Aktualności

Dla uczniów i rodziców

Wykaz zawartych umów najmu, dzierżawy, użyczenia dotyczących udostępnienia powierzchni i pomieszczeń.
Informacja o ubezpieczeniu na rok szkolny
Rozkład dzwonków
Plan lekcji dla uczniów w roku szkolnym 2017/2018 aktualny od 18.09.2017
Plan lekcji dla nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018 aktualny od 18.09.2017
Terminarz, czyli co nas czeka w tym roku szkolnym
Ramowe Plany Nauczania - obejrzyj, jeśli chcesz wiedzieć, czego się będziesz uczył (-a)
Podręczniki dla klas pierwszych przyjętych w r. szk. 2017/2018
Podręczniki dla klas drugich w r. szk. 2017/2018
Podręczniki dla klas trzecich w r. szk. 2017/2018
Podręczniki dla klas czwartych w r. szk. 2017/2018
Zwolnienie z realizajci zajęć z wychowania fizycznego
Zwolnienie ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego
Raport z ewaluacji zewnętrznej - technikum
Raport z ewaluacji zewnętrznej - liceum
Wykaz zawartych umów najmu, dzierżawy, użyczenia dotyczących udostępniania powierzchni i pomieszczeń
Sprawdź jakie stypendium możesz otrzymać!!!UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ CHEMICZNYCH NAJLEPSI W KRAKOWIE!!!

19 czerwca 2017 roku Samorząd Uczniowski oraz redakcja gazetki szkolnej „AlChemik” uczestniczyli w uroczystej Gali Młodych Liderów Krakowa, która tym razem odbyła się w sali kameralnej Centrum Kongresowego ICE w Krakowie. Podczas gali podsumowano inicjatywy i konkursy realizowane w ramach programu. Zwycięzcą Samorządowej Ligi Mistrzów oraz zdobywcą Złotego Berła Kraka został nasz Samorząd Uczniowski. W gronie trzynastu szkół ponadgimnazjalnych Krakowa nasza młodzież była najlepsza, ponieważ zdobyła 330 punktów. Berło odebrała przewodnicząca SU - Weronika Chuchmacz.
Konkurs gazetek szkolnych krakowskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w kategorii szkoły ponadgimnazjalne wygrał „AlChemik”, który po raz kolejny został najlepszą gazetką szkolną w Krakowie. Poza tym redaktor naczelna czasopisma – Aleksandra Sadłos otrzymała nagrodę za wywiad, w którym, według jury, wykazała się nieprzeciętną dociekliwością dziennikarską.
Uczniom i opiekunom gratulujemy zwycięstwa i życzymy kolejnych sukcesów w następnym roku szkolnym.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

NOC BIBLIOTEK W ZESPOLE SZKÓŁ CHEMICZNYCH W KRAKOWIE

3 czerwca 2017 roku tuż przed godziną 16:00 biblioteka szkolna przemieniła się w KAWIARNIĘ LITERACKĄ. Na środku pomieszczenia postawiliśmy dwa stoły, a na nich ułożyliśmy obrusy, balony, gry planszowe i karciane (nawiązujące do znanych książek), kolorowanki, kredki, układanki, przekąski, napoje i ciasta przyniesione przez organizatorów i gości. Na ladzie bibliotecznej ustawiliśmy ekspres do kawy i podgrzewacz do mleka oraz różnorodne herbaty. Pani Justyna Buchta serwowała uczestnikom imprezy pyszną kawę i inne napoje. Każdy z gości dostał kawałek tortu. Zgasiliśmy górne światła, a mrok rozświetlały jedynie lampki. Takiej biblioteki nikt jeszcze nie widział.
Uczestnicy mogli porozmawiać przy herbacie lub kawie i smacznym ciastku, kolorować przysłane przez organizatorów kolorowanki, składać origami modułowe (Magda Jawornicka prezentowała, jak należy to robić), układać puzzle z ulubionymi postaciami literackimi (Frodo, Daenerys Targaryen i Jon Snow, Harry Potter z przyjaciółmi, Wiedźmin), posłuchać relaksacyjnej muzyki z płyty, koncertu skrzypcowego w wykonaniu Rafała Kulczyka i Agnieszki Czerwiec oraz śpiewu Marcina Stramka.
Czytaj więcej

O godzinie 19:00, tak jak inni uczestnicy tej ogólnopolskiej imprezy, słuchaliśmy recytacji utworu Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Następnie nasi goście czytali wiersze Bolesława Leśmiana. Konkurs wygrał Rafał Uznański, drugie miejsce zajęła Agnieszka Czerwiec, a trzecie – Ania Sowa. Laureaci otrzymali drobne upominki. Wszyscy przekonali się, że interpretacja utworów tego poety nie jest łatwa, ale każdy uczestnik, łącznie z nauczycielami, podjął to wyzwanie. Poezja Bolesława Leśmiana poruszyła nas i sprawiła, że wokół zapanował nastrój zadumy.
Na korytarzu szkoły, tuż przed biblioteką, Rafał Uznański prowadził grę „Talizman, magia i miecz”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem naszych gości. Rozgrywka trwała przeszło trzy godziny. W tej pełnej przygód grze uczestnicy wyruszyli po największy skarb, legendarną Koronę Władzy. Wcielili się w wojownika, kapłana, czarnoksiężnika lub jednego z pozostałych bohaterów władających magią lub mieczem. Droga do korony była niebezpieczna. Według podań, w krainie leżącej za Tajemnymi Wrotami ochronić ich mógł tylko legendarny Talizman. Odnalezienie go było bardzo trudne, na każdym kroku graczy prześladowały potwory, pułapki i złowroga magia. Naszych uczniów pasjonują książki fantasy, więc temat gry był dopasowany do ich zainteresowań. Później uczestnicy podzieleni na dwie grupy (młodziki i absolwenci) bawili się w literackie kalambury (kategorie: przysłowia, związki frazeologiczne, tytuły lektur i baśni, postacie literackie). Niektóre hasła młodzież pokazywała, a inne rysowała. Konkurencja była bardzo emocjonująca. Wygrali absolwenci. Zwycięzcy otrzymali drobne upominki.
Spotkanie w bibliotece podczas sobotniej nocy przebiegło zgodnie z planem. Atmosfera była cudowna. Uczestnicy mogli zagrać w ciekawe planszówki, wziąć udział w interesujących zajęciach i konkursach, relaksować się podczas kolorowania i słuchania muzyki. Odwiedzili nas uczniowie oraz absolwenci, którzy są związani z biblioteką. Gościliśmy też panią Agatę Walas. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i pomoc w organizacji imprezy.
Koordynatorzy:
Julita Środa-Płatek
Justyna Buchta

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

AKCJA MASOWEGO CZYTANIA – „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM” W CHEMIKU

1 czerwca 2017 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 432 608 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie. W akcji wzięli również udział nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych. 1 czerwca o godzinie 10:00 uczniowie i nauczyciele czytali w sali gimnastycznej i w autobusie podczas powrotu z Włoch. W akcji wzięło udział 350 osób. W tym dniu wzrosła również liczba wypożyczeń książek, więc główny cel imprezy, aby propagować czytanie, został osiągnięty. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Sprawozdanie z akcji znajdziecie na stronie organizatora:
https://czytamy.org/sprawozdanie-2163-2017-zesp-szk-chemicznych-im-marii-skodowskiej-curie
Koordynatorzy:

 • Julita Środa-Płatek
 • Justyna Buchta
Przeprowadzenie akcji w autobusie:
 • Marzena Jantos-Gacek
Zdjęcia:
 • Aneta Polit

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Przewodnicząca naszej szkoły Weronika Chuchmacz z klasy 3a wygrała V edycję Konkursu Samorządowego „ Młody Lider Krakowa” organizowanego przez Krakowska Radę Samorządów Uczniowskich działającą przy Centrum Młodzieży im. Dr Henryka Jordana w Krakowie.
Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 11 maja 2017 roku w siedzibie Centrum Młodzieży. Tegoroczną edycję konkursu honorowym patronatem objął Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider.
Gratulujemy

Tekst alternatywny

WOLONTARIAT Z CHEMIĄ NA UNIWERSYTECIE ROLNICZYM

Na początku kwietnia 7 wolontariuszy zgłosiło się do udziału w cyklu zajęć z dziećmi (chemia, zajęcia praktyczne), które miały mieć miejsce w kolejne soboty kwietnia i maja na Uniwersytecie Rolniczym, al. Mickiewicza 21. Warunkiem uczestnictwa w projekcie było przejście szkoleń. Pierwsze w szkole- w środę, 5 kwietnia, z panią Katarzyną Mrozowską, przedstawicielką Fundacji UNIWERSYTET DZIECI. Natomiast drugie- w czwartek, 6 kwietnia, na Uniwersytecie Rolniczym (Katedra Chemii) z panią Agnieszką Baran i panią Małgorzatą Koncewicz- Baran.
Zajęcia miały miejsce w soboty:

 • 8 kwietnia- Tadeusz Francuz, 2at; Bartłomiej Lis, 2at i Klaudia Wolarek, 2c
 • 22 kwietnia- Bartłomiej Lis, 2at
 • 6 maja- Weronika Malinowska, 2at i Natalia Mądry, 2ad
 • 13 maja- Weronika Malinowska, 2at; Natalia Mądry, 2ad i Klaudia Wolarek, 2c

W ramach spotkań nasi uczniowie asystowali lub prowadzili eksperymenty wykonywane przez dzieci w wieku przedszkolnym. W sumie przez cztery terminy spotkań przewinęło się prawie 330 małych chemików. Temat warsztatów brzmiał "Jak powstaje piana?". Dzieci po powitaniu/wprowadzeniu zakładały fartuchy i rękawiczki; a następnie w grupach 4-5 osobowych wykonywały w ciągu 45 minut pięć różnych doświadczeń. Na koniec była krzyżówka sprawdzająca wiedzę.
Za poświęcony czas i włożony trud w edukację najmłodszych kolegów i koleżanek nasi uczniowie otrzymali z Uniwersytetu Rolniczego dyplomy i podziękowania, a z Uniwersytetu Dzieci- potwierdzenie pracy wolontaryjnej.
Opiekun SzKW
p. Agata Walas

WARSZTATY DLA DZIECI Z DOMU DZIECKA Z PACANOWA

W sobotę, 22 kwietnia 2017r., gościliśmy w naszej szkole 8 dzieci w wieku uczniów klas I-VI (Kasia, Nadia, Michał, Oliwia, Mateusz, Natalia, Paweł, Karolina) z Domu Dziecka w Pacanowie. W ciągu prawie 4 godzin spędzonych z nami dzieci wraz z Opiekunami, m. in. s. Aldoną Gęgotek CSS mogli zwiedzić szkołę w ramach Dnia Otwartego i wziąść udział w atrakcjach i warsztatach przygotowanych na ten dzień specjalnie dla nich.
Zaczęliśmy oczywiście od poznania i przywitania Dyrekcji ZSCH w sali nr 7. Następnie w bibliotece goście obejrzeli kilka egzemplarzy gazetki szkolnej i "planszówki"- zagranie odłożyliśmy na inny czas. Na sali gimnastycznej czekały improwizacje teatralne. Byli zarówno widownią; jak i twórcami scenariusza, który grali uczniowie z klasy teatralnej. Na pracowniach mogli zobaczyć jak wyglądają codzienne zajęcia oraz przykładowe doświadczenia chemiczne. Nie tylko je oglądali, ale i sami też robili. W sali 53, w czasie Dnia Otwartego- językowej, brali udział w grach i quizach z języka angielskiego i niemieckiego. W sali 51 zachwycali się strojami historycznymi z poprzedniej epoki, a w sali 46 dowiedzieli się kim jest biolog i jak należy pracować z mikroskopem i innymi urządzeniami do badania flory i fauny. Na siłowni na dzieci czekały zdrowe przekąski, czyli owoce i warzywa; taniec KUBUŚ oraz ćwiczenia na przyrządach gimnastycznych. Na koniec w sali 47 mogli zobaczyć, czym zajmuje się na co dzień Szkolny Klub Wolontariusza oraz Samorząd Uczniowski.
Po zwiedzaniu szkoły przyszedł czas na warsztaty z wolontariatu. Miały one miejsce w sali 44. Goście mogli przekonać się, co robią nasi wolontariusze w ramach wolontariatu na codzień, np. z dziećmi takimi jak one. Były więc przykładowe prace, m. in. krzyżówka o Wielkanocy, puzzle nt. wiosny, kolorowanka związana z Dniem Ziemi. Pisali, czytali, kolorowali, wycinali, układali rozsypankę, kleili... SŁOWEM DOBRA ZABAWA...
Na koniec nie mogło zabraknąć oczywiście nagród, a więc na słodko- Ptasie mleczko; na pamiątkę- pocztówka z myślą i dziećmi w zabawnych sytuacjach; na dalszą edukację- kolorowy długopis i obrazek "MŁODY CHEMIK"; a za całokształt- dyplom przygotowany specjalnie na tę okazję przez Karola Szczepinę z klasy 4a. SERDECZNIE DZIĘKUJĘMY DYREKCJI, PRACOWNIKOM, NAUCZYCIELOM I UCZNIOM ODPOWIEDZIALNYM ZA PRZYGOTOWANIE SAL I ATRAKCJI DLA NASZYCH MAŁYCH GOŚCI.
Organizatorzy
Agata Walas, SzKW
Wojciech Brzuchacz, SU

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

22 kwietnia 2017 w auli Auditorium Maximum UJ odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów i wyróżnionych w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej oraz E-chem testu . Naszą szkołę reprezentowali: Hubert Buksa, Kacper Wrona - laureaci E-chem testu, Dominik Suwała - laureat Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej UJ oraz Adrian Kowalczyk -wyróżniony w E-chem teście.
Serdecznie gratulujemy!

Tekst alternatywny

APEL Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia wszyscy miłośnicy książek obchodzą Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W związku z realizacją szkolnego programu „Chemik – tu się czyta” – w tym roku również nasza społeczność uczciła święto książki podczas apelu, który odbył się 21 kwietnia, w piątek. Imprezę przygotowała klasa 2d i jej wychowawca – pani Justyna Buchta oraz pani Julita Środa-Płatek (bibliotekarz). Na początku chętni uczniowie wzięli udział w Turnieju Literackim wzorowanym na słynnym teleturnieju 1z10, który poprowadziła Natalia Szlichta i jej asystentka - Julia Czajkowska. Pytania dotyczyły kilku kategorii: autor, utwór, postać literacka, cytat, przysłowie itp.
Czytaj więcej

Zwycięzcy turnieju otrzymali książki i dyplomy:
 • I miejsce: Rafał Uznański z 3ad
 • II miejsce: Aleksandra Sadłos z 2a
 • III miejsce: Krystian Kukla z 1b
 • Inni uczestnicy to: Mateusz Mach (1b), Marcin Stramek (1b), Piotr Krupiński (1b), Karolina Kaleta (1k), Kornelia Krakowska (3a).

Następnie wręczono książki i dyplomy uczniom, którzy brali udział w zorganizowanych przez bibliotekę szkolną konkursach, tj.: KONKURS LITERACKI: „O tej książce trudno zapomnieć”

 • I miejsce: Tomasz Marć z 2a za recenzję książki „Liżąc ostrze” – Jakuba Ćwieka
 • II miejsce: Natalia Pulchny z 1b za recenzję książki „Wszystkie jasne miejsca” - Jennifer Niven
 • III miejsce: Wiktoria Mrozowska z 2a za recenzję książki „Igrzyska śmierci” - Suzanne Collins

W Konkursie wzięło udział 16 osób. Skład Komisji Konkursowej: pani Julita Środa-Płatek pani Małgorzata Molik pani Aneta Polit pani Olga Gill-Sobota

KONKURS CZYTELNICZY: Czy znasz „Władcę pierścieni” J. R. R. Tolkiena?

 • I miejsce: MISTRZ – Urszula Palej z 2a
 • II miejsce: Tomasz Ferdek z 4a
 • III miejsce: Gabriela Handziak z 2c

W konkursie wzięło udział 11 osób. Skład Komisji Konkursowej: pani Julita Środa-Płatek (autor testu) pani Justyna Buchta

KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS: Plakat promujący czytelnictwo

 • I miejsce: klasa 4a, klasa 3a
 • II miejsce: klasa 1a, klasa 1d
 • III miejsce: klasa 4ad

W konkursie wzięły udział wszystkie klasy. Skład Komisji Konkursowej: pani Julita Środa-Płatek pani Justyna Buchta pani Marzena Jantos pani Anna Ryglowska-Gonek

Ostatnim punktem programu był występ klasy teatralnej – 2d, która w humorystyczny sposób pokazała, jak ważne w życiu człowieka są książki. Poza tym mogliśmy również obejrzeć film promujący czytelnictwo, którego autorami byli: Karolina Filas, Wiktoria Majka i Maciej Kucharski.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PRELEKCJA W STOWARZYSZENIU "UNICORN"

W piątek, 21 kwietnia 2017r., klasa 1d wzięła udział w prelekcji nt. działalności Stowarzyszenia UNICORN, które na codzień zajmuje się pomocą osobom chorym na raka i ich rodzinom. W trakcie prelekcji uczniowie przygotowujący się do pracy socjalnej mogli zwiedzić ośrodek i ogród, a także dom SENIOR-WIGOR. Tam uczniowie mieli okazję porozmawiać z Seniorami oraz zobaczyć jakie Miasto Kraków organizuje zajęcia dla osób starszych, ale aktywnych. Naszą przewodniczką była pani Maja Rozmaryn. Stowarzyszenie działa w Polsce już od 20 lat. Obok terapii zajmuje się także pozyskiwaniem funduszy na działalność, m. in. przez zbiórkę plastikowych zakrętek. Nasza szkoła dwa dni wcześniej (19 kwietnia) przekazała już po raz trzeci na ten cel 14 (po 60 litrów) worków nakrętek.
Opiekun SzKW
mgr Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Pałac Erazma Ciołka

11. 04. 2017 r. byliśmy w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie w pałacu Erazma Ciołka na wystawie Sztuki Dawnej Polski. Ekspozycja przedstawiała dzieła polskiej sztuki średniowiecznej i nowożytnej, pochodzące ze zbioru gromadzonego od XIX wieku, które prezentowane są w zabytkowych wnętrzach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Zobaczyliśmy obrazy i rzeźby gotyckie, od XIV do początku XVI wieku, wśród nich fascynującą rzeźbę Madonny z Krużlowej (ok. 1410), jak również najstarsze małopolskie epitafium obrazowe upamiętniające rycerza Wierzbiętę z Branic. Najbardziej zainteresowała nas sala poświęcona staropolskim zwyczajom pogrzebowym. Moglibyśmy tu obejrzeć portrety trumienne, katafalk w kształcie gryfa, żałobne chorągwie i szaty liturgiczne - fascynujące świadectwa ówczesnej obyczajowości. Galerię zamknął pokaźny zbiór dawnego polskiego malarstwa portretowego, reprezentatywny zarówno dla mody dworskiej jak i "gustu sarmackiego", a także zespół obrazów ilustrujący początki polskiego malarstwa historycznego.
Agata Strug

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim.

7 kwietnia 2017 roku czasie Gali Finałowej XXI Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim w Auli Wydziału Prawa i Administracji 33a uczniowie naszej szkoły odebrali indeksy na wybrane przez siebie kierunki studiów. Michał Piosek z klasy 4a wybrał teatrologię, Karol Szczepina z klasy 4a- matematykę informatyczną a Gabriela Czechowska z klasy 3c chemię.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KONKURS BIBLIJNY- ETAP DIECEZJALNY/REGIONALNY

We wtorek, 25 marca 2017r., pięciu uczniów naszej szkoły (Handziak Gabriela, 2c; Król Gabriela, 2at; Kowalik Monika, 3a; Psyk Aleksandra, 3a i Topolska Barbara, 3a) wzięło udział w II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Tym razem eliminacje miały miejsce w Krakowie-Łagiewnikach. Po przyjeździe na miejsce oraz rejestracji mieliśmy czas na zwiedzanie całego kompleksu zabudowań Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W końcu przyszedł czas na test- 45 pytań (42- zamknięte i 3- otwarte) w 45 minut. W czasie sprawdzania testu dla Uczestników i ich Opiekunów była Msza św. oraz pantonima z ostatnich ŚDM. Około 14.00 ogłoszono wyniki-nasi uczniowie zdobyli 2/3 wymaganej punktacji. Najlepiej poszło Gabrysi Król, z klasy 2at- na 90 możliwych punktów zdobyła aż 73.
Opiekun
p. Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PRZEGLĄD TEATRALNO-FILMOWY

21 marca 2017 roku Samorząd Uczniowski i jego opiekun – pan Wojciech Brzuchacz, w porozumieniu z klasami teatralnymi i panią Małgorzatą Niedźwiecką- Samborek (polonistą, wielką miłośniczką teatru), zorganizował Przegląd Teatralno-Filmowy. Imprezę poprowadziła Weronika Chuchmacz – przewodnicząca SU. W wydarzeniu wzięli udział wszyscy uczniowie, których pasją jest teatr i film. Wybrani uczniowie z klas teatralnych zaprezentowali autorskie przedstawienia, zagrali na instrumentach znane utwory muzyki filmowej. Mogliśmy również wysłuchać interpretacji fragmentów utworów literackich tegorocznych zwycięzców XIV Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego - Macieja Kucharskiego z klasy 2d i Agaty Miśty z klasy 4a. Został też przeprowadzony Konkurs znajomości muzyki filmowej dla grup.
Zapowiada się, że ta impreza wejdzie na stałe do harmonogramu wydarzeń szkolnych, ponieważ cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i promowała pasje naszych uczniów.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

XIV KRAKOWSKI KONKURS RECYTATORSKI

Nasi uczniowie zaprezentowali niezwykle wysoki poziom w XIV Krakowskim Konkursie Recytatorskim, zajmując:

 • I miejsce - Maciej Kucharski z klasy 2d,
 • II miejsce - Agata Miśta z klasy 4a.

Uczniowie uczestniczyli w dwóch przesłuchaniach: 1 marca w Śródmiejskim Ośrodku Kultury oraz w przesłuchaniu finałowym - 15 marca. Gala finałowa odbyła się 20 marca w Centrum Kultury - „Dworek Białoprądnicki”. Nagrodzeni uczniowie i ich opiekunowie mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których uczyli się właściwie interpretować wiersz pt. „Ptasie radio” Juliana Tuwima. Później, w związku z tematem poprzednich zajęć, odbył się pokaz ptaków Zielona Lekcja, gdzie zebrani goście mieli okazję zobaczyć i poznać zwyczaje: płomykówki – Fiony, sokoła wędrownego – Ficka, puchacza bengalskiego – Hugo, syczka białolicego – Koko.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

W środę, 12 kwietnia 2017 roku, tegoroczni maturzyści z Chemika udali się na pielgrzymkę do Częstochowy. Dla niektórych z nich był to pierwszy raz, kiedy mogli zobaczyć to miejsce. Inni wspominali pobyt u Matki Bożej z czasów I Komunii Świętej lub ważnych rocznic rodzinnych. Mimo niesprzyjającej pogody i przygotowań do Świąt Wielkanocnych (była to już Wielka Środa) 50 młodych ludzi dziękowało Matce Bożej Częstochowskiej za otrzymane do tej pory łaski. Przy jej cudownym obrazie, podczas Mszy św. i prywatnej modlitwy, młodzież prosiła także o zdanie egzaminów maturalnych i dalszą opiekę. W trakcie wyjazdu był też czas na obiad, spacer po okolicy i zwiedzanie Sanktuarium.
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WOLONTARIAT w JUBILACIE i GALERII BRONOWICE

Sobota, 8 kwietnia 2017 roku, była obfita w przedświąteczne akcje wolontariuszy. Od 13.00 do 16.00, kwestowali dla Hospicjum św. Łazarza i towarzyszyli dzieciom w zajęciach plastyczno-ruchowych w Galerii Bronowice w "Strefie Super Bohatera" (Agata Miśta i Wiktoria Szwajda, z klasy 4a oraz Weronika Malinowska, z klasy 2at). Natomiast od 14.30 do 19.00, w sklepie Jubilat, na Al. Krasińskiego 1, już po raz drugi kwestowali dla podopiecznych Fundacji PROMIEŃ NADZIEI i pomagali w pakowaniu przedświątecznych zakupów klientom tego sklepu. Tym razem byli to: Karol Radziszowski, z klasy 2an; Klaudia Knap i Arek Kłosek, z klasy 4a. Obie akcje były okazją do promocji szkoły.
Opiekun SzKW- p. Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

CZAS SZKOLNYCH REKOLEKCJI

W dniach 29-31 marca w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne. W pierwszy dzień zgłoszeni wcześniej uczniowie (w sumie 100 osób) brali udział na Tauron Arenie w wydarzeniu „Młodzi & Miłosierdzie 2”, przygotowanym przez biskupa Grzegorza Rysia i Sekretariat ds. Ewangelizacji.
Tematem spotkania były słowa „Ja cię nie potępiam”, które wyrzekł Jezus do kobiety przyłapanej na cudzołóstwie. Świadectwa, koncerty, rozważania – w znakomity sposób przygotowały młodzież do „przybicia” grzechów do Krzyża Chrystusa, a następnie do doświadczenia Bożego Miłosierdzia w sakramencie pokuty. Razem z nami nad bezpieczeństwem młodzieży czuwały Panie: Aneta Polit i Joanna Zima. Z kolei drugi i trzeci dzień szkolnych rekolekcji przeżywaliśmy w Kolegiacie św. Anny: w czwartek o godz. 12.00 prawie 80 uczniów brało udział we Mszy św., natomiast w piątek 50 młodych ludzi uczestniczyło w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.
Za oprawę muzyczną w tym roku odpowiedzialna była klasa 2at. Głównymi koordynatorami byli: Bartek Lis i Ola Bajor. W trakcie tych dwóch dni nad bezpieczeństwem uczniów czuwały Panie: Jagoda Dąbrowska, Ewelina Jabłońska, Martyna Sarapata, Justyna Zuziak i Beata Cygankiewicz- Buś.
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

ŚWIĄTECZNA AKCJA WOLONTARIUSZY

W czwartek, 6 kwietnia 2017 roku, wzięliśmy udział w roznoszeniu życzeń i paczek świątecznych dla chorych i potrzebujących na terenie parafii Mariackiej. W sumie udało nam się w przeciągu 2 godzin odwiedzić i złożyć życzenia 55 rodzinom mieszkającym wokół ulic Rynku. Naszym dobrym uczynkom towarzyszyła Opiekunka chorych i potrzebujących Parafii Mariackiej- s. Fidelisa Gałkiewicz, OSU.
Szkolny Klub Wolontariusza reprezentowali- Ola Dulik i Gabrysia Słabosz z klasy 4ao; Krzysiek Kowalczyk z klasy 2d (w tej akcji brał udział już po raz drugi); Dorotka Drabik i Ania Trzcionka z klasy 1t oraz Klaudia Potocka, Asia Postój i Darek Nowak z klasy 1c.
Opiekun SzKW
Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

RADOSNA WIELKANOC

W dniach 31 marca, tj. piątek i 1 kwietnia, tj. sobota, w sklepach SPAR (ul. Karmelicka 47, ul. Grodzka 46 i ul. Stradomska 2) nasi uczniowie brali udział w akcji RADOSNA WIELKANOC. Ich praca polegała na zbiórce żywności dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Krakowa. Z naszej szkoły brali w niej udział wolontariusze z klasy 2c- Kasia Bednarczyk, Kasia Dziuba, Gabrysia Handziak, Basia Kumala, Dominik Krokosz, Paula Ślusarczyk i Patrycja Suchan; z klasy 2at- Karolina Figiel, Gabrysia Maciejowska, Gabrysia Ostafin i Klaudia Tabor; z klasy 1b- Magdalena Augustynek, Karolina Homel i Krystian Kukla; z klasy 1d- Kamil Frączek i Julia Kocoń oraz z klasy 1a- Iza Bąkiewicz i Julia Świderska.
Opiekun SzKW
Agata Walas

KONKURS PAPIESKI

W trwającym do 26 marca 2017 roku Konkursie Papieskim zatytułowanym "Patriotyzm Karola Wojtyły" wzięło udział 6 uczniów z klasy 4ad (Gabriela Juszczak, Weronika Nowak, Marietta Piszczek, Ewa Proszkowiec) i klasy 4ao (Karolina Krupczyńska i Joanna Regulska). I etap Konkursu obejmował quiz on-line złożony z dwudziestu losowo wybranych pytań. Po zarejestrowaniu na stronie internetowej pod adresem www.konkurspapieski.pl uczestnicy rozwiązywali Quiz w trakcie 30 minut. Na etapie drugim, teście on-line wielokrotnego wyboru, który miał miejsce 3 kwietnia 2017 roku reprezentowała nas Joanna Regulska z klasy 4ao zdobywając 1/3 punktacji. Nagrodą dla uczniów były oceny z przedmiotów związanych z historią i religią.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom
Katecheci i nauczyciele historii ZSCH

AKCJA W JUBILACIE

Trzeci weekend marca nasi wolontariusze spędzili w sklepie Jubilat przy Al. Krasińskiego 1. Ich zadania polegały na: pakowaniu zakupów dla klientów tego sklepu oraz kwestowaniu dla niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji "PROMIEŃ NADZIEI". Cały czas z wolontariuszami był obecny Opiekun z ramienia Fundacji- p. Ola Kasperska. Tym razem Szkolny Klub Wolontariusza reprezentowali: Klaudia Błaż, Weronika Chuchmacz, Sylwia Dydyk i Kornelia Krakowska (klasa 3a), Lidia Wolczko (klasa 2a), Karol Radziszowski (klasa 2an), Julia Świderska (klasa 1a) i Dorota Drabik (klasa 1t).
W sumie udało się zebrać około 3 000 zł.
Opiekun SzKW
Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

TARGI EDUKACYJNE – EXPO 2017

W dniach 23 – 25 marzec, czyli od czwartku do soboty, Zespół Szkół Chemicznych prezentował swoją ofertę podczas Targów Edukacyjnych w Krakowie. Młodzież w chałatach pod opieką nauczycieli przedstawiała proste pokazy chemiczne, które przyciągają rzesze zainteresowanych osób. Uczniowie XXVI LO opowiadali zainteresowanym gimnazjalistom i ich rodzicom o klasie biologiczno-chemicznej i pedagogicznej. Młodzież rozdawała też ulotki i zapraszała do oglądania preparatów pod mikroskopem.
24 marca o godzinie 15:00 odbył się spektakularny pokaz doświadczeń chemicznych przed większą publicznością zgromadzoną na targach.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

FINAŁ KRAKOWSKIEJ GRY LITERACKIEJ

14 stycznia 2017 roku Klaudia Szymula (1t), Weronika Sołkowska (1a) i Karolina Kaleta (1k) włączyły się do Krakowskiej Gry Literackiej organizowanej przez Zespół Szkół Mechanicznych nr 1. Uroczyste zakończenie Krakowskiej Gry Literackiej i wręczenie nagród dla jej uczestników odbyło się 28 marca 2017 roku o godzinie 10.00 w bibliotece szkolnej organizatora. Nasze uczennice odwiedziły największą liczbę miejsc, które pojawiły się we wskazanej literaturze. Dziewczyny dostały m.in. ciekawe książki, bilety do Muzeum Lotnictwa Polskiego i do Muzeum Archeologicznego, bilety do Kina Ars na dowolny seans i inne. Nasza biblioteka otrzymała siedem nowych książek.


Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA

Weronika Sołkowska z klasy 1a brała udział w Konkursie Pięknego Czytania zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Towarzystwo Bibliotekarzy Szkolnych, który odbył się 8 marca 2017 roku. Przeczytała fragment „Panny z mokrą głową” – Kornela Makuszyńskiego. Weronika udzieliła również wywiadu dziennikarzowi z Radia RMF MAXXX. Uczennica otrzymała wyróżnienie. Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 29 marca 2017 r. o godz. 10.00 w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Tekst alternatywny

Europejski Konkurs EChemTest dla uczniów

EChemTest jest elektronicznym testem rozwijanym przez European Chemistry Thematic Network Association (ECTNA, Stowarzyszenie Europejskich Tematycznych Sieci Chemicznych), organizację skupiającą ponad 120 jednostek szkolnictwa wyższego kształcących chemików w całej Europie. Testy EChemTest mają na celu sprawdzanie wiedzy i umiejętności w zakresie chemii na różnych poziomach trudności (odpowiadających poziomowi szkoły średniej, studiów licencjackich i magisterskich). EChemTest wykorzystywany jest w Europie, jak i poza jej granicami. Europejski Konkurs EChemTest adresowany jest do uczniów na poziomie liceum/technikum. Konkurs organizowany jest po raz szósty. W etapie krajowym konkursu uczestniczyło 149 osób (test Chemia ogólna - poziom 1); spośród nich 58 osób zakwalifikowało się do poziomu wyższego (test Chemia ogólna - poziom 2). Etap krajowy w Polsce organizowany jest przez centrum testowe EChemTest działające na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (ul. R. Ingardena 3). W roku 2016/17 etap krajowy konkursu odbywał się w sposób „ciągły”, tzn. w kilku terminach w okresie od 13 lutego 2017 do 18 marca 2017 r. Zwycięzcami etapu krajowego konkursu zostali w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły:

 • Hubert Buksa - uzyskując wynik 78%
 • Kacper Wrona - uzyskując wynik 78%
A wyróżnienie otrzymał Adrian Kowalczyk. Hubert i Kacper reprezentowali także nasz kraj na europejskim finale konkursu, który odbył się 28 marca 2017, o godzinie 16:00, w Wydziale Chemii UJ. Zwycięzcy etapów krajowych (5-10 osób) wzięli udział w finale międzynarodowym, który zorganizowany został w formie zdalnej, w każdym z uczestniczących centrów testowych. W etapie międzynarodowym rozwiązywane były odpowiednie testy w języku angielskim (General Chemistry 1 i General Chemistry 2).
Tu nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsce w General Chemistry 2. Zdobyli odpowiednio:
 • Hubert Buksa (Poland) - 86%
 • Kacper Wrona (Poland) - 86%.

Więcej na stronach UJ:http://www2.chemia.uj.edu.pl/echemtest/

Spotkanie z Mistrzem na Uniwersytecie Jagiellońskim

Pod hasłem „Jesteś gotowy na spotkanie z Mistrzem?” 24 marca 2017 ruszyła kampania promująca studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej główną ideą było pokazanie, że studia na UJ to szansa na podniesienie swoich umiejętności na poziom mistrzowski i budowanie kompetencji ułatwiających start zawodowy, a także okazja do poznania mentorów, inspirujących do dalszego rozwoju i odkrywania nowych pasji. Pięcioro uczniów z naszej szkoły : Michał Bado, Michał Piosek , Karol Szczepina, Hubert Buksa i Kacper Wrona rozmawiali z panią Ambasador akcji : biotechnologiem dr hab. Justyną Drukałą.
Podczas spotkania nasi uczniowie zaprezentowali swoje naukowe zainteresowania i pasje przed mentorem i szeroką publicznością .

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Więcej na stronach UJ:http://kierunek.uj.edu.pl/badz-na-biezaco/ oraz http://kierunek.uj.edu.pl/galeria/

SelVita

W dniu 24 marca 2017 roku członkowie koła przedsiębiorczości oraz stypendyści fundacji „Orlen – Dar Serca” wzięli udział w wycieczce do krakowskiej Selvity. Jest to największa firma biotechnologiczna w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Na miejscu przywitał nas pan Paweł Przewięźlikowski, prezes przedsiębiorstwa, który zaprezentował nam czym się zajmuje i chętnie odpowiadał na zadawane przez nas pytania, zarówno z dziedziny chemii, jak i mechanizmu działania samej Selvity. Później zostaliśmy oprowadzeni po laboratoriach, gdzie mogliśmy obejrzeć nowoczesne wyposażenie oraz zobaczyć na żywo, jak wygląda praca chemika.
Wycieczka była wspaniała i mam nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś tam wrócić.
Lidia Wolczko

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Muzeum Narodowe. "Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem"

21 marca grupa artystyczna wraz z Panią mgr Marzeną Jantos wybrała się na wystawę pod tytułem "Skarby baroku" Zaprezentowana jest ona w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycja liczy 160 dzieł sztuki wśród której zobaczyć można obrazy jak i rzeźby. Wystawa ukazuje przede wszystkim dzieła dojrzałego i późnego baroku. Ogromne wrażenie wywiera krucyfiks otwierający wystawę. Ukazuje on Jezusa, którego ciało pokrywają liczne rany. Mamy tam również dzieła związane ze sztuką dworską, ale i takie, które zmieniają sposób pojmowania sztuki baroku. Takimi przykładami mogą być obrazy Franza Antona Maulbertscha, które zrywają z powszechnym przekonaniem, że rokoko to pastelowe, wydumane barwy oraz prace Franza Antona Palki malowane w niekonwencjonalny sposób.
Agnieszka Sułowska

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Następny sukces Michała!!!

Po raz kolejny Michał Piosek odniósł fotograficzny sukces uzyskując wyróżnienie w konkursie na sobowtóra patronki Naszej Szkoły, organizowany przez TV Uniwersytet Marii Curie –Skłodowskiej w Lublinie oraz Centrum Promocji UMCS. Michał sfotografował Klaudię Knap (koleżankę ze swojej klasy o niebywałej urodzie) jako Marię Skłodowską – Curie dzięki czemu świetnie uchwycił skupioną na swej pracy Noblistkę.
A oto wyróżnione zdjęcie:

Tekst alternatywny
Więcej na https://www.youtube.com/watch?v=N9n-Vmm1lmg

KONKURS BIBLIJNY- etap szkolny

We wtorek, 14 marca 2017r., po raz kolejny odbył się w naszej szkole, Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. W sumie wzięło w nim udział 39 uczniów z 8 klas (1t, 2c, 2at, 2an, 3a, 3ad, 4a i 4ad). W ciągu 45 minut młodzież miała odpowiedzieć na 45 pytań testowych. Do etapu diecezjalnego/regionalnego (25 kwietnia 2017r.) przechodzi 6 zwycięzców. Są nimi wg uzyskanej punktacji:

 • Psyk Aleksandra, 3a- I miejsce
 • Kowalik Monika, 3a- II miejsce
 • Topolska Barbara, 3a- III miejsce
 • Król Gabriela, 2at- III miejsce
 • Handziak Gabriela, 2c- IV miejsce
 • Lis Bartłomiej, 2at- V miejsce

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów Katecheci ZSCH
o. Lech Dorobczyński OFM
p. Agata Walas

Dzień Otwarty w Zespole Szkół Chemicznych w Krakowie

10 i 11 marca, w piątek i sobotę, gościliśmy w Zespole Szkół Chemicznych gimnazjalistów, których po placówce oprowadzali nasi uczniowie. Na początku młodzież odwiedziła salę nr 7, gdzie Pani Dyrektor – mgr inż. Elżbieta Ramatowska i Panie Wicedyrektorki – mgr Krystyna Kowalska i mgr Adriana Klepka opowiadały przybyłym uczniom o ofercie naszej szkoły. Następnie zaprowadzono gimnazjalistów do siłowni, gdzie nauczyciele wychowania fizycznego promowali zdrowy tryb życia. Przygotowano owocowe przekąski, zorganizowano ćwiczenia aerobowe oraz tańczono Belgijkę. Gimnazjaliści zobaczyli bibliotekę szkolną, gdzie prezentowano gazetkę szkolną – „AlChemik” oraz księgozbiór biblioteki i „planszówki”.
W sali gimnastycznej znajdowała się „strefa humanistyczna”, gdzie swoje umiejętności aktorskie pokazały klasy teatralne. Za przygotowanie młodzieży odpowiadały panie mgr Anna Ryglowska-Gonek i mgr Małgorzata Samborek. W tym miejscu również powstawały zdjęcia w stylowych strojach, które wypożyczono z Teatru Bagatela. Autorką fotografii była pani mgr Aneta Polit. Jak co roku, w pracowniach chemicznych odbywały się doświadczenia, które przeprowadzali nasi uczniowie pod nadzorem nauczycieli przedmiotów zawodowych. W związku z tym, że jesteśmy przede wszystkim szkołą chemiczną, nie mogło zabraknąć pokazów prezentujących tajemnice wiodącego w naszej placówce przedmiotu.
W sali nr 24 odbywało się „Święto Litery Pi”. Młodzież upiekła ciasteczka ze znakami matematycznymi. Odbywały się gry i zabawy przygotowane przez nauczycieli matematyki. W sali 46 zaprezentowano niezwykły świat biologii, również ten pod mikroskopem.
Natomiast w pomieszczeniu obok Samorząd Uczniowski, reprezentowany przez przewodniczącą – Weronikę Chuchmacz oraz opiekuna – pana mgra Wojciecha Brzuchacza, przedstawił osiągnięcia naszej młodzieży w licznych konkursach i zawodach sportowych. Pracę Szkolnego Klubu Wolontariusza prezentowała pani mgr Agata Walas (opiekun).
Zapraszamy na kolejny DZIEŃ OTWARTY, który odbędzie się 22 kwietnia 2017 roku, w sobotę.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WYJŚCIE/NAGRODA- I miejsce w konkursie zbiórki makulatury

W piątek, 3 marca 2017r., klasa 3a w trakcie lekcji wyszła do Galerii PLAZA na kręgle i bilard. Wyjście było nagrodą za zdobycie I miejsca w konkursie zbiórki makulatury (914,6 kg), który organizowali w naszej szkole nauczyciele języka niemieckiego. Wyjście było dobrą okazją do integracji i dobrej zabawy. Klasa wraz z Wychowawcą dziękują pomysłodawcom i Dyrekcji za niecodzienną formą nagrody w tym Konkursie. Opiekun
p. Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PROMOCJA SZKOŁY W RUDAWIE

W czwartek, 2 marca 2017r., nasza szkoła brała udział w XIII Gminnych Targach w Rudawie, w gminie Zabierzów. Targi były doskonałą okazją do promocji naszych osiągnięć. Po uroczystym rozpoczęciu na sali gimnastycznej i powitaniu przybyłych- zaproszeni wrócili na przygotowane wcześniej stanowiska. Tam nasi uczniowie: z klasy 3ad- Ola Banaśkiewicz, Ada Baran, Oliwia Longa, Małgosia Madejska, Ewelina Nowak i Asia Starnowska oraz Darek Kaczmarczyk z klasy 2c- poprzez rozmowę i pokaz doświadczeń mogli zachęcić zainteresowanych gimnazjalistów z klas trzecich do wyboru już w najbliższej przyszłości naszej szkoły. Opiekunowie
p. Ewelina Jabłońska
p. Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WARSZTATY BIBLIJNE

Dnia 28 lutego 2017r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach biblijnych poświęconych Apokalipsie św. Jana. Prowadziła je p. Anna Wajda- wykładowca UPJPII i członkini zwyczajna Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Zajęcia miały miejsce w Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Krakowie, na ul. Garbarskiej 9 i były doskonałą okazją, by przygotować nas do zbliżającego się Konkursu Biblijnego. Z naszej szkoły udział w warsztatach wzięli uczniowie z klasy 3a (Klaudia Błaż, Weronika Chuchmacz, Sylwia Dydyk, Monika Kowalik, Kornelia Krakowska, Sylwia Nowak i Basia Topolska) i 2at (Karolina Figiel, Bartek Lis, Iza Kremer, Gabrysia Król, Weronika Malinowska i ja). W zajęciach uczestniczyli także uczniowie innych szkół z Krakowa, Wadowic i okolic Nowego Targu. Sala wykładowa była pełna po brzegi. W przerwie mieliśmy czas na kawę/herbatę i coś słodkiego. Mogliśmy też poznać pozostałych uczestników. Przygotowała
Klaudia Tabor, klasa 2at

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

II FORUM NA RZECZ ONKOLOGII- WOLONTARIAT

W dniu 24 lutego 2017r., w piątek, w Centrum Kongresowym przeprowadzono szkolenie przygotowawcze dla wolontariuszy wspomagających Stowarzyszenie UNICORN w organizacji II FORUM NA RZECZ ONKOLOGII. W szkoleniu wzięli udział uczniowie z klasy 1b, 1d, 1t, 2c, 2d, 2at, 3a i 4a. W sumie 40 osób. Dzięki szkoleniu nasi wolontariusze byli gotowi do obsługi forum w poniedziałek, 27 lutego 2017r. Podzielone było ono na dwie części. Pierwsza- od godziny 7.00 do 17.30- poświęcona zagadnieniom pomocy osobom chorym na raka i ich rodzinom. Druga- od 18.30 do 23.30- koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrygenturą Radzimira Dębskiego, pseudonim JIMEK. Wokalu użyczyli tacy wykonawcy, jak: MIUOSH czy JOKA oraz Katarzyna Golomska. Całe wydarzenie zainguarował wykład prowadzony przez p. Jerzego Stuhra i jego żoną Barbarę. W trakcie wykładów, warsztatów i koncertu naszymi obowiązkami była:

 • obsługa gości / powitanie,
 • obsługa szatni /odbieranie ubrań & wydawanie numerków,
 • obsługa forum / przygotowanie sali, wskazywanie odpowiednich sal lub pomieszczeń,
 • obsługa koncertu / przygotowanie sali, wskazywanie poziomów, sektorów, trybun, miejsc oraz wejść,
 • obsługa bieżąca /np. rozłożyć ponownie rozchodzące się ulotki, zakupić dla kogoś wodę, dowieść coś z parteru na II piętro, etc./
 • podziękowanie muzykom za koncert,
 • pomoc przy rozładunku i załadunku sprzętu (panowie) przed/po koncercie.

Naszymi opiekunami ze szkoły były: p. Magdalena Kasza i p. Agata Walas oraz p. Maja Rozmaryn z UNICORNu. Udział w forum pozwolił nam na pokazanie naszego potencjału. Był też doskonałą okazją do promocji szkoły wśród gości i uczestników tego wydarzenia.
Przygotowali: Tadek, Kuba F., Bartek i Julia, klasa 2at

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WYSTAWA W MUZEUM NARODOWYM

W czwartek, 23 lutego oraz 16 marca, na trzech ostatnich godzinach lekcyjnych, nasza klasa wyszła z p. Polit i p. Walas do Muzeum Narodowego w Krakowie. W Gmachu Głównym mogliśmy obejrzeć wystawę zatytułowaną "Skarby Baroku. Między Bratysławą a Krakowem". Natomiast w Oddziale na ul. Kanoniczej 17- "Sztukę dawnej Polski. Od XII do XVIII wieku". Obie wystawy były bardzo ciekawe. Każdy z nas mógł znaleść coś dla siebie. W Muzeum na Al. 3 Maja 1 w porządku chronologicznym, od wczesnego do późnego baroku, mogliśmy podziwiać zarówno prace malarskie, rzeźbiarskie, jak i rzemiosło artystyczne ówczesnych twórców. Niektóre dzieła wzbudzały w nas wiele emocji; zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Jednak przeważały opinie pozytywne. Niektórzy nawet stwierdzili, że pewne rzeźby mogliby wziąść ze sobą do domu.

Z kolei w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka podziwialiśmy ekspozycję przedstawiającą dzieła polskiej sztuki średniowiecznej i nowożytnej, które prezentowane są w zabytkowych wnętrzach tegoż Muzeum. Najważniejszą częścią tej wystawy są obrazy i rzeźby gotyckie, od XIV do początku XVI wieku, wśród nich fascynująca rzeźba Madonny z Krużlowej (ok. 1410), jak również najstarsze małopolskie epitafium obrazowe upamiętniające rycerza Wierzbiętę z Branic.
Kasia Bednarczyk, Kasia Dziuba, Basia Kumala; klasa 2c

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

AKCJA KRWIODAWSTWA”

23 lutego 2017 opiekun Szkolnego Koła PCK – pani Martyna Sarapata we współpracy z opiekunem Samorządu Szkolnego – panem Wojciechem Brzuchaczem zorganizowali akcję oddawania krwi. Zgłosiło się 38 uczniów, ale ostatecznie krew mogło oddać 17 osób. Łącznie młodzież przekazała 7650 ml krwi.
Przeprowadzenie akcji było możliwe dzięki mobilnej stacji oddawania krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

SPOTKANIE Z CYKLU „ŻYCE Z PASJĄ”
Z ŁUKASZEM ŚWIRKIEM, CZŁOWIEKIEM-FLAGĄ

We wtorek, 21 lutego 2017r., na dwóch godzinach lekcyjnych, katecheci naszej szkoły zorganizowali kolejne spotkanie z cyklu „Życie z pasją”. Tym razem nasi uczniowie mogli się spotkać z finalistą siódmej edycji programu MAM TALENT – Łukaszem Świrkiem. Spotkanie miało miejsce na sali gimnastycznej i uczestniczyła w nim młodzież klas: 2a, 2ad, 2at, 2c, 2d, 3ad i 3c.
Prowadzący spotkanie, Klaudia Szymula z 1t i Rafał Kasperek z 2an, na początku przedstawili imponujące osiągnięcia sportowe Łukasza (m.in. Puchar Świata we wspinaczce na czas), a następnie Gość zaprezentował swoje umiejętności, które wywarły na widzach ogromne wrażenie.
Po pokazie Łukasz mówił o swoim życiu, a potem przyszedł czas na pytania, które zadawali Gościowi redaktorzy szkolnej gazetki „Alchemik”. Dotyczyły one Jego pasji, zainteresowań, rodziny i codziennego życia. To, co bardzo uderza w Łukaszu, to niezwykła skromność – przy Jego absolutnym profesjonalizmie. Spotkanie zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem, a po nim był czas na autografy i selfie z Człowiekiem-Flagą. W najbliższym numerze „Alchemika” będziemy mogli przeczytać wywiad z Łukaszem Świrkiem i obejrzeć więcej zdjęć z tego spotkania.
Katecheci
Agata Walas
o. Lech Dorobczyński OFM

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WARSZTATY POŚWIĘCONE SĄDOWNICTWU

W poniedziałek tuż po feriach, 13 lutego 2017r., klasa 2c miała okazję uczestniczyć w warsztatach poświęconych polskiemu sądownictwu. Odbyły się one w Sądzie Apelacyjnym na ul. Przy Rondzie 7. W trakcie spotkania uczniowie najpierw wysłuchali krótkiej pogadanki na temat najważniejszych aspektów polskiego prawa, funkcjonowania polskiego sądownictwa, a następnie wzięli udział w symulacji rozprawy sądowej. Po zakończeniu rozprawy młodzież mogła odnieść się do wyroku, który zapadł i uargumentować własne racje za lub przeciw karze.

Opiekunowie
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata Walas
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Hura!!!! w Ogólnopolskim Rankingu Techników
organizowanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” nasze technikum ma
8 miejsce w Polsce,
2 miejsce w Krakowie
oraz 6 miejsce w Rankingu Maturalnym

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” jest to organizacja, która na drodze szczegółowej selekcji ustanawia ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w naszym kraju. W związku z tym wydarzeniem Pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska, Pani V-ce Dyrektor Krystyna Kowalska wraz z delegacją uczniów – Weroniką Chuchmacz z klasy 3a oraz Bartłomiejem Lis z klasy 2at, uczestniczyli w gali podsumowującej pracę i zaangażowanie uczniów i nauczycieli.
Finał XIX Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych odbył się 10 stycznia 2017 roku w Auli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nasze technikum uplasowała się na 8 miejscu w Ogólnopolskim Rankingu Techników oraz na 6 miejscu w Rankingu Maturalnym. Jesteśmy trzecią szkołą w Małopolsce oraz drugą w Krakowie.
Od 2011 r. możemy poszczycić się tytułem Złotej Szkoły. Jest to dla nas zaszczytny tytuł, z którego jesteśmy dumni. Codzienna, czasem wręcz mozolna praca naszych uczniów i pedagogów została doceniona. Wyrazy uznania należą się szczególnie zeszłorocznym maturzystom, gdyż to oni zapracowali na tak wysoki wynik naszego technikum.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Muzeum Figur Woskowych- Polonia Wax Museum

10 stycznia grupa teatralna z klasy 2d wraz z Panią mgr Marzeną Jantos, wybrała się na wystawę figur woskowych do Polonia Wax Museum, znajdującym się w samym centrum Krakowa. Jest to nowo powstałe muzeum zainspirowane organizacją Światowych Dni Młodzieży w naszym mieście. Mogliśmy podziwiać znane osobistości ze świata duchownego, historycznego, politycznego a także sportu. Wystawa pokazuje historie Polski i świata w niekonwencjonalny sposób z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i detale. Podziwiając znane osobistości mogliśmy się poczuć tak, jakby stali koło nas. Figury są przygotowane w profesjonalny sposób. Widzieliśmy oryginalne stroje, atrybuty czy dekoracje. Szczególną uwagę zwróciłam na postacie trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Muzeum ciągle się rozwija tworząc najlepszą i najciekawszą wystawę figur woskowych w kraju. Ekspozycja może zaspokoić najbardziej wymagających widzów poprzez pokazanie najdrobniejszych elementów. Ponadto można było zrobić sobie zdjęcie z daną figurą, co na pewno będzie szczególną pamiątką po tej wizycie. Poczucie dumy narodowej i patriotyzmu oraz szacunku dla naszej historii to odczucia, które muzeum chce pozostawić w pamięci odwiedzających. Możliwość zasiadania na jednej kanapie z papieżem jest tym co zapadnie mi w pamięci.
Justyna Niemiec


Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

MOCAK

Grupą artystyczną udaliśmy się do muzeum sztuki współczesnej MOCAK w Krakowie. Mieliśmy okazje oglądnąć równie piękną jak i zachwycającą wystawę artysty Daniela Spoerri. ,,Sztuka wyjęta z codzienności” zawierała w sobie kilkadziesiąt reprodukcji prac artysty. Wśród zachwycających dzieł skłaniających do refleksji znalazły się słynne ,,Stoły pułapki,, . Niezwykle realistycznie przedstawiony obraz zjedzonego posiłku, jego resztki, zabrudzone naczynia poruszają temat przemijania. Kompozycja z zużytych przedmiotów codziennych to zupełnie nowy i oryginalny sposób przedstawienia martwej natury, którą było dane nam zobaczyć. Daniel Spoerri jest artystą awangardowym, powiązanym z ruchem Fluxus. Świat przedmiotów postrzega jako słownik kryjący w sobie wyrafinowane znaczenia. Swoje prace tworzył ze zwykłych rzeczy (często też nazywanych ,,śmieciami,,) zakupionych na targach staroci, wykonując następnie kompozycje pełne symboliki i znaczeń. Wystawa bardzo nam się podobała. Każda praca była inna, oryginalna. Niezwykle wyjątkowe dzieła skłoniły nas do wielu przemyśleń i indywidualnych interpretacji.


Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim konkursie wiedzy o prawie wyborczym


Tekst alternatywny

Konkursy - Chemia

W pierwszym okresie roku szkolnego 2016/2017 nasi uczniowie z powodzeniem wykazali się wiedzą i umiejętnościami w prestiżowych konkursach: Olimpiada Chemiczna
do II etapu zakwalifikowali się

 • Bado Michał
 • Buksa Hubert
 • Wrona Kacper
Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH w etapie I wezmą udział ( po ścisłych kwalifikacjach)
Chemia
 • Buksa Hubert
 • Wrona Kacper
Matematyka
 • Nowak Sylwia
 • Wrona Kacper
Podkarpacki konkurs chemiczny do kolejnego etapu zakwalifikowali się:
 • Buksa Hubert
 • Suwała Dominik
Wojewódzki Konkurs Wiedzy Chemicznej finalistą z klas maturalnych został
 • Dominik Suwała
na wyniki w tym konkursie dla klas 2 czekamy...
Wszystkim startującym i tym którzy dalej uczestniczą na różnych etapach konkursów serdecznie gratulujemy i życzymy SUKCESÓW!
nauczyciele chemii ZSCH

Zbiórka makulatury.

„Kto chce żyć z przyrodą w zgodzie, niechaj Eko jest na co dzień”. Zachęcamy wszystkich uczniów do wspólnej akcji „Zbiórki makulatury”. Konkurs trwa od 9.01–16.01.2017 roku. Uczniowie z każdej klasy przynoszą makulaturę – gazety, kartony, książki, zeszyty. Klasa, która nazbiera najwięcej makulatury otrzyma nagrodę – wyjście z wychowawcą w trakcie lekcji! Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi dnia 20.01.2017 roku.
Zapraszamy do zbiórki! – M.Pabian, A.Gaczorek


Wyniki konkursu "Turbolandeskunde"

W naszej szkole, uczniowie w grupach 3-osobowych uczestniczyli w III edycji konkursu „Turbolandeskunde – Wędrówka po krajach niemieckiego obszary językowego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych”, który dotyczył Szwajcarii. Uczniowie z klasy 2a – Paulina Piórecka, Patryk Gajewski oraz Adrian Kazimirek będą reprezentować naszą szkołę w etapie regionalnym 24.03.2017 roku w Jordanowie. Gratulujemy zwycięzcom i trzymamy za nich kciuki w II etapie.


Konkurs na "Najpiękniejszy Zabytek w Niemczech"

W naszej szkole odbył się konkurs „Zabytki w Niemczech”. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów, przygotowując dowolny zabytek w Niemczech z różnych materiałów: z papieru, tektury, styropianu, drewna, ceramiki. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zachęcamy do obejrzenia dzieł naszych uczniów.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Kartki świąteczne

W Zespole Szkół Chemicznych odbył się konkurs na „Kartkę Bożonarodzeniową w Języku Niemieckim”. Celem konkursu było motywowanie uczniów do nauki języka, doskonalenie umiejętności pisania życzeń w języku niemieckim oraz stworzenie uczniom możliwości zaprezentowania swoich umiejętności językowych i plastycznych w szkole. W konkursie wzięło udział około 40 uczniów, którzy przygotowali wspaniałe kartki świąteczne.

Tekst alternatywny

Pomoc dla osób niepełnosprawnych w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

Program Aktywny Samorząd w Module II przewiduje wsparcie ze środków PFRON dla osób niepełnosprawnych w zakresie uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym. Ubiegać się o pomoc w programie mogą osoby posiadające status osoby niepełnosprawnej z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. W ramach pomocy studenci studiów wyższych i uczniowie szkół policealnych mogą ubiegać się o dofinansowanie lub refundację czesnego oraz dodatek do kosztów kształcenia w oparciu o szczegółowe wytyczne programu zamieszczone na stronie PFRON http://www.pfron.org.pl/pl/studenci
Dla Beneficjentów Programu corocznie zostaje opracowana przez Realizatora tj. MOPS w Krakowie Procedura nr 51 zawierająca druk wniosku o pomoc i wszelkie informacje dotyczące dofinansowania. Wnioski o pomoc należy składać w wyznaczonych przez PFRON terminach naboru w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie ul. Józefińska 14. Wniosek dostępny jest na stronie internetowej Ośrodka pod adresem http://www.mops.krakow.pl/formy-pomocy oraz w siedzibie Realizatora ul. Józefińska 14. W przypadku kontynuowania nauki w ramach wykształcenia na poziomie wyższym, zapraszamy niepełnosprawnych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych do skorzystania ze wsparcia w ramach Programu Aktywny Samorząd.

ZABAWA ANDRZEJKOWA 2016

30 listopada o godzinie 16:00 Samorząd Uczniowski, opiekunowie, nauczyciele WF-u zorganizowali andrzejki. Nim doszło do imprezy, poinformowano całą społeczność szkolną o wydarzeniu za pomocą plakatów i przygotowano kilka niezwykłych atrakcji. Na imprezę przybyło kilkadziesiąt osób, a wiele z nich zaprezentowało niesamowite stroje i makijaż. W sali gimnastycznej odbyła się dyskoteka, podczas której młodzież mogła wziąć udział w konkursie karaoke. Na korytarzu zorganizowano kącik z wróżbami i słodkimi przekąskami. Weronika Sołkowska (uczennica klasy 1a) przebrana za wiedźmę, przepowiadała przyszłość. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku, szklanej kuli, wróżb z czerwonymi sercami. Zabawa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników imprezy.
Głównym punktem andrzejek był pokaz magicznej chemii - „RADIOACTIVE”. Został on przygotowany i prowadzony przez uczniów z klasy 3a, tj. Weronikę Chuchmacz, Kornelię Krakowską, Elę Hajduk i Adriana Kowalczyka. Sala na piętnaście minut zamieniła się w cudowne laboratorium. Nie zabrakło spektakularnych doświadczeń i niezwykłych efektów. To była udana zabawa i niesamowite przeżycie dla uczniów, którzy uczestniczyli w tegorocznej zabawie andrzejkowej.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

II MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ SIATKÓWKI SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH

29 listopada, we wtorek, po raz drugi w tym roku szkolnym odbył się Turniej Siatkówki Samorządów Uczniowskich ZSCH i ZSM nr 1. W turnieju wzięło udział osiem drużyn, które rywalizowały między sobą w dwóch grupach. Każda z drużyn składała się z trzech chłopców z mechanika, dwóch dziewcząt i jednego chłopaka z chemika. Zespół Szkół Chemicznych reprezentowało 24 uczniów.
Głównym celem tej imprezy była popularyzacja sportu i integracja młodzieży z dwóch sąsiadujących ze sobą szkół. Podczas tego spotkania nie zabrakło wspaniałej rywalizacji a przede wszystkim dobrej zabawy.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

XV „Styczniowe spotkania gimnazjalistów” - 2017

W dniu 26 stycznia 2017 r. (czwartek), w godz. 9.00 – 14.00 nasza Szkoła uczestniczy w XV „Styczniowych Spotkaniach Gimnazjalistów”, które odbywają się w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie, ul. Ułanów 9. Jest to impreza o charakterze edukacyjno – wychowawczym, przygotowana w szczególności z myślą o uczniach klas trzecich małopolskich gimnazjów, ich rodzicach, dyrektorach oraz nauczycielach. Najważniejszym celem organizacji „Spotkań” jest pomoc gimnazjalistom w wyborze dalszej drogi edukacyjnej na ponadgimnazjalnym etapie kształcenia. W trakcie XV „Styczniowych spotkań gimnazjalistów” 23 krakowskie zespoły szkół technicznych zaprezentują swój dotychczasowy dorobek, tradycje, szczególne osiągnięcia oraz ofertę edukacyjną na nadchodzący rok szkolny 2017/2018. W trakcie imprezy nie zabraknie atrakcji, takich jak np.: pokazy, występy artystyczne, konkursy, degustacje, prezentacje itp., które, także w sposób niekonwencjonalny, udowodnią, iż warto kształcić się w oferowanych zawodach. Wstęp jest bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Uczniów klas trzecich małopolskich gimnazjów, Rodziców, Dyrektorów, Nauczycieli oraz Doradców Zawodowych.

Zapraszamy na Styczniowe Spotkania Gimnazjalistów

KONKURS CZYTELNICZY „Czy znasz „Władcę Pierścieni” J.R.R. Tolkiena?”

9 grudnia, na siódmej lekcji, odbył się konkurs czytelniczy dla miłośników fantastyki i twórczości J.R.R. Tolkiena. Jak wynika z licznych badań, młodzież uwielbia powieści fantasy. Dzieła autora „Hobbita” to już klasyka takiej literatury, dlatego przygotowałyśmy ten konkurs. Niedługo poznany „WIELKIEGO ZNAWCĘ TRYLOGII TOLKIENA”. W konkursie wzięło udział dziewięć osób. Odpowiadały one na sto pytań, które weszły w skład przygotowanego na tę okazję testu. Nie było to łatwe zadanie. W następnym roku konkurs czytelniczy obejmie twórczość Andrzeja Sapkowskiego, który cieszy się w naszej szkole największą popularnością.


AKCJA „KSIĄŻKI WYCHODZĄ Z BIBLIOTEKI”

W związku z realizacją „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” oraz Szkolnego Programu Rozwoju Czytelnictwa i Promocji Biblioteki Szkolnej „CHEMIK – TU SIĘ CZYTA!” wprowadziłyśmy do biblioteki kilkaset nowych książek, które wybrali nasi uczniowie i chciałyśmy je pokazać czytelnikom poza biblioteką, na korytarzach szkoły. Przed tym wydarzeniem uczniowie klasy 2d i ich wychowawczyni – Pani mgr Justyna Buchta przygotowali plakaty promujące wydarzenie. Impreza odbyła się 7 grudnia, od 10:00 do 13:00 godziny, koło pokoju nauczycielskiego. W akcji uczestniczyli uczniowie klasy 2a: Ola Sadłos, Piotrek Martynus i Ula Palej oraz uczennice klasy 2d: Agnieszka Baca, Katarzyna Boroń, Karolina Szwachta. Książki zostały podzielone na trzy grupy: fantastyka, literatura obyczajowa i kryminał, thriller. Ochotnicy byli przydzieleni do określonej literatury i wypożyczali oraz doradzali czytelnikom, którzy podchodzili do stolików, odpowiednie książki. Akcja trwała tylko trzy godziny, a właściwie przerwy międzylekcyjne, podczas których wypożyczono 85 książek. Jest to bardzo dobry wynik, ponieważ nigdy nie zdarzyło się, by młodzież bez przymusu wypożyczyła tyle książek w tak krótkim czasie.
Akcja uświadomiła nam, że uczniowie lubią czytać, ale niekoniecznie to, co polecają nauczyciele. Promocja książek była udana i w kolejnych dniach wypożyczyłyśmy mnóstwo innych wydawnictw, co przyczyniło się do podniesienia czytelnictwa wśród naszej młodzieży. Planujemy przeprowadzić kolejną akcję tego typu tuż przed feriami.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

SPOTKANIE Z ANDRZEJEM PILIPIUKIEM

Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem – twórcą fantastyki, jednym z najbardziej cenionych przez naszą młodzież autorów, odbyło się 1 grudnia 2016 roku o 10:00 godzinie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Chęć udziału w tym wydarzeniu zgłosiło ponad trzydziestu miłośników powieści tego pisarza. Ostatecznie w wydarzeniu uczestniczyło 28 osób. W czwartek rano udaliśmy się do Wypożyczalni dla Młodzieży, gdzie zgromadziło się wielu fanów autora „Kuzynek”. Pan Pilipiuk okazał się niezwykle sympatycznym człowiekiem, który opowiadał o swoich książkach, warsztacie pracy i planach na przyszłość. Z wykształcenia archeolog ze swojej pasji – pisania - uczynił sposób na zarabianie pieniędzy. Jeżeli ktoś nie czytał jego dzieł, po tym spotkaniu na pewno chętnie to zrobi. Twórca pokazał uczniom, jak samodzielnie wykonał notes, który służy mu do zapisywania pomysłów do kolejnych dzieł. Pod koniec spotkania podpisywał książki, w tym egzemplarz „Przygód Jakuba Wędrowycza” zabrany z naszej biblioteki. Uczniowie byli niezwykle zadowoleni z tego spotkania, ponieważ niektórzy piszą i takie spotkanie z osobą, która robi to profesjonalnie, jest wspaniałym doświadczeniem i uczy, jak należy tworzyć dzieło, by osiągnąć zamierzony efekt.


„Napisanie książki to nie jest jakaś filozofia. Trzeba poświęcić około jednego do półtorej tysiąca godzin. Trzeba pisać około osiem godzin dziennie. Książkę piszę od czterech do pięciu miesięcy. Najpierw zbieram pomysły. Czytam, a to czego się dowiem albo mi się przyda, albo nie przyda. Zazwyczaj piszę jedną książkę, myślę nad inną, w międzyczasie coś sobie czytam – może się przyda do trzeciej. Pracuję na zakładkę. I dwie książki rocznie od piętnastu lat wydaję. Regularnie, systematycznie. To jest tak, jak… nie wiem, czy ktoś się tutaj zajmował kulturystyką?... Chodzi o to, że wysiłek musi być cykliczny. To może być godzina, ale codziennie. To jest tak, jak z uczeniem się różnych rzeczy. Jeżeli będziemy to robić codziennie przez dwadzieścia minut, to w końcu to opanujemy. Systematyka pracy. Żeby się nauczyć grać na skrzypcach, trzeba poświęcić dziesięć tysięcy godzin. Żeby zostać kasjerem i ładnie kasować towary na taśmie, wystarczy trzysta godzin. Pisarz jest między jednym a drugim, tak w połowie. Kiedy mnie początkujący pisarze pytają, jak się za to zabrać, to mówię, że wystarczy napisać dziesięć pierwszych książek, potem to już leci. To jest taka praca jak szycie butów, im więcej się tego zrobi, tym większą się ma wprawę…” Więcej na ten temat w kolejnym numerze „AlChemika”.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KOLEJNA NAGRODA DLA "ALCHEMIKA"

29 listopada 2016 roku, we wtorek, o godzinie 12:00 w Klubie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Oddział Małopolski w Krakowie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Konkurs na najlepszą gazetkę szkolną i szkolny portal internetowy za rok 2016. Jury konkursu przyznało dwie równorzędne nagrody dla gazet tworzonych przez uczniów Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie – „AlChemik” i Zespołu Szkół nr 1 w Krakowie – „RUMOR”. Laureaci konkursu, wskazani przez opiekunów redaktorzy, otrzymali laptopy i dyplomy. Szkoda tylko, że jedna osoba, gdy gazetkę tworzy zespół niezwykle uzdolnionych młodych ludzi. Cóż, taka jest formuła tego konkursu. Przedstawicielem "AlChemika" i odbiorcą nagrody była Wiktoria Mrozowska z klasy 2a. W gali brali udział również inni członkowie redakcji: Ola Sadłos z 2a (Redaktor Naczelna), Rafał Kasperek z 2an, Klaudia Szymula z 1t, Karolina Kaleta z 1k, Mateusz Mach z 1b.
Po wręczeniu nagród zebrani goście przeszli do Sali Barowej Klubu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pod Gruszką, gdzie przygotowano dla nich poczęstunek.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

22 listopada, grupa teatralna z klasy 2d wraz z Panią mgr Marzeną Jantos, wybrała się na wystawę dzieł Vincenta van Gogha, usytuowaną w zabytkowym dworcu w centrum Krakowa. Co prawda na wystawie nie znajdują się oryginalne dzieła twórcy, niemniej, wyświetlane na wielkich, białych ekranach obrazy, idealnie wręcz komponujące się i współgrające z – wyrażającą wiele uczuć i emocji drzemiących w artyście – muzyką klasyczną, zrobiły na nas ogromne wrażenie. Van Gogh bardzo odważnie nakładał na płótno farby, łączył wszystkie możliwe kolory, niejednokrotnie ze sobą kontrastujące, pozornie tworzące chaos. Jednak malarz – jako wybitny twórca – sięga w owy chaos dłonią i ukazuje nam swój indywidualny sposób bycia i samego siebie, poprzez metaforę, symbole czy porównanie swojej osoby z osobą doktora, wysługując się do tego przedmiotami codziennego użytku. Obrazy, na których rośliny i przedmioty posiadają grube, czarne kontury niczym na dziecięcych rysunkach, przedstawiają nam styl i świat malarza, w dosyć wysublimowany sposób, którego próby racjonalnego wytłumaczenia, a głownie zjawisk zobrazowanych za pomocą pędzla, mogłyby niejednokrotnie zakończyć się porażką. Stan świadomości i zdrowia psychicznego artysty – w ostatnich latach jego życia – wahał się od jasności osądu po szaleństwo. Analizując jego dzieła nie sposób nie dostrzec pewnej dozy tajemniczości wpisanej w twórczość malarza i niezwykle istotną dla niego kwestię, jaką były relacje międzyludzkie – głównie jego prywatne m.in. z bratem Theo – mające niesamowity wydźwięk w twórczości i polocie mistrza. Fascynujące ile „barw” widzą „oczami wyobraźni” artyści tak genialni jak Vincent van Gogh, których nikt nigdy nie widział, nie zobaczy i nawet nie będzie w stanie sobie wyobrazić…
Maciej Kucharski

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

HAPPENING „PIŁSUDSKI ALIVE”

10 listopada 2016 roku, w czwartek, siedmioro uczniów klas pierwszych odwiedziło wszystkie klasy. Młodzież była przebrana za postacie historyczne, tj. za Józefa Piłsudskiego, który odczytywał przygotowaną wcześniej na tę okazję odezwę niepodległościową, dwóch wojskowych, którzy mu towarzyszyli i cztery kobiety w strojach z epoki. Dziewczęta przypinały uczniom biało-czerwone wstążeczki i rozdawały ulotki z kalendarzem świąt o charakterze narodowym. Do młodzieży trafiło ponad trzysta ulotek. Imprezę zorganizował Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Anety Polit i Pana Wojciecha Brzuchacza.
W postacie wcielili się:

 • Michał Grabowski z 1k (Józef Piłsudski)
 • Karol Abdykowicz z 1k (wojskowy)
 • Szymon Pazdan z 1k (żołnierz)
 • Karolina Kaszuba z 1k
 • Natalia Grabowska z 1a
 • Weronika Gierat z 1a
 • Magdalena Ptasznik z 1a

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KONKURS PIEŚNI, POEZJI I GRAFIKI PATRIOTYCZNEJ

9 listopada 2016 roku, w środę, odbył się w naszej szkole Konkurs Pieśni, Poezji i Grafiki Patriotycznej. Konkurs zorganizował Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Anety Polit i Pana Wojciecha Brzuchacza. Udział w tym ważnym przedsięwzięciu wzięło dziesięć klas oraz zespoły solistów i duety. W jury zasiedli:

 • Pani Anna Ryglowska-Gonek
 • Pani Agata Walas
 • Patryk Koźbiał z klasy 3c
 • Tomasz Wiśniewski z klasy 3a
Uroczystość poprowadziła przewodnicząca SU – Weronika Chuchmacz.
WYNIKI KONKURSÓW: W kategorii klasy najwyższe miejsca zajęły:
 • I miejsce – 1a, 2at
 • II miejsce – 2a, 3ad
 • III miejsce – 1d, 4ad
W kategorii solo/duet zwyciężyły:
 • I miejsce – Karolina Homel 1b
 • II miejsce – Weronika Sokołowska 1a
 • III miejsce – Aleksandra Dulik 4ao
W kategorii grafika/plakat I miejsce zajęła Angelika Socha z 1a, reszty miejsc nie przyznano.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

NASZ UCZEŃ LAUREATEM nagrody publiczności na festiwalu Screen&Sound - Let's See The Music

Michał Piosek, uczeń klasy 4a, został laureatem nagrody publiczności na festiwalu Screen&Sound - Let's See The Music. To międzynarodowy projekt o charakterze otwartego konkursu na wizualizację filmową utworów muzycznych wybitnych polskich kompozytorów. Michał jako reżyser filmu „Tango” wykazał się ogromna wrażliwością i wyobraźnią artystyczną, która znalazła wyraz w zwycięskim filmie, integrując i podkreślając wysublimowane dźwięki z dynamiczną wizją dopasowaną do nich obrazu.

To swoiste przenikanie się dźwięku i jego interpretacji wizualnej, stanowi istotę tego ambitnego przedsięwzięcia. Relacja muzyki i jej wymiar wizualny znalazły uznanie wśród internautów. Michał jest nie tylko młodym i zdolnym reżyserem ale także aktorem - gra w Teatrze Scena 5na3 oraz odnosi spektakularne sukcesy w ogólnopolskich konkursach fotograficznych takich jak: Fotomaraton (Zwycięska seria zdjęć opowiedziała historię o misiu. „Tragiczny” początek całej serii miał jednak swój szczęśliwy finał…), „Świętość”( wzruszające zdjęcie młodego mężczyzny trzymającego parasol nad starsza panią), „Zdrowie – podaj dalej!” czy „Pamięć Miejsca”( ukazanie Ofiar Gestapo). Realizacji jego marzeń służą także różnorodne szkolenia jak zaawansowany kurs filmowy w Akademia Multi Art.

Tekst alternatywny

BAL PIÓRNIKA

20 października 2016 roku, w czwartek, odbył się w naszej szkole Bal Piórnika. Jest to zabawa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski oraz nauczycieli wychowania fizycznego. W tym roku szczególne podziękowania należą się Pani Joannie Zimie. Bal to impreza cykliczna, która weszła już na dobre do tradycji naszej szkoły.

Akcja promocyjna przedsięwzięcia rozpoczęła się kilka dni wcześniej. Cała społeczność naszej placówki mogła zapoznać się z harmonogramem imprezy, który umieszczono na licznych plakatach. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 17:00 a zakończyła o 21:00. Prowadziły ją uczennice z klasy teatralnej – 2d. Na balu pojawiło się kilkadziesiąt osób. Młodzież zaprezentowała nietypowe stroje, przebrania i rysunki na twarzach. Oprócz dyskoteki odbyły się wybory najmilszej dziewczyny i najmilszego chłopaka z klas pierwszych, wcześniej każda z nich wytypowała parę kandydatów. Brali oni udział w konkurencjach: taniec zumba, prezentacja własnej osoby, przebranie – strój, zabawa „ciasteczkowy potwór” - zjedzenie ciastka, które uczestnicy mieli na czole bez użycia rąk, odgadywanie przedmiotów po dotyku z zasłoniętymi oczami, zareklamowanie odgadniętych przedmiotów, konkurencja 7 sekund. Ostatnia konkurencja polegała na tym, że uczestnicy mieli w ciągu tego krótkiego czasu wykonywać różne konkurencje, np. kręcenie koła hula hop, nawinąć nitkę na igłę, zjeść cytrynę bez skrzywienia, pożyczyć z widowni lewe buty, paski od spodni i coś od nauczycieli. Po tej konkurencji wszyscy, którzy dali swoje rzeczy, aby je odzyskać, musieli zatańczyć wspólnie taniec Kubusia, który był wyświetlany na rzutniku.

Najmilszą dziewczyną została Weronika Sołkowska z klasy 1a, która wystąpiła w stroju Pocahontas - zdobyła w sumie 12 punktów i Piotrek Krupczyński - uczeń 1b, który otrzymał 9 punktów. Chłopak dodatkowo rozgrzał publiczność świetnym pokazem beatbox-u.

Podczas imprezy odbyły się wspólne tańce integracyjne - belgijka i zumba. Zorganizowano bufet, w którym można było zjeść wyśmienite ciasta (chemika, radości, miłości czy rozsądku) i napić się chłodzących napojów.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

IMPREZA NA ORIENTACJĘ DLA SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Impreza odbyła się 15 października 2016 roku w Lasku Wolskim. Nasza drużyna była najlepsza i uzyskała pierwsze miejsce przed ZSB Chemobudową i XI LO. Poza tym nadmienić trzeba, że uczniowie ZSCh sześciokilometrową trasę z sześcioma zadaniami dodatkowymi pokonali w czasie 112 minut. Drugą na mecie drużynę wyprzedzili o 28 minut, a trzecią o ponad godzinę. Po zakończeniu zawodów młodzież piekła kiełbaski i dzieliła się wrażeniami z trasy biegu.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

DZIEŃ NAUCZYCIELA I ŚLUBOWANIE PIERWSZYCH KLAS

14 października spotkaliśmy się w szkole, aby uczestniczyć w dwóch uroczystościach, tj. uczcić święto nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz przyjąć do naszego grona najmłodszych uczniów. Uroczystość na początku poważna: przemowy Przewodniczącej SU i Pani Dyrektor, pasowanie na ucznia ZSCh, z czasem przeistoczyła się w CEBULIADĘ – turniej zorganizowany przez klasy 3a i 3ad. Turniej prowadziła Weronika Chuchmacz i boski Rafaello, czyli Rafał Uznański. Zabawa polegała na tym, że wybrani losowo pierwszoklasiści odpowiadali na pytania, które wylosowali w kotle. Dotyczyły one różnych dziedzin. W przedstawieniu brali udział wyznaczeni wśród nauczycieli eksperci, którzy weryfikowali poprawność udzielanych odpowiedzi. Pojawiła się również zabawna scenka z „Krzyżaków”, których dotyczyło jedno z pytań. Podczas uroczystości wystąpił chór dziewcząt w chałatach, później też zabawnie przebranych chłopców, oba dyrygowane przez Panią Profesor Annę Ryglowską-Gonek. Oczywiście nie mogło zabraknąć pokazów chemicznych, które, ze względu na dominujący profil naszej szkoły, stały się stałym elementem wszystkich uroczystości. Zwycięzcy turnieju dostali nagrody w postaci cebulek i wszyscy rozeszli się do klas na poczęstunek.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Wystawa Zdzisława Beksińskiego

Wraz z początkiem października do Krakowa ''przybyła'' wystawa rysunków Zdzisława Beksińskiego, która gości u nas w mieście do 19-go października. Galeria obrazów jest galerią stałą. Klasa 2D pod opieką mgr Marzeną Jantos wybrała się do Nowohuckiego Centrum Kultury, żeby obejrzeć chwaloną przez większość wystawę. ''Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest tak dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła Artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzbudzają w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę.'' My, młodzi humaniści postanowiliśmy sprawdzić jakie i czy jakiekolwiek uczucia wzbudzi w nas twórczość znanego polskiego artysty, którego historię każdy szanujący się humanista powinien znać. Wchodząc na teren wystawy jako pierwsze rzuciły nam się w oczy zdjęcia, które przedstawiały Zdzisława Beksińskiego i jego własne fotografie. Następnie były rysunki, które niosły za sobą inspirację erotyczną m.in. nagie postacie. Na pewno możemy powiedzieć, że twórczość artystyczna Beksińskiego charakteryzuje ogromna szczegółowość. W swoich rysunkach i obrazach uwiecznia zdeformowane postacie, opuszczone budynki i różnego rodzaju kształty i figury, które mogą budzić grozę. Nas osobiście one przerażały a równocześnie fascynowały. Wchodząc do pomieszczenia, w którym mieściła się galeria obrazów, zwróciliśmy szczególną uwagę na zaciemnienie pomieszczenia, swoisty półmrok, który tworzył wyjątkowy klimat, melodię idącą w tle i mnóstwo wyrazistych i pięknych kolorów wokół! Obrazy były niesamowite, wyraziste, trudno było pojąć, że wyszły one spod ludzkiej ręki. Wyglądały raczej jak portal do innej rzeczywistości. Były niemal trójwymiarowe, oczy postaci jakby wodziły za nami...Coś niesamowitego! I jeszcze to naświetlenie nad każdym obrazem, które idealnie pokazywało detale każdego z dzieł. Niesamowite. Zdzisław Beksiński był wielkim artystą, cieszymy się, że mogliśmy podziwiać jego wspaniałą galerię :))
Viktoria Majka

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Mamy nowych Stypendystów Fundacji Orlen "Dar Serca" - Mistrzowie Chemii !!!

Julia Świderska, uczennica klasy I A została stypendystką fundacji Orlen „Dar Serca”. Dla-tego też cała klasa łącznie z wychowawczynią Panią Marzeną Jantos-Gacek, Panią Dyrektor Elżbietą Ramatowską i Panią Adrianą Klepką pojechała do Bóbrki na galę oficjalnego rozdania dyplomów stypendium. Wycieczka ta była całkowicie sfinansowana przez Orlen. Julia jak i inni stypendyści przedstawiła kilkuminutową prezentację o Sobie, mówiła o też o swoich zainteresowaniach tańcem i teatrem. Mogliśmy dzięki temu dowiedzieć się jakie inne pasje (oczywiście oprócz chemii) mają najlepsi z najlepszych uczniów w Polsce. U podnóża Bieszczad mieliśmy także okazję zwiedzenia Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Dowiedzieliśmy się między innymi w jaki sposób powstaje nafta, co nas, chemików bardzo zainteresowało.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Z wizytą w Centrum Szkła i Ceramiki na ulicy Lipowej 3

7 października 2016 roku grupa uczniów z klasy 1t, pod opieką nauczyciela, odwiedziła Centrum Szkła i Ceramiki, które znajduje się na ulicy Lipowej. Uczniowie uczestniczyli w pokazie ręcznego formowania szkła „na żywo”. Zobaczyli tworzenie kufla i pięknej, szklanej róży. Jest to zajęcie niezwykle pracochłonne, wymagające precyzji i zdolności manualnych. Ten etap zwiedzania Centrum najbardziej spodobał się naszym uczniom, ponieważ sami uczestniczyli w „dmuchaniu” szkła, za co dostali medale. Następnie młodzież została oprowadzona i zapoznana ze stałą ekspozycją – "Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998". Poznali historię i technologię szklarstwa. Zobaczyli zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, a także współczesne artystyczne szkła kolorowe, które zostały wytworzone w latach 1969-1998. Ostatnim etapem zwiedzania Centrum było obejrzenie wystawy prac polskich artystów współczesnych, tj. oryginalne, ręcznie wykonane wyroby ze szkła i ceramiki (patery, misy, kieliszki, figurki, kasetki, biżuterię).
Było to niezwykle ciekawe i inspirujące doświadczenie dla naszej młodzieży, ponieważ poznali warunki i specyfikę pracy hutnika-szklarza oraz proces powstawania szkła.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Z wizytą w PEDAGOGICZNEJ BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

30 września, przed południem, uczniowie z klasy 1t, wraz z opiekunem panią mgr Justyną Buchtą, odwiedzili Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krakowie. Odbyła się tam nietypowa lekcja biblioteczna. Pracownicy tej placówki zapoznali uczniów z historią i specyfiką biblioteki, jej zbiorami i sposobami wyszukiwania w katalogu elektronicznym i tradycyjnym. Ponadto młodzież zwiedziła bibliotekę, zwłaszcza miejsca na co dzień niedostępne dla czytelników.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

„ZDROWY ODDECH – EDUKACJA PRZEZ ZABAWĘ” - wizyta przedszkolaków w Zespole Szkół Chemicznych

Nasza szkoła uczestniczy w wielu projektach. Jednym z nich jest „Zdrowy Oddech”, czyli kontynuacja inicjatywy podjętej przez Miasto Kraków w 2015 r., w której uczestniczyli uczniowie 20 krakowskich gimnazjów („Zdrowy oddech-kampania edukacyjno-informacyjna”). Tegoroczne działania skierowane są do uczniów szkół podstawowych (25 szkół, łącznie ok. 100 uczniów) oraz dzieci przedszkolnych (12 przedszkoli, łącznie ok. 240 dzieci).
30 września 2016 w Zespole Szkół Chemicznych przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach ekologicznych „Zdrowy oddech – edukacja przez zabawę”. Celem akcji było: budowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci, rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska i stanu powietrza oraz promowanie informacji i działań dotyczących ochrony powietrza w mieście. Maluszki miały uczyć się przez zabawę, więc musiało być kolorowo i zabawnie. Do krainy nauki zabrał ich pociąg z popularnej piosenki dla dzieci: „Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka…” Przedszkolaki obejrzały humorystyczne przedstawienie promujące wartości ekologiczne w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Chemicznych, uczestniczyły w bezpiecznych eksperymentach chemicznych z zastosowaniem produktów spożywczych, barwinków, w mini doświadczeniach: wulkan chemiczny, baloniki samonadmuchujące się, magiczne obrazki, zasada działania płuc – proces oddychania itp. Zadania były realizowane przez dzieci w kilkuosobowych zespołach, nadzorowanych przez przyszłych chemików. Zwieńczeniem spotkania było wręczenie uczestnikom medali i wiatraczków z logo projektu. ”Wiemy już skąd się bierze smog i jak należy segregować śmieci” – stwierdziły przedszkolaki po zajęciach.
W wydarzeniu wzięła udział Pani Katarzyna Król - Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Sportu, pojawili się również przedstawiciele mediów, np. Radio ESKA. W „Fakcie” opublikowano artykuł, w którym znalazła się wypowiedź naszej Pani Dyrektor – mgr inż. Elżbiety Ramatowskiej oraz informacje o tym przedsięwzięciu.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

BÓBRKA koło SANOKA

W czwartek, 6 X 2016r., uczniowie klasy 1k, 2a i 3ad uczestniczyli w wyjeździe do Bóbrki i Sanoka. Celem wyjazdu było m. in. zwiedzenie kopalni ropy naftowej, a obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz Muzeum Historycznego w Sanoku (z działami- archeologicznym, ikonograficznym, historycznym, konserwatorskim), a szczególnie galerię autorską Zdzisława Beksińskiego. Wycieczka sponsorowana była przez krakowski INiG. W zakładce Wycieczki szkolne znajdziemy więcej informacji z tego wyjazdu.
Opiekunowie
mgr Krystyna Kowalska
mgr Małgorzata Niedźwiecka- Samborek
mgr Agata Walas


Szekspir w przekładzie

W dniu 30.09.2016r. braliśmy udział w „Nocy Naukowców” i mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładzie przygotowanym dla nas w Bibliotece Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prelekcję prowadziła pani prof. dr hab. Marta Gibińska, która wprowadziła nas w tajniki pracy tłumacza literatury anglosaskiej oraz podzieliła się wiedzą i doświadczeniem na temat przekładów dzieł Szekspira na różne języki.
Oprócz zdobytej wiedzy, każdy z nas otrzymał pamiątkowy gadżet związany z UJ.
Klasa 2a i 2ad z nauczycielami języka angielskiego


Na małopolskim szlaku

Dnia 29.09.2016r. uczniowie klasy 2d, wraz z nauczycielkami języka angielskiego, zwiedzili zabytkowy kościół pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy. Parafia w Modlnicy powstała w IX wieku, a kościół, wybudowany w 1553 roku, jest żywą świątynią oraz świadkiem naszej historii.
Wycieczka, o charakterze edukacyjnym, została zorganizowana w ramach programu poznawania najciekawszych zabytkowych obiektów, tworzących Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Na szlaku tym znajdują się kościoły, cerkwie, dzwonnice, dwory i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej. Wiele z tych obiektów zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Narodowego UNESCO. Dzięki tej wycieczce poszerzyliśmy swoją wiedzę z zakresu historii i unikatowej architektury drewnianej oraz podnieśliśmy świadomość kultury naszego regionu, którą możemy się szczycić na arenie międzynarodowej.


Warsztaty CYBERSEC 2016

W ramach II Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa- CYBERSEC 2016 nasza szkoła wzięła udział w cyklu konferencji poświęconych cyberprzemocy. Wykłady odbyły się w Centrum Kongesowym ICE w dniu 27 września 2016r. Naszą szkołę reprezentowało 27 uczniów z klasy 1a, 1b, 1d, 1k, 1t i 3a. Warsztaty podzielone zostały na dwie części. W pierwszej- uczestnicy mieli możliwość teoretycznie poznać współczesne formy zagrożeń płynących z użytkowania komputera i internetu. Natomiast w drugiej części mogli wcielić się zarówno w rolę ofiary, jak i sprawcy cyber zagrożeń. Na najbliższej
Opiekunowie
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata Walas


Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Małopolska Chmura Edukacyjna

Charakterystyka projektu pn. „Małopolska Chmura Edukacyjna w Gminie Miejskiej Kraków”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.1, Poddziałanie 10.1.4, z Europejskiego Funduszu Społecznego. Informacja o projekcie
Rekrutacja na zajęcia w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Od 3 października ruszyła rekrutacja na zajęcia online i koła naukowe z przedmiotów:

 • chemia
 • podstawy przedsiębiorczości
Terminy zajęć online:
 • chemia czwartek 7.30-9.00
 • podstawy przedsiębiorczości piątek 7.30-9.00
Przewidywany termin rozpoczęcia zajęć po 15 października. Terminy kół naukowych w wymiarze 90 min tygodniowo ustala prowadzący zajęcia. Na zajęcia kół naukowy wybierani są uczniowie spośród uczestników zajęć online. REGULAMIN REKRUTACJI
Tekst alternatywny


Prelekcja w Stowarzyszeniu"UNICORN"

We wtorek, 20 września 2016r., klasa 2d wzięła udział w prelekcji nt. działalności Stowarzyszenia UNICORN. W Polsce jako jedyni zajmują się pomocą nie tylko osobom chorym na raka, ale również ich rodzinom. W trakcie prelekcji uczniowie przygotowujący się do pracy socjalnej mogli zwiedzić ośrodek i ogród, a także porozmawiać z osobami na co dzień prowadzącymi zajęcia i Stowarzyszenie. Naszą przewodniczką była pani Maja Rozmaryn. Stowarzyszenie działa w Polsce już od 19 lat. Obok terapii zajmuje się także pozyskiwaniem funduszy na działalność, m. in. przez zbiórkę plastikowych zakrętek. Nasza szkoła w tym dniu przekazała około 50 kg nakrętek.
Opiekunowie
mgr Justyna Buchta
mgr Agata Walas


Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny


Gra Miejska"NAMUZYKOWANIE POEZJI"

W dniu 17 września 2016r. uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych wzięli udział w grze miejskiej, która została zorganizowana przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie. Impreza ta była jednym z etapów programu "Namuzykowanie poezji". Nasi uczniowie mogli poznać liczne miejsca związanie z życiem kulturalnym miasta Krakowa., m. in. Loch Camelot, Piwinicę pod Baranami, Jamę Michalika czy Księgarnię Muzyczną KURANT. Nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy (w sumie 17 osób), a zwycięzcy podwójnie:

 • Marcelina Chmiel, 4ao
 • Katarzyna Łaguz, 4ao
 • Gabriela Słabosz, 4ao
 • Agnieszka Fryźlewicz, 4a
 • Agata Miśta, 4a
 • Patrycja Papaj, 4a
 • Tomasz Ferdek, 4a
 • Zuzanna Poskrobko, 4a
 • Adrian Kowalczyk, 3a
 • Tomasz Wiśniewski, 3a
 • Weronika Żurek, 3a
 • Klaudia Błaż, 3a,
 • Mateusz Talaczyński, 3ad
 • Gabriela Wiercichowska, 3ad
 • Wiktoria Łapa, 2ad
 • Magdalena Robakiewicz, 2ad
 • Joanna Sztybel, 2ad
Uwieńczeniem gry był udział w koncercie Joanny Lewandowskiej "Mężczyźni mojego życia" w Piwnicy pod Baranami.
Opiekunowie
mgr Anna Ryglowska- Gonek
mgr Agata Walas


Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny


Kwesta dla Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w kweście, która będzie trwać od 2 do 22 października br. w całej Polsce. Celem zbiórki jest zdobycie funduszy, które Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przeznacza na stypendia dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży. Inicjatywa ta jest jedną z form uczczenia pamięci Papieża- Polaka, który nawoływał do " świadczenia miłości miłosiernej" w codziennym życiu.


Opiekunowie i Wolontariusze SzKWMieć Wyobraźnię Miłosierdzia

Kolejny raz włączamy się w małopolski projekt "Mieć wyobraźnię miłosierdzia". Tym razem to już jego X edycja. W czasie trwania Roku Miłosierdzia i Roku Wolontariatu chcemy podjąć szereg działań i inicjatyw, które otworzą nas na drugiego człowieka. Relacje będziemy na bieżąco umieszczać na stronie internetowej naszej szkoły.


Opiekunowie i Wolontariusze SzKWZakręceni dla UNICORN

Już po raz trzeci bierzemy udział w zbiórce plastikowych nakrętek dla Stowarzyszenia UNICORN. Na co dzień zajmują się opieką nad osobami chorymi na raka i ich rodzinami. W naszej szkole zbiórka będzie trwać od września do grudnia 2016r. Przyniesione nakrętki wrzucamy do pudła przy portierni.


Opiekunowie SzKW
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata WalasPoczątek zajęć realizowanych w ramach Projektu „Zdrowy oddech”

17 września rozpoczęły się w naszej szkole zajęcia, które są realizowane w ramach Projektu „Zdrowy oddech”. W ZSCh odbywają się zajęcia warsztatowe i laboratoryjne dla uczniów krakowskich gimnazjów. Mają one na celu zachęcenie młodych ludzi do prowadzenia własnych obserwacji, badań i analizy środowiska poprzez nabycie wiadomości o powietrzu, czynnikach zanieczyszczających powietrze oraz przeprowadzenie praktycznych laboratoryjnych badań związanych z analizą stanu powietrza. Uczniowie pod opieką nauczycieli ZSCh przeprowadzają ciekawe eksperymenty z zastosowaniem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej. Podczas zajęć uczestnicy korzystają ze sprzętu laboratoryjnego, sprzętu specjalistycznego, a także sprzętu multimedialnego. Projekt „Zdrowy oddech” ma na celu kształcenie i wychowanie młodzieży w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego.


Program promocji czytelnictwa i biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Chemicznych
„Chemik - tu się czyta!”

Jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 jest: „Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży”. W tym roku szkolnym biblioteka realizuje założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Niedługo pojawią się w niej nowości wydawnicze, które wybrała nasza młodzież podczas plebiscytu „Bestselery” w czerwcu 2016 roku. W związku z tym postanowiłyśmy intensyfikować działalność biblioteki szkolnej w celu jej promocji w środowisku szkolnym i lokalnym oraz upowszechniania czytelnictwa wśród uczniów Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie.
Regularne czytanie ma duży wpływ na rozwój człowieka: relaksuje, uspakaja, pozwala oderwać się od problemów dnia codziennego, wskazuje drogę rozwiązania problemów osobistych i życiowych, rozwija wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa oraz wpływa na wzrost poprawności językowej wypowiedzi ustnych i pisemnych. Istnieją naukowo potwierdzone dowody na to, że czytanie pół godziny dziennie wydłuża życie o 2 lata, redukuje stres i wywołuje korzystne zmiany w mózgu. Czynność ta ma niezwykły wpływ na wszechstronny rozwój człowieka, na jego zdrowie psychiczne i fizyczne, ale wymaga pewnego wysiłku i musi w dzisiejszych czasach konkurować z atrakcyjnymi środkami masowego przekazu - jak telewizja czy Internet. Celem szkoły, w tym biblioteki, jest przeprowadzenie takiej promocji czytelnictwa, by młody człowiek zamiast spędzać kilka godzin na przeglądaniu portali społecznościowych, zechciał sięgnąć po książkę i robił to tak często, aż stanie się to nawykiem.
We wrześniu rozpoczęły się lekcje biblioteczne, podczas których uczniowie rysują plakaty promujące czytelnictwo. Młodzież dowiaduje się, dlaczego warto sięgać po książki i zwiedza bibliotekę szkolną. Działania zaplanowane w tym roku będą miały na celu propagowanie czytelnictwa wśród naszej młodzieży. Pojawi się wiele ciekawych konkursów i imprez czytelniczych. Zapraszamy na stronę BIBLIOTEKI SZKOLNEJ na Facebooku, gdzie na bieżąco będą podawane informacje dotyczące naszej działalności. Znajdziecie nas, wpisując: Chemik – tu się czyta.


Tekst alternatywny Tekst alternatywnyUczestnictwo pocztu sztandarowego ZSCh w obchodach 77. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę - 17 września 1939 roku

17 września 2016 roku o godzinie 11:00 przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości patriotyczno-religijnej przy Symbolicznej Mogile – Pomniku Ofiar Komunizmu na Cmentarzu Rakowickim. Młodzież wraz z opiekunem – panią Julitą Środą-Płatek oddała hołd poległym żołnierzom i ofiarom totalitaryzmu sowieckiego. W naszej szkole zgodnie z kierunkiem polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 kształtuje się postawę patriotyzmu i wychowuje młodych ludzi, by w swoim życiu wyznawali wartości, takie jak: uczciwość, odwaga i pracowitość. Ich realizacja to codzienne, solidne wypełnianie obowiązków a także dobra znajomość historii i respektowanie świąt narodowych.


Lekcje języka migowego w klasie 2d

We wrześniu tego roku klasa 2d rozpoczęła lekcje języka migowego. Klasa opiekuńczo-społeczna rozwija umiejętności socjalne. Zadaniem osób, które podejmują się opieki nad innymi ludźmi, jest rozpoznanie ich potrzeb duchowych i fizycznych. Nasi uczniowie, poprzez zajęcia teoretyczne i praktyczne, zostaną przygotowani do spełniania zadań opiekuńczych, mediacyjnych i wspierających. Będą posiadać kompetencje pedagogiczne i socjalne. Klasa przygotowuje bowiem do pracy w charakterze opiekuna socjalnego oraz do podjęcia studiów na kierunkach związanych z pedagogiką, psychologią i socjologią. Jednym z elementów ich edukacji jest poznanie języka, dzięki któremu będą mogli porozumieć się z osobami niesłyszącymi i głuchoniemymi za pomocą gestów i mimiki. Zajęcia są prowadzone przez panią Beatę Szafraniec.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywnySpotkanie z rodzicami

14 września o godzinie 17:00 w sali gimnastycznej zgromadzili się rodzice uczniów klas pierwszych. Pani Dyrektor – mgr inż. Elżbieta Ramatowska zaprezentowała przybyłym szkołę, programy, w których uczestniczymy oraz osiągnięcia naszej młodzieży. Przedstawiła gościom panie wicedyrektor – mgr Krystynę Kowalską, mgr Adrianę Klepkę, wychowawców poszczególnych klas oraz panią pedagog – mgr Annę Bzowską. Odbyła się również krótka prelekcja pt. „Korzyści płynące z czytania książek”, którą przedstawiła pani mgr Julita Środa-Płatek (nauczyciel bibliotekarz). Następnie rodzice udali się z wychowawcami do klas, gdzie zapoznali się ze szczegółowymi informacjami na temat organizacji nauczania i wychowania ich dzieci w naszej szkole. Godzinę później odbyły się spotkania z rodzicami uczniów klas starszych. Rodzice otrzymali ulotki dotyczące biblioteki szkolnej i wpływu czytania książek na rozwój dzieci i młodzieży.Początek roku szkolnego 2016/2017

1 września, w czwartek, przywitaliśmy w naszej szkole nowych uczniów. W tym roku dołączyły do nas trzy klasy technikum (a, k, t) i trzy klasy liceum, tj. klasa b – teatralna, klasa c – biologiczno-chemiczna z analizą sądową oraz klasa d – opiekuńczo-społeczna. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00 - Mszą Świętą w Kościele oo. Kapucynów. O 10:15 wszystkie klasy spotkały się z wychowawcami w szkole. Klasy pierwsze zostały przywitane w sali gimnastycznej przez Panią Dyrektor – mgr inż. Elżbietę Ramatowską oraz przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego – Weronikę Chuchmacz. Przedstawiono uczniom ich wychowawców, z którymi udali się do sal lekcyjnych. Następnie młodzież zwiedzała naszą szkołę.Wyniki konkursu "Scrabble po niemiecku"

Dnia 22.04.2016 r. odbyła się kolejna edycja konkursu "Scrabble po niemiecku". W rywalizacji wzięło udział 16 drużyn dwuosobowych z gimnazjów z Małopolski.

I miejsce zajęło Gimnazjum w Luborzycy - 83 pkt.
II miejsce Gimnazjum Nr 23 w Krakowie - 68 pkt.
III miejsce Prywatne Gimnazjum Nr 2 w Krakowie oraz Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym w Krakowie - 67 pkt.

Wszyscy scrabbliści otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez przedstawicieli różnych wydawnictw. Finaliści otrzymali bezpłatny kurs języka niemieckiego a uczniowie, którzy zajęli II miejsce kurs języka niemieckiego z 50% zniżką. Nagrodę główną ufundował patron konkursu - Instytut Austriacki w Krakowie.

Dziękujemy wszystkim fundatorom nagród a także uczniom i ich opiekunom za przygotowanie do konkursu. Mamy nadzieję na współpracę w kolejnej edycji konkursu.

Organizator konkursu
Mariola Pabian

Tekst alternatywny

Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim

Dnia 8 kwietnia 2016 roku w auli Collegium Novum odbył się uroczysty finał XX edycji Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak co roku uczniowie naszej szkoły otrzymali z rąk Jego Magnificencja Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka indeksy na wymarzone kierunki studiów.
Agnieszka Hudyga uczennica klasy 4a wybrała indeks na chemię medyczną na Wydziale Chemii
Michał Kaczmarczyk uczeń klasy 4ad wybrał indeks na kognitywistykę na Wydziale Filozoficznym
Paweł Macheta uczeń klasy 3b wybrał indeks na Zarządzanie informacją na Wydziale Zarządzenie i Komunikacja Społeczna.

Tekst alternatywny

KONKURS SCRABBLE PO NIEMIECKU - EDYCJA DLA GIMNAZJÓW MAŁOPOLSKICH

Informujemy, że rusza kolejna edycja konkursu "Scrabble po niemiecku" dla gimnazjalistów. Nagrodą główną w konkursie jest bezpłatny kurs języka niemieckiego w Instytucie Austriackim w Krakowie. Zasady rozgrywek pozostają bez zmian. Wszystkie szczegóły w załącznikach. Serdecznie zapraszamy.

Regulamin konkursu
Formularz zgłoszeniowy
Reglamin gry

Olimpiada Chemiczna i Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2015/2016 nasi uczniowie osiągnęli bardzo wysokie miejsca w prestiżowych konkursach - Olimpiada Chemiczna i Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH. Do następnego etapu Olimpiady Chemicznej zakwalifikowali się:
Szymon Abrahamczyk kl. 4a
Michał Bado kl. 3a
Hubert Buksa kl. 2a
Kacper Wrona kl. 2t

W zawodach o Diamentowy Indeks AGH nasi uczniowie startowali i zakwalifikowali się do następnego etapu w kategoriach:
Chemia
Szymon Abrahamczyk kl.4a
Michał Bado kl. 3a
Dominik Suwała kl.3a

Matematyka
Michał Bado kl. 3a
Karol Szcepina kl. 3a
Kacper Wrona kl. 2a

Gratulujemy tak wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów!
Nauczyciele chemii i matematyki

Styczniowe Spotkania Gimnazjalistów

Dnia 07 stycznia 2016 roku w godzinach 9.00 - 14.00 nasza Szkoła uczestniczy w corocznych już XIV "Styczniowych Spotkaniach Gimnazjalistów". 25 krakowskich zespołów szkół technicznych zaprezentuje swój dotychczasowy dorobek, tradycje, szczególne osiągnięcia oraz ofertę edukacyjną na nadchodzący rok szkolny 2016/2017. Targi odbywają się w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji, ulica Ułanów 9. Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy wszystkich Uczniów klas trzecich małopolskich gimnazjów, Rodziców, Dyrektorów, Nauczycieli oraz Doradców Zawodowych.

Zapraszamy na Styczniowe Spotkania Gimnazjalistów


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z seminarium podsumowującego projekt "Zdrowy Oddech"

"ZDROWY ODDECH"

Od września do października 2015 roku Zespół Szkół Chemicznych bierze udział w projekcie ekologicznym Miasta Krakowa współfinansowanym ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie - "Zdrowy oddech - kampania edukacyjno-informacyjna". Warsztaty odbywają się w soboty w naszej szkole i mają na celu kształcenie i wychowywanie młodzieży w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego oraz zachęcenie młodych ludzi do prowadzenia własnych obserwacji, badań i analizy środowiska poprzez nabycie wiadomości o powietrzu, czynnikach zanieczyszczających powietrze oraz przeprowadzenie praktycznych laboratoryjnych badań związanych z analizą stanu powietrza. Pierwsze spotkanie odbyło się 12 września. Wszyscy uczniowie zostali przeszkoleni z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, zapoznali się z Regulaminem pracowni chemicznych w Zespole Szkół Chemicznych oraz zostali podzieleni na 5 grup. Na zakończenie części organizacyjnej przedstawiono prezentację nt. "Odnawialne źródła energii", na podstawie której odbyła się gra edukacyjna na tabletach. Kolejne spotkania, tj. 19.09, 26.09, 03.10, obejmują badanie jakości powietrza z użyciem roślin wskaźnikowych, badanie zawartości tlenków w powietrzu metodą instrumentalną, badanie obecności pyłów i ozonu w powietrzu, badanie wpływu powietrza na różne materiały, wprowadzenie do ćwiczeń - badanie jakości powietrza w terenie oraz gry dydaktyczne z zastosowaniem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej. 16 października odbędzie się seminarium podsumowujące dla wszystkich grup, które wzięły udział w przedsięwzięciu. Więcej informacji na stronie:
Kampania "ZDROWY ODDECH"

Wybory SU i Opiekuna SU

Pod koniec października odbyły się Wybory Samorządowe w naszej Szkole. Po uprzednim zgłoszeniu kandydatów, trwającej dwa tygodnie kampani wyborczej i przypomnieniu zasad głosowania, 6 nauczycieli i 5 uczniów zawalczyło o miano nowego Opiekuna SU i nowego Prezydium SU. Wybory odbyły się w środę 28 X 2015r. W załączniku podajemy protokół wyników głosowania i wyników wyborów. W ciągu 7 dni roboczych ZWYCIĘZCY podejmą swoje nowe zadania (Regulamin SU &14 pkt j).
Ustępujący Samorząd Uczniowski

Bal Piórnika

W dniu 20 października 2015r. dla klas pierwszych, ale nie tylko dla nich, zorganizowaliśmy wraz z nauczycielami wychowania fizycznego imprezę muzyczno- sportową, tzw. BAL PIÓRNIKA. Bawiliśmy się w godzinach wieczornych na sali gimnastycznej. Obok tradycyjnej dyskoteki były też gry i zabawy zręcznościowe. Całość imprezy przygotowali i poprowadzili zwycięzcy zeszłorocznego Balu Piórnika, czyli obecna klasa 2c. W tym roku nagrodą, dla klasy 1ad, był wywiad do szkolnej gazetki "Alchemik".

PraWybory Parlamentarne

We wtorek, 20 października 2015r., odpowiadając na apel Młodzieżowej Rady Krakowa, przeprowadziliśmy wśród wszystkich uczniów naszej szkoły PRAWYBORY PARLAMENTARNE. W Komisji Wyborczej pracowali uczniowie klasy 2a (Weronika Chuchmacz, Kornelia Krakowska i Hubert Buksa), 2ad (Małgorzata Madejska, Dawid Słaby i Mateusz Talaczyźski) i 3a (Michał Bado, Michał Piosek, Karol Szczepina). W załączniku podajemy protokół wyników głosowania i wyników wyborów.
Protokół z Wyborów Parlamentarnych

Samorządowy Bieg na Orientację

W sobotę, 17 października 2015r., mimo niesprzyjającej pogody, wzięliśmy udział w SAMORZĄDOWYM BIEGU na ORIENTACJĘ, który odbył się w Lasku Wolskim. Reprezentowała nas 6- osobowa ekipa z klasy 1at (Damian Bandrowczak, Tadeusz Francuz, Eryk Mazurkiewicz i Julia Zadroziźska) oraz klasy 2ad (Angelika Kasprzyk i Ewelina Nowak). Do pokonania była trasa 4km i należało wykonać pięć zadań. Łatwo nie było, ale trud się opłacił... Zajęliśmy I miejsce zdobywając puchar, dyplom i 6 złotych medali. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi ze zwycięstwa... Zapewniło nam ono 30 punktów w rozgrywkach Samorządowej Ligii Mistrzów. Naszym Opiekunem była p. Agata

Samorząd Uczniowski

Pasowanie Klas Pierwszych i KEN

W dzień wolny od zajęć dydaktycznych, czyli 14 października 2015r., w naszej Szkole miało miejsce uroczyste PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH. Zaczęliśmy od Mszy św., w kościele OO. Kapucynów, na ul. Loretańskiej 11 o 9.00 Razem z nami modlił się i śpiewał Rafał Brzozowski z przyjaciółmi. Następnie na sali gimnastycznej uczniowie klasy 3a i 3ad wraz z Wychowawcami przygotowali i przeprowadzili część oficjalno- artystyczną Pasowania. Na koniec uczniowie klas I spotkali się z Wychowawcami w swoich salach na małym co nieco, a Grono Pedagogiczne Samorząd Uczniowski zaprosił na skromny poczęstunek. W obchodach dnia Komisji Edukacji Narodowej, jak co roku, pamiętaliśmy także o tych wszystkich, z którymi współpracujemy na codzień w szkole i poza nią.

Samorząd Uczniowski

Spotkanie z Rafałem Brzozowskim

We wtorek, 13 października 2015r., mniej więcej w okolicach godziny 11.00 gościliśmy w naszej Szkole RAFAŁA BRZOZOWSKIEGO. Przybył do nas na zaproszenie katechety- o. Lecha Dorobczyńskiego. Razem z Rafałem przyjechała jego żona. Na sali gimnastycznej Rafał mógł nam opowiedzieć o swoim życiu prywatnym i zawodowym, a zwłaszcza o MUZYCE i świecie show- biznesu. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy 1ad, 1an, 1at, 2a, 3ad, 3ao, 4a. Po spotkaniu był czas na autografy, wspólne zdjęcia i zwiedzanie szkoły.

Samorząd Uczniowski

Międzypokoleniowy Marsz Nadziei

W czwartek, 8 października 2015r., uczniowie klasy 1d (teatralno- socjalnej) wzięli udział w MIĘDZYPOKOLENIOWYM MARSZU NADZIEI. Celem marszu było ukazanie solidarności z osobami objętymi opieką hospitacyjną. Imprezę przygotowało i prowadziło Hospicjum św. Łazarza. Wyruszyliśmy spod Barbakanu, by następnie ul. Floriańską, Rynkiem Głównym i ul. Szewską przejść pod Bunkier Sztuki, gdzie zostały posadzone nowe cebulki żonkili. Pogoda była sprzyjająca, gdyż świeciło słoźce. Do tego towarzyszyła nam orkiestra, a mijani ludzie odwzajemniali uśmiech i przyłączali się do marszu. Wolontariusze i Opiekunowie SzKW mgr Anna Frączek- Bzowska mgr Agata Walas

Zdjęcia Klasowe

W środę, 7 października 2015r., mieliśmy klasowe sesje fotograficzne. Tym razem odbywały się one przed wejściem do szkoły. Koordynatorami z ramienia SU byli Rafał Macioł, 4a i Michał Bado, 3a.
Samorząd Uczniowski

Kwesta dla Fundacji "DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA"

W dniach 4- 22 października 2015r. chętni wolontariusze zbierali fundusze dla FUNDACJI "DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA", która zajmuje się promowaniem nauczania św. JPII oraz wspomaga zdolnych, ale ubogich młodych ludzi umożliwiając im zdobywanie wykształcenia. W sumie w kwestowaniu wzięło udział 14 wolontariuszy z klasy 1an, 1at, 2ad i 2t. Wspólnie udało im się zebrać 528 złotych i 97 groszy. Pieniądze zostały przekazane wraz z dokumentami do Fundacji 28 X 2015r.

Wolontariusze i Opiekunowie SzKW
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata Walas

Zbiórka Plastikowych Nakrętek

Przez cały wrzesień i październik 2015r. trwała akcja ZBIÓRKI PLASTIKOWYCH NAKRĘTEK dla Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN. Jest to organizacja, która udziela wsparcia chorym na raka i ich bliskim. Zebraliśmy bardzo dużą ilość nakrętek, które w najbliższych dniach przekazujemy Stowarzyszeniu.

Wolontariusze i Opiekunowie SzKW
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata Walas

Projekt "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia"

Już po raz IX przystąpiliśmy do małopolskiego projektu "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia", który jest odpowiedzią na wezwanie św. JPII "by czynić miłosierdzie". Projekt trwa przez cały rok szkolny. Na bieżąco będziemy informować o naszych działaniach.
Wolontariusze i Opiekunowie SzKW
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata Walas

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 z udziałem Prezydenta Krakowa - pana Jacka Majchrowskiego

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 w Zespole Szkół Chemicznych było wydarzeniem niezwykłym, ponieważ jego współorganizatorem został Prezydent Krakowa - pan Jacek Majchrowski. Wśród honorowych gości pojawili się m.in. Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Edukacji i Sportu - pani Katarzyna Cięciak, Małopolski Wicekurator Oświaty - pan Grzegorz Baran, dyrektorzy Szkół Humbertowskich, ale również Dyrektor Teatru Varietes - absolwent naszego technikum - pan Janusz Szydłowski. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.00. Uczestniczyli w niej uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami oraz pozostali nauczyciele. Goście zostali przywitani kwiatami przez mgr Annę Bzowską i mgr Agatę Walas. Następnie zaproszono ich do sali gimnastycznej, gdzie miała odbyć się oficjalna część spotkania. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego pani Dyrektor - Elżbieta Ramatowska serdecznie przywitała przybyłe osoby. Opowiedziała o sukcesach naszych uczniów i nauczycieli oraz o projektach, w których szkoła bierze udział. Kilka słów do młodzieży skierował również Prezydent Krakowa. Odwołał się do słów pani Dyrektor i z uznaniem wyrażał się o Zespole Szkół Chemicznych. Przekazał naszej placówce prezent w postaci worka treningowego, który przyda się podczas zajęć wychowania fizycznego i pozwoli uczniom we właściwy sposób rozładować stres szkolny. Następnie wysłuchaliśmy krótkiej przemowy Wicekuratora Oświaty, który życzył uczniom bardzo dobrych wyników w nauce i wielu sukcesów pozaszkolnych. Uroczystość uświetnił występ Szkolnego Koła Teatralnego prowadzonego przez panią mgr Małgorzatę Niedżwiedzką-Samborek, który ukazał najważniejsze momenty z życia naszej patronki - Marii Skłodowskiej-Curie. To krótkie przedstawienie miało uświadomić pierwszoklasistom, do czego można dojść ciężką i wytrwałą pracą. Oprawę artystyczną zapewnił Szkolny Zespół Muzyczny pod kierunkiem pani mgr Anny Ryglowskiej-Gonek. Odbyły się także pokazy chemiczne, które przygotowali uczniowie klasy 4a wraz ze swoimi nauczycielami. Młodzi chemicy niczym alchemicy, którzy posiedli tajemną wiedzę, oczarowali gości niezwykłymi sztuczkami i niezłą grą aktorską. Kiedy uroczystość w sali gimnastycznej dobiegła końca, zaproszone osoby zostały oprowadzone przez panią Dyrektor po naszej szkole. Wpisały się do księgi gości i obejrzały pracownie chemiczne, gdzie nasza młodzież przeprowadzała eksperymenty chemiczne. To było ważne wydarzenie w życiu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Chemicznych. Pojawiło się wiele pozytywnych słów pod adresem naszej placówki, co utwierdziło nas w przekonaniu, że jest to jedna z najlepszych szkół w Krakowie. Film z uroczystości "Witaj szkoło!", który zawiera bardzo pozytywną wypowiedż Prezydenta Krakowa o Zespole Szkół Chemicznych, znajdziecie na portalu Magiczny Kraków Witaj szkoło


ZAKOCZŃENIE ROKU SZKOLNEGO

Uroczyste zakończenie roku szkolnego, miało miejsce 26 czerwca 2015r., tj. w piątek. O godz. 9.30 odbyła się Msza Święta, w kościele OO. Kapucynów na ul. Loretańskiej 11; a następnie spotkanie z Panią Dyrektor na sali gimnastycznej w szkole i z Wychowawcami w salach lekcyjnych. W tym roku szkolnym 55 uczniów zdobyło świadectwo z czerwonym paskiem. Ponadto wielu innych zostało nagrodzonych za udział w konkursach, pracę społeczną czy samorządową. Po uroczystościach zaczęły się upragnione WAKAAACJE... Niech będą udane i ciepłe, abyśmy pełni energii wrócili do nauki i pracy...
Samorząd Uczniowski

GALA W URZĘDZIE MIASTA

We wtorek, 23 czerwca 2015r., o godz. 10.00 w sali obrad Rady Miasta, na Placu Wszystkich Św. 3/4 odbyła się uroczysta Gala, podczas której były wręczane nagrody i dyplomy za udział w Krakowskiej Akademii Samorządności (indeksy otrzymali Marcelina Chmiel i Asia Kucner z klasy 2ao oraz Mateusz Talaczyński z klasy 1ad). W Konkursie Gazetek Szkolnych otrzymaliśmy II miejsce; a Agnieszka Hudyga, a klasy 3a wyróżnienie za jeden z napisanych przez siebie reportarzy. I wreszcie w zmaganiach Samorządowej Ligii Mistrzów II miejsce i Srebrne Berło Kraka. Naszym Opiekunem była p. Agata Walas. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się w ciągu całego roku szkolnego do naszych sukcesów.
Samorząd Uczniowski

RAJD SU DO TĘGOBORZY

W czwartek, 18 czerwca 2015r., uczestniczyliśmy w Rajdzie SU. Tym razem byliśmy w Tęgoborzy w Beskidzie Sądeckim. Naszą Szkołę reprezentowała 7- osobowa delegacja w składzie Kasia Filipek, Martyna Gucwa i Klaudia Nowak z klasy 3ad; Ula Bosek z klasy 2c; Patryk Koźbiał i Damian Czech z klasy 1c oraz Mateusz Talaczyński z klasy 1ad. W trakcie Rajdu był czas na debatę samorządową, a także grill i wspólne zdjęcia.

Samorząd Uczniowski

PRAKTYKI ZAWODOWE

Maj spędziliśmy (klasa 3a i 3ad) na praktykach zawodowych rozsiani po różnych zakładach chemiczno- przemysłowych, nie tylko w Krakowie. W tym czasie nasze obowiązki przejęły szczególnie Trójki Klasowe z klas pierwszych i drugich.

Samorząd Uczniowski

TURNIEJ SPORTOWY SU

W ostatnią sobotę maja (30 V 2015r.) wzięliśmy udział w Turnieju Sportowym Samorządów Uczniowskich. Z przygotowanej uprzednio 12- osobowej ekipy na zawody dojechało 9 osób. Pozostałe dwie na skutek kontuzji musiały zrezygnować, a trzecia dzień wcześniej trafiła do szpitala po wypadku. Trzeba przyznać, że pogoda dopisała. Od samego rana było pięknie i słonecznie. W dobrych więc humorach nasza 9- osobowa ekipa pojawiła się w okolicach 9.00 w Centrum Com Com Zone w Nowej Hucie. Dyscypliny sportowe- Turniej Siatkówki, Biegi i Tenis Stołowy- podobnie jak w zeszłym roku, trwały jednocześnie. Musieliśmy się nieźle nagimnastykować, by wziąść udział we wszystkich trzech prawie jednocześnie, ale było warto... W tenisie Mateusz Talaczyński, z klasy 1ad, wywalczył I miejsce; Ania Kłaput (z klasy 2ad) nieco słabiej, bo dopiero IV miejsce (ale walczyła dzielnie, mimo problemów z kolanem). Obydwoje nie tylko grali, ale i sędziowali swoich potencjalnych rywali. W biegach przełajowych zajęliśmy III miejsce. Wywalczyli je dla nas Kasia Kozak (z klasy 1t) i Patryk Koźbiał (z klasy 1c). Najsłabiej poszła nam siatkówka. Reprezentowali nas- Patrycja Tomal i Kasia Kozak, obie z klasy 1t; Ania Kłaput z klasy 2ad oraz Marek Pędziwiatr, z klasy 2ad (on też był naszym Kapitanem); Patryk Koźbiał, z klasy 1c; Wojtek Marchewka i Patryk Balacha, obydwaj z klasy 1t. Zagraliśmy dwa mecze. Najpierw z drużyną z XI LO, z następnie- XV LO. Niestety oba mecze okazały się dla nas przegrane. Jednak mimo tej porażki ostatecznie udało nam się zdobyć III miejsce za całokształt. Do zakończenia zawodów wytrwało trzech zawodników. Oni też odebrali z rąk jurorów zwycięskie dyplomy (Mateusz Talaczyński, Patryk Koźbiał i Damian Czech). Wszystkim GRATULUJEMY wspólnego sukcesu i mamy nadzieję, że przyszły rok okaże się równie obfite w zwycięstwa, a może nawet lepszy...

Samorząd Uczniowski

DZIEŃ OTWARTY

W piątek, 29 maja 2015r., odbył się Dzień Otwarty Szkoły. Był on adresowany przede wszystkim do Gimnazjalistów Klas Trzecich. Uczniowie naszej Szkoły mogli pochwalić się swoimi osiągnięciami i pasjami, np. śpiewem w Szkolnym Chórze, grą aktorską w Kółku Teatralnym czy działalnością w Samorządzie Uczniowskim lub Szkolnym Klubie Wolontariusza.

Samorząd Uczniowski

OSTATNIE ZEBRANIA Z RODZICAMI

W środę, 27 maja 2015r., odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym zebranie z rodzicami.

Samorząd Uczniowski

80. ROCZNICA ŚMIERCI MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

We wtorek, 26 maja 2015r., w godz. 11.00- 14.00, odbyła się Konferencja połączona z przemarszem pocztów sztandarowych szkół na Wawel z okazji obchodów 80. rocznicy śmierci gen. Józefa Piłsudskiego. Uroczystość rozpoczęła się krótką konferencją w Urzędzie Miasta Krakowa na Placu Wszystkich Świętych 3, po czym nastąpił przemarsz wraz z Pocztami Sztandarowymi Szkół ulicą Grodzką na Wawel. Naszą szkołę reprezentował nowy Poczet Sztandarowy w składzie: GABRIELA CZECHOWSKA, 1c; TOMASZ WIŚNIEWSKI, 1a i ANGELIKA KASPRZYK, 1ad. Ponadto towarzyszyła nam Karolina Zięborak (z klasy 1a), która była naszym fotografem. Mimo niesprzyjającej pogody- cały czas padało- wytrwaliśmy do końca.

Opiekun Agata Walas

APTEKA "POD ORŁEM"

W dniu 17 maja 2015r., tj. w niedzielę, w godzinach 14.30-15.30 odwiedziliśmy jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa- Aptekę pod Orłem. Mieści się ona obecnie na Placu Bohaterów Getta 18 (kiedyś Placu Zgody 18). Celem wyjścia było przypomnienie historii Zagłady krakowskich Żydów w czasie II wojny światowej w Krakowie oraz postaci pracowników Apteki pod Orłem, szczególnie Tadeusza Pankiewicza- Właściciela i jedynego Polaka w getcie krakowskim. Uczestniczkami wyjścia były: Monika Kowalik, 1a; Justyna Rogóż, 1ad i Anna Rojek, 1ad.

Opiekun SU Agata Walas

WYJAZD DO WARSZAWY

We wtorek, 12 maja 2015r., 20- osobowa delegacja uczniów naszej Szkoły udała się do Warszawy na rozstrzygnięcie Konkursu Bohaterowie Przyszłości, którego organizatorem była Firma Chemiczna BASF i Centrum Nauki Kopernik. Trzech naszych uczniów Technikum Chemicznego- Paweł Bednarczyk, 1a; Rafał Kasperek, 1ad oraz Hubert Buksa, 1t- było uczestnikami tego konkursu. Przygotowali oni projekt "Wpływ tlenków siarki i azotu na rośliny i grzyby oraz sposoby ich eliminacji podczas badań laboratoryjnych". Opiekunem Trzech Młodych Chemików była p. Joanna Niemiec. Po rozdaniu nagród i wyróżnie ń wszyscy obecni zostali zaproszeni na lunch, a następnie zwiedzanie muzeum Firmy BASF na otwartej przestrzeni.

Opiekunowie wyjazdu p. Joanna Niemiec
p. Agata Walas

WYNIKI KONKURSU "Stare pomniki opowiadają swoją historię - pozostałości kultury żydowskiej w Twoim regionie".

W bieżącym roku szkolnym, w ramach "Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej" zaproponowaliśmy uczniom i nauczycielom gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych konkurs "Stare pomniki opowiadają swoją historię - pozostałości kultury żydowskiej w Twoim regionie". Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem, a największą popularnością cieszyła się kategoria prac multimedialnych. Docenić należy zaangażowanie uczniów w dokumentowaniu dziedzictwa kulturowego społeczności żydowskiej w swojej miejscowości. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom naukowym uzyskanego wyniku - lista zwycięzców w załączeniu. Podziękowania kieruję również do współorganizatorów: Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach, Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, Żydowskiego Muzeum Galicja wnbsp;Krakowie i Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Uroczyste zakończenie konkursu odbędzie się 17 czerwca 2015 r. (środa) w godz. 11.00 - 13.30 w Zespole Szkół w Proszowicach, ul. 3-go Maja 107. W programie uroczystości m.in.: prezentacja wybranej pracy konkursowej, program artystyczny p.t. "Shalom" w wykonaniu młodzieży z ZS w Proszowicach oraz wręczenie nagród, dyplomów i podziękowań. W imieniu własnym i Organizatorów serdecznie zapraszam wszystkich laureatów i finalistów, ich rodziców i opiekunów naukowych.

Z poważaniem
Małopolski Kurator Oświaty
Aleksander Palczewski

Wyniki konkursu

PIKNIK RODZINNY

W dniu 24.05.2015 r. nasza szkoła brała udział w Pikniku Rodzinnym, na który została zaproszona przez Urząd Miasta Krakowa jako placówka promująca ekologię i projekt "Zdrowy oddech". Nasz udział zwięząny był również z tytułem "Eko - lidera", który otrzymaliśmy w roku 2013. Podczas pikniku organizowane były gry, zabawy i konkursy tematycznie związane ze wspomnianą już ekologią. Konkursy rozgrywały się z wykorzystaniem nowoczesnych środków dydaktycznych z zastosowaniem Technologii Informacyjno Komunikacyjnej: laptop, rzutnik multimedialny, tablety. Młodzież z naszej szkoły przeprowadzała również liczne doświadczenia na bazie leków, środków żywności (wszystkie reagenty były biodegradowalne). Pokazy cieszyły się ogromną popularnością wśród rodziców i ich pociech bo miały charakter "kuchni chemicznej". Piknik Rodzinny potwierdził, że Zespół Szkół Chemicznych jest szkołą z tradycjami a równocześnie nowoczesną i promującą ekologię. Jesteśmy jedyną szkołą gdzie chemia współistnieje z ekologią w myśl hasła "Ekologia to ważna dla ludzi sprawa a chemia ją wspomaga".

AKADEMIA 3 MAJA

W ostatnim dniu kwietnia, czyli w czwartek, 30 IV 2015r., na sali gimnastycznej odbyła się- przygotowana przez klasę 2ao wraz z wychowawcą, p. Mariolą Pabian- uroczysta Akademia poświęcona przypomnieniu zbliąającej się rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystości wzięły udział klasy pierwsze. Ponadto dla uczczenia pamięci tego ważnego dla Polski i Polaków wydarzenia Uczniowie i Pracownicy przypięli biało- czerwone wstążki do ubrania.

Samorząd Uczniowski

POŻEGNANIE KLAS MATURALNYCH

W piątek, 24 kwietnia 2015r., pożegnaliśmy oficjalnie (po 3, a niektórych po 4 latach nauki) naszych najstarszych kolegów i koleżanki. Uroczyste zakończenie roku szkolnego, na sali gimnastycznej, przygotował Samorząd Uczniowski, a szczególnie klasa 2b wraz z wychowawcą p. Martyną Sarapatą. W trakcie uroczystości najpilniejsi uczniowie z rąk Pani Dyrektor, Elżbiety Ramatowskiej, odebrali nagrody i wyróżnienia. Ponadto nagrody, dyplomy i wyróżnienia zostały wręczone uczniom, którzy przez lata swego pobytu w Szkole prężnie działali w Samorządzie Uczniowskim, Klubie Wolontariusza i Poczcie Sztandarowym.

PIELGRZYMKA DO CZĘSTOCHOWY

We wtorek, 21 kwietnia 2015r., odbyła się doroczna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę. Prawie 40- osobowa grupa pojechała dziękować Matce Bożej za lata spędzone w naszej Szkole oraz prosić o łaski potrzebne na czas egzaminów maturalnych i zawodowych, a także na dalsze lata życia i nowe decyzje. Po Mszy św. przed Cudownym Obrazem MB był czas na zwiedzanie Obiektów Sanktuarium (m. in. Wieży Widokowej), spacer i obiad. W końcowym etapie naszego pielgrzymowania przeszliśmy Drogę Krzyżową na Wałach i upamiętniliśmy nasz pobyt wspólnym zdjęciem u stóp Ojca Świętego JPII.

Katecheci
Agata Walas
o. Pio Gąszczyk

XIX OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

We wtorek, 21 kwietnia 2015r., odbył się etap diecezjalny Konkursu Biblijnego w Krakowie- Łagiewnikach. Wzięli w nim udział zwycięzcy etapu szkolnego, czyli: Agata Miśta, 2a; Robert Karski, 2c; Karol Szczepina, 2a; Dominik Suwała, 2a; Barbara Topolska, 1a i Aleksandra Psyk, 1a. Opiekunem była p. Julita Środa- Płatek.

Katecheci
Agata Walas
o. Pio Gąszczyk

SĄSIEDZKA WYMIANA

W ramach kwietniowej SUPERAKCJI 20 kwietnia 2015r., czyli w poniedziałek, 20- osobowa delegacja Samorządu Uczniowskiego naszej Szkoły odwiedziła Zespół Szkół Mechanicznych. Naszym celem było nie tylko zwiedzenie ich miejsca nauki i pracy warsztatowej, ale przede wszystkim integracja i dobra zabawa. Tydzień później, czyli 27 kwietnia 2015r., 10- osobowa delegacja Samorządu Uczniowskiego ZSM odwiedziła nas. Obok zwiedzania, był też czas na przykładowe doświadczenia chemiczne, poczęstunek i integrację m. in. przy grze w kalambury. Organizacją imprezy zajął się Samorząd z klas 3a i 3ad.

Samorząd Uczniowski

DNI OTWARTE

W piątek i sobotę, 10- 11 kwietnia 2015r., odbyły się w naszej szkole Dni Otwarte. Odwiedzający nas Gminazjaliści, często z Rodzicami, mieli okazję zobaczyć nie tylko jak wygląda nasza szkoła wewnątrz, ale mogli zapoznać się jak wyglądają zajęcia na pracowniach, jakie są zajęcia dodatkowe i jak wyglądają lekcje.

Zespół ds. Promocji Szkoły

75. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

W dniu 9 kwietnia 2015 r. (czwartek) o godz. 13.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach upamiętniających 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 20. rocznicę poświęcenia Symbolicznej Mogiły - Pomnika Ofiar Komunizmu. W wyniku Zbrodni Katyńskiej, dokonanej wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich rozstrzelano ponad 21 tysięcy polskich obywateli (czternaście tysięcy jeńców wojennych oraz blisko siedem i pół tysiąca cywilnych więźniów). Pierwsze groby zamordowanych odnaleziono w miejscowości Katyń koło Smoleńska - stąd wywodzi się nazwa Zbrodni. Program uroczystości wygląda następująco: najpierw Msza święta koncelebrowana w kaplicy cmentarnej w intencji Ofiar zamordowanych w Katyniu, wszystkich Ofiar komunizmu i w intencji Ojczyzny; a następnie uroczystość patriotyczna i apel poległych przy Symbolicznej Mogile - Pomniku Ofiar Komunizmu. Naszą Szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy w składzie: Michał Piosek, Zuzanna Poskrobko i Urszula Tomoń, uczniowie klasy 2a. Opiekunami byli p. Agata Walas i p. Julita Środa-Płatek.

Samorząd Uczniowski

MAMY LAUREATÓW!!!

Spośród wielu uczniów biorących udział w tym roku szkolnym w konkursach chemicznych trójka została szczególnie wysoko oceniona.
Laureat 1 miejsca w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej UJ Piotr Białek (kl.2a)
Laureat 7 miejsca w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej UJ Dominik Suwała (kl.2a)
Wyróżniony w etapie krajowym Europejskiego Konkursu EChem Test Michał Bado (kl.2a) Ponadto Finalistami w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej zostali :
Arkadiusz Kłosek, Agata Miśta, Michał Bado (kl. 2a)
Finalistami XXIII Konkursu Chemicznego na Politechnice Śląskiej zostali:
Szymon Abrahamczyk (kl. 3a), Hubert Buksa (kl. 1t)
Tak wyróżniające wyniki zasługują na wielkie BRAWA! A cały zespół nauczycieli chemii ma nadzieję na równie wspaniałe zaprezentowanie się naszych uczniów w wielu konkursach w przyszłym roku szkolnym.

Nauczyciele chemii

Głosuj na prezentację uczniów naszej szkoły!!!

Międzyszkolny Turniej "Scrabble po niemiecku"

10 kwietnia 2015 roku nasza szkoła gościła finalistów Międzyszkolnego Turnieju "Scrabble po niemiecku" dla uczniów gimnazjów z całej Małopolski. Spośród wielu drużyn, które walczyły w eliminacjach szkolnych, w finale spotkały się reprezentacje 11 najlepszych zespołów. Po zaciętych pojedynkach półfinałowych i finale tytuł Mistrza Scrabbli po niemiecku uzyskali reprezentanci Gimnazjum Nr 23 w Krakowie.
Laureaci konkursu wraz z opiekunami otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz inne upominki, a najlepsza drużyna otrzymała bezpłatny kurs języka niemieckiego w Instytucie Austriackim oraz grę edukacyjną NEW Amici dla swojej szkoły.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za przygotowanie swoich uczniów do konkursu i zapraszamy wszystkie gimnazja do udziału w przyszłorocznej edycji.

MĄDRY CUKIEREK

W trakcie zebrania z rodzicami, w środę, 25 marca 2015r., (ostatniego w tym roku dla maturzystów) Szkolny Klub Wolontariusza przeprowadził akcję charytatywną, z której dochód przeznaczony został na realizację marzeń chorych dzieci Fundacji "Mam marzenie". Przygotowaniem myśli św. JPII i lizaków zajęli się wolontarusze z klasy 2c, szczególnie Ula Bosek, Emilia Kaczmarska i Robert Karski. Natomiast kwestę przeprowadzili Rafał Kulczyk, z 3a i Michał Kaczmarski, z 3ad. Udało nam się sprzedać 120 lizaków i zebrać prawie 300 zł.

Dziękujemy
Wolontarusze i Opiekunowie SzKW
Anna Frączek - Bzowska
Agata Walas

ŻYCZENIA I PACZKI DLA CHORYCH

Również we wtorek, 24 marca 2015r., wolontariusze z klasy 1ad (Sylwia Dobranowska, Angelika Kasprzyk, Justyna Proszek, Joanna Starnowska, Aleksandra Suder) pomagali w roznoszeniu paczek i życzeń z okazji nadchodzących świąt Wielkanocnych dla chorych na terenie parafii Bazyliki Mariackiej. Udało nam się dotrzeć do około 30 rodzin.

Opiekunowie SzKW
Anna Frączek - Bzowska
Agata Walas

XIX OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

We wtorek, 24 marca 2015r., odbył się etap szkolny Konkursu Biblijnego. Wzięło w nim udział prawie 50 uczniów. Zwycięzcami zostali: I miejsce - Agata Miśta, 2a; II miejsce - Robert Karski, 2c; III miejsce - Karol Szczepina, 2a; Dominik Suwała, 2a i Barbara Topolska, 1a; IV miejsce - Aleksandra Psyk, 1a. Oni też przeszli do kolejnego etapu.

Gratulujemy
Katecheci
Agata Walas
o. Pio Gąszczyk

WYPĘDZAMY ZIMĘ

W piątek, 20 marca 2015r., zorganizowaliśmy naszą samorządową SUPERAKCJĘ. Tym razem postawiliśmy na akcję charytatywną i po nawiązaniu współpracy z Hospicjum św. Łazarza rozprowadzaliśmy żonkile, z których dochód w całości przeznaczyliśmy na potrzeby podopiecznych tej fundacji. Udało nam się sprzedać prawie 200 kwiatów, a zebraliśmy 288,22 złotych. Ponadto w tym dniu w szkole dominował kolor żółty, pomarańczowy i zielony- zwalniały one z odpowiedzi i kartkówek. Atrakcją była również obserwacja zaćmienia słońca ze szkolnego podwórka w trakcie wybranych przez nas lekcji. Nie dziwi więc fakt, że wagary w naszej szkole przesta ły być modne.

SU

KONFERENCJA SU W URZĘDZIE MIASTA KRAKOWA

W dniu 5 marca 2015r. trzyosobowa delegacja naszego SU w składzie- Aleksandra Dziula (mówca), Przemysław Biel i Konrad Wojtaszek, z klasy 3a wzięli udział w konferencji zatytułowanej "SU- realne działania czy zbędny organ?". Opiekunem wyjątkowo była p. Anna Ryglowska - Gonek. Po raz kolejny mieliśmy możliwość zaprezentowania naszych szkolnych działań na forum miejskim. Organizatorem przedsięwzięcia była Młodzieżowa Rada Krakowa.

Serdecznie dziękujemy
SU

XXV OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ

W dniu 5 marca 2015r. odbył się etap diecezjalny OTK w Łagiewnikach. Wzięły w nim udział Sylwia Nowak, z klasy 1a i Agnieszka Orlikowska, z klasy 1t - ZWYCIĘZCY etapu szkolnego.

Katecheci
Agata Walas
o. Pio Gąszczyk

REKOLEKCJE SZKOLNE

W dniach 4 - 6 marca 2015r. uczestniczyliśmy w szkolnych rekolekcjach na terenie parafii św. Anny, które w tym roku zatytułowane były "Pasja według św. JPII". Prowadzącym był ks. dr Jacek Pietruszka, obecny dyrektor Muzeum św. JPII w Wadowicach. W trakcie spotkań rekolekcyjnych nie tylko poznawaliśmy pasje Karola Wojtyły, ale mogliśmy poznać i wysłuchać świadectwa ?kasza Świrka, finalisty i zdobywcy nagrody publiczności "Mam Talent 2014" oraz br. Wincentego- Dyrektora Schroniska i Opiekuna Bezdomnych.

SU

"ZAKRĘCENI DLA PATRYKA Z WAKSMUNDA"

Ze względu na dotychczasowe powodzenie akcji "ZAKR?ENI DLA PATRYKA Z WAKSMUNDA" przedłużamy ją do końca czerwca 2015r. Przypominamy, iż w ramach akcji zbieramy plastikowe zakrętki, które pomagają choremu na dziecięce porażenie mózgowe czterokończynowe Patrykowi w jego codziennej rehabilitacji. Przyniesione nakrętki wrzucamy, tak jak do tej pory, do pudła przy portierni.

Dziękujemy
Opiekunowie i Wolontariusze SzKW oraz SzPCK

Jedziemy do Parlamentu Europejskiego!!

Wygraliśmy jako szkoła Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej, nagrodą jest wyjazd do Strasburga do Parlamentu Europejskiego w ramach Euroscoli. Młodzież będzie brać udział 16 kwietnia 2015 w symulowanej sesji plenarnej "prawdziwego" Parlamentu Europejskiego, pracując w "komisjach", głosując nad "rezolucjami" i cały czas posługując się językiem obcym, kontaktując się przy tym z równieśnikami z całej Europy.

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim

8 marca 2015 odbył się XIX Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim . Uczniowie z klasy 3b : Sylwia Jezioro, Maciek Zieliński i Jakub Sadowski brali w nim udział.Nagrodami w Konkursie są indeksy na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, przydzielane na podstawie decyzji Dziekanów poszczególnych Wydziałów UJ (w ubiegłorocznej, XVIIIrbbredycji Konkursu przyznano 133 indeksy) Wyniki będą do dwóch tygodni!!
Trzymamy kciuki!!

FERIE ZIMOWE

W połowie lutego mogliśmy w końcu odpocząć po trudach półrocznej nauki i działalności w różnych obszarach naszych zainteresowań udając się na ferie zimowe.

SU

KRAKOWSKIE SYMPOZJUM SU DLA LO

W dniu 13 lutego 2015r. 4 - osobowa reprezentacja naszego SU w składzie Gabriela Milanowska, Klaudia Nowak, Katarzyna Filipek i Kinga Siewiorek, wzięła udział w KRAKOWSKIM SYMPOZJUM SU dla LO. Hasłem spotkania była myśl "Twój mózg - Twoja przyszłość". Sympozjum odbyło się w godzinach przedpołudniowych na terenie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 4 STO im. J. Słowackiego na ul. Krowoderskiej 8. Owocem spotkania była dobra zabawa, poszerzenie wiedzy oraz zdobycie materiałów i zaświadczenia o udziale.

Opiekun SU
mgr Agata Walas

DYSKOTEKA W ZSM

W dniu 12 lutego 2015r., tj. w czwartek, już po raz drugi uczestniczyliśmy w dyskotece organizowanej przez naszych sąsiadów zza płotu, czyli SU ZSM. Impreza trwała od 18.00 do 22.00 Naszym opiekunem była p. Agata Walas. W sumie z naszej Szkoły było około 50 osób. Bawiliśmy się znakomicie. Dziękujemy sąsiadom za organizację walentynkowej dyskoteki, na której nie zabrakło także gier i zabaw.

SU ZSCh

WALENTYNKOWE GRAND PRIX 2015

W dniu 12 lutego 2015r., w naszej Szkole, odbył się PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ "WALENTYNKI 2015". Impreza była super i wszyscy bawili się znakomicie. Składamy wielkie dzięki wszystkim uczestnikom (klasie 1a, 1ad, 1c, 2a, 3ad i 3b oraz przedstawicielom klas 1t, 2ao, 2b, 3a, 3c, 4a) za prezentację własnych talentów; a także tym, którzy pomogli w dekoracji i sprzątaniu sali gimnastycznej. Liczymy na więcej!!! Nagrodą dla najlepszych było WALENTYNKOWE GRAND PRIX. Zwycięzcy będą je mogli odebrać podczas obchodów Pierwszego Dnia Wiosny.

Organizatorzy
p. Grażyna Skałka
p. Małgorzata Pęcek - Czuba
SU

PROMOCJA SZKOŁY

We wtorek, 3 lutego 2015r., mogłyśmy się spotkać z młodszymi kolegami z Gimnazjum nr 42 na os. Strusia 19. Naszym opiekunem była mgr Agata Walas. W trakcie spotkań opowiadałyśmy o naszej szkole i mamy nadzieję, że zachęciłyśmy ich do wyboru właśnie naszej placówki edukacyjnej już wkrótce.

Paulina Gil, 2a
Kamila Dubiel, 2a

WYWIADÓWKI

Pod koniec stycznia 2015r. zakończyliśmy I semestr roku szkolnego 2014/2015, w związku z tym 4 lutego 2015r., tj. w środę, w godzinach popołudnowych, nasi Rodzice mogli się spotkać z naszymi Wychowawcami, by wspólnie przeanalizować nasze półroczne osiągnięca edukacyjne.

SU

STUDNIÓWKA

W nocy z soboty na niedzielę, 31stycznia/1 lutego 2015r., nasi tegoroczni maturzyści bawili się w Grajewie w "Folwarku Zalesie" na imprezie przedmaturalnej.

SU

TARGI EDUKACYJNE

Pod koniec stycznia (29 I 2015r.) wzięliśmy udział, jak co roku, w TARGACH EDUKACYJNYCH organizowanych w ZSIŚiM, na ul. Ułanów 9. Targi stanowią doskonałą okazję do przedstawienia oferty edukacyjnej naszej Szkoły gimnazjalistom i ich rodzicom oraz zaprezentowania umiejętności, które zostają zdobyte w trakcie nauki przez naszych uczniów. W sumie w Targach uczestniczyło 16 osób - przedstawicieli technikum i liceum z klas pierwszych, drugich i trzecich.

Opiekunowie
mgr Anna Frączek - Bzowska
mgr Beata Skomra
mgr Agata Walas

OBCHODY 152. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

W czwartek, 22 stycznia 2015r., wzięliśmy udział w uroczystych obchodach 152. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości odbyły się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, przy Grobie Weteranów Powstania Listopadowego i Styczniowego. W programie mieliśmy rozpoczęcie uroczystości poprzez odegranie sygnału wojskowego. Następnie rys historyczny Powstania (Marcin Gadocha) oraz modlitwa Ojca Jerzego Pająka OFM Cap. w intencji poległych Powstańców, a także zapalenie zniczy na grobach Powstańców Styczniowych i składanie wieńców. Na zakończenie uroczystości została odegrana przez trębacza "Cisza". Mimo niesprzyjającej pogody reprezentował nas Poczet Sztandarowy w składzie Marzena Gajda, Bartosz Knapik, Małgorzata Pomykalska, uczniowie klasy 4a.

Opiekun Pocztu Sztandarowego
mgr Agata Walas

23. FINAŁ WOŚP

W niedzielę, 11 stycznia 2015r., około 40 wolontariuszy zgłoszonych i zakwalifikowanych do 23. FINAŁU WOŚP wzięło udział w kwestowaniu na krakowskich ulicach. Ogółem udało nam się zebrać ponad 15 tysięcy polskich złotych. Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim wolontariuszom.

Opiekunowie SzKW
mgr Anna Frączek - Bzowska
mgr Agata Walas

WYJAZD INTEGRACYJNO- FORMACYJNY DO WADOWIC SzKW


W przerwie międzyświątecznej (2 stycznia 2015r.) wybraliśmy się do miasta rodzinnego św. JPII. Wyjazd miał być z jednej strony - integracją, a z drugiej- formacją. Mieliśmy możliwość zwiedzenia miejsc związanych z Papieżem- Polakiem, szczególnie nowego muzeum. Był też czas na spacer i słynne wadowickie kremówki. Mimo deszczowej pogody wycieczka nam się podobała. Dziękujemy Opiekunom SzKW za jej zorganizowanie

Klaudia Baż, 1a
Monika Kowalik, 1a


Międzyszkolny konkurs o tytuł "Mistrza Scrabbli" w języku niemieckim


Zespół Szkół Chemicznych zaprasza wszystkie gimnazja z Małopolski do wzięcia udziału w międzyszkolnym konkursie o tytuł "Mistrza Scrabbli" w języku niemieckim. Instytut Austriacki w Krakowie jest Patronem konkursu i fundatorem nagrody głównej - bezpłatnego kursu języka niemieckiego. Szczegóły dotyczące konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się poniżej.

Serdecznie zapraszamy!

Regulamin konkursu
Formularz zgłoszeniowy


KONKURSY CHEMICZNE


W tym roku szkolnym liczne grono uczniów próbowało swoich sił w konkursach chemicznych:

 • Podkarpacki Konkurs Chemiczny - 10 uczestników I etapu, do II etapu zakwalifikowali się: Abrahamczyk Szymon (kl. 3a), Arkadiusz Kłosek (kl. 2a), Kinga Ceballos (kl.3a)
 • 61 Olimpiada Chemiczna - 5 uczestników I etapu, do II etapu zakwalifikował się Kacper Wrona (kl. 1t)
 • Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH - 4 uczestników, wszyscy przystępują do etapu II - Hubert Buksa (kl. 1t), Michał Bado (kl. 2a), Dominik Suwała (kl. 2a), Szymon Abrahamczyk (kl. 3a).
 • Wojewódzki Konkurs Wiedzy Chemicznej UJ - 12 uczestników, na wyniki czekamy.

Wszystkim uczniom serdecznie GRATULUJEMY!!! - wiedzy i chęci zgłębiania tajników chemii. Życzymy kolejnych sukcesów!

Nauczyciele chemii ZSCH


SZKOLNA WIGILIA


W dniu 19 grudnia 2014r., o godzinie 12.30, na sali gimnastycznej, odbędzie się uroczyste "Przedstawienie Wigilijne" przygotowane przez klasę 2ad wraz z Wychowawcą, mgr Joanną Szermer, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Podczas uroczystości uczestnicy Konkursu Kolęd i Pastorałek będą mogli zaprezetować przygotowane przez siebie zwycięskie utwory oraz odebrać z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy. W uroczystościach będą brać udział nie tylko uczniowie i pracownicy szkoły, ale również zaproszeni goście, czyli nasi byli Profesorowie oraz Pracownicy Obsługi i Administracji.

SU

KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK


W dniu 16 grudnia 2014r., na lekcji 5, w sali 55, odbył się, jak co roku, KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK . Wzięło w nim udział 8 klas. Jury przyznało trzy pierwsze miejsca w kolejności: klasa 3ad - I miejsce; klasa 1ad wraz z Wychowawcą - II miejsce; klasa 1a i 2a - III miejsce. Natomiast wyróżnienia dla klasy 1c wraz z Wychowawcą oraz Roberta Karskiego, z klasy 2c. Organizatorami byli Nauczyciele Języków Obcych oraz Samorząd Uczniowski. W Konkursie należało zaprezentować dwa utwory: jeden w języku polskim, zaś drugi - obcym.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

Organizatorzy
p. Beata Cygankiewicz- Buś
p. Grażyna Skałka
SU


ŻYCZENIA I PACZKI DLA CHORYCH


W najbliższy czwartek, 18 grudnia 2014r., wolontariusze klasy 1a, po lekcjach, wezmą udział w roznoszeniu życzeń i paczek z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia dla chorych na terenie parafii Bazyliki Mariackiej. W zeszłym roku udało nam się dotrzeć do około 30 rodzin.

Opiekunowie SzKW
Anna Frączek- Bzowska
Agata Walas


MARATON PISANIA LISTÓW


W dniach 6- 16 grudnia 2014r., włączyliśmy się, po raz drugi z rzędu, w akcję XV MARATONU PISANIA LISTÓW AMNESTY INTERNATIONAL. W sumie udało nam się napisać około półtora tysiąca listów w przeciągu tygodnia. Cieszymy się, że wspierając inicjatywę Amnesty International możemy pomóc bronić praw człowieka. Dziękujemy p. Marzenie Jantos - Gacek za pomoc w organizacji Maratonu na terenie szkoły i wspieranie naszej wolontaryjnej akcji.

Opiekunowie SzKW
Anna Frączek- Bzowska
Agata Walas


KONKURS "Wszystko jest poezja"


Opis konkursu
Plakat

GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA

W dniach 1 - 12 grudnia 2014r., na terenie szkoły Wolontariusze z klas pierwszych, drugich i trzecich technikowych zorganizowali zimową akcję dla podopiecznych ze Schroniska na ul. Rybnej 3. Udało nam się zebrać około 45 kg suchej karmy dla zwierzaków, którą w najbliższych dniach koordynujący akcją wolontariusze z klasy 2c przekażą do Schroniska.

Opiekunowie SzKW
Anna Frączek- Bzowska
Agata Walas

GRUDNIOWE AKCJE SAMORZĄDOWE


Jak co roku - w grudniu SU - przeprowadził ogólnoszkolną akcję "GÓRA GROSZA" oraz sprzedaż kartek Świątecznych wspomagających działalność HOSPICJUM ŚW. ŁAZARZA. W klasach zorganizowaliśmy także MIKOŁAJKI. Pamiętaliśmy również o życzeniach świątecznych i zaproszeniu na Wspólną Wigilię emerytowanych Pracowników naszej szkoły.

SU


Małopolska Chmura Edukacyjna - zajęcia w naszej szkole.


Od października rozpoczęły się zajęcia on-line z przedmiotów chemia i matematyka w ramach projektu "MAŁOPOLSKA CHMURA EDUKACYJNA"
Jednocześnie działalność rozpoczęły koła naukowe, które są kontynuacją warsztatów letnich zorganizowanych w ramach projektu.
W projekcie biorą udział dwa krakowskie technika. Jednym z nich jest z TECHNIKUM CHEMICZNE I OCHRONY RODOWISKA NR 3 w Krakowie.
"Małopolska Chmura Edukacyjna" to innowacyjna propozycja przekazywania wiedzy oraz przybliżania osiągnięć naukowych uczelni wyższych przy wykorzystaniu technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych uczniom w Małopolsce.
Przedsięwzięcie Małopolska Chmura Edukacyjna zakłada prowadzenie innowacyjnych zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z wykorzystaniem potencjału szkół wyższych w regionie poprzez realizację wspólnych projektów badawczych, prowadzenie wirtualnych zajęć wykładowych i laboratoryjnych w oparciu o infrastrukturę i nowoczesną technologię informacyjno - komunikacyjną, co pozwoli na podniesienie poziomu nauczania oraz kształtowanie kompetencji kluczowych. Dzięki Małopolskiej Chmurze Edukacyjnej uczniowie szkół ponadgimnazjalnych otrzymają możliwość kontaktu z nauką, będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i talenty przy wsparciu najlepszych uczelni, co ułatwi im wybór właściwego kierunku studiów.


GALA WOLONTARIATU MŁODZIEŻOWEGO


W piątek, 5 grudnia 2014r., nasi przedstawiciele uczestniczyli w GALI WOLONTARIATU MŁODZIEŻOWEGO, czyli w spotkaniu poświęconemu działalności kół wolontariackich w krakowskich szkołach. Gala odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kultury, ul. Rynek Główny 25


Wolontariusze i Opiekunowie SzKW


OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ


W czwartek, 4 grudnia 2014r., na lekcji 6 w sali 53, odbył się etap szkolny XXV Olimpiady Teologii Katolickiej.

Katecheci ZSCh


MATURA PRÓBNA Z OPERONEM


W dniach 25 - 28 listopada 2014r., nasi najstarsi koledzy i koleżanki pisali MATURĘ PRÓBNĄ Z OPERONEM.

SU


ANDRZEJKOWY WIECZÓR Z MAGIĄ


W środę, 26 listopada 2014r., w godzinach wieczornych (17.00- 21.00) zapraszamy do wspólnej zabawy podczas ANDRZEJKOWEGO WIECZORU Z MAGIĄ. Obok tradycyjnej dyskoteki, wróżb i lania wosku - będą m. in. występy taneczno - wokalne naszych absolwentów, "Chemia na wesoło", konkurs na najlepsze przebranie w strój wróżki bądź wróżbity oraz wiele innych atrakcji. Wstęp - 5 zł, dla osób w przebraniu - GRATIS!!!

Organizatorzy
Nauczyciele WF
SU


XXVIII OLIMPIADA PCK "PROMOCJA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA"


W dniu 21.11.2014 został przeprowadzony ETAP SZKOLNY XXVIII OLIMPIADY PCK "PROMOCJA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA". Wzięło w nim udział 16 uczniów z klas 1ad, 3a, 2ao i 1t. Do kolejnego etapu - rejonowego przechodzi tylko 1 uczeń, który uzyskał największą liczbę punktów. W naszej szkole jest nim - SABINA KOCOŁ, z klasy 1t (19/20 pkt).

GRATULACJE !!!!
Opiekun Szkolnego Koła PCK
Martyna Sarapata


XII KRAKOWSKI KONKURS TRADYCYJNEJ PIEŚNI I PIOSENKI POLSKIEJ Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI


W dniach 20 - 21 listopada 2014r., zwycięzcy szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej, wzięli udział w XII KRAKOWSKIM KONKURSIE TRADYCYJNEJ PIEŚNI I PIOSENKI POLSKIEJ Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI. Na przesłuchanie pojechali Najlepsi z Najlepszych, czyli z Liceum - klasa 1c z Wychowawcą; a z Technikum - klasa 3ad, także z Wychowawcą. Spośród solistów - z klasy 2a, reprezentowała nas Magdalena Pletnia. Natomiast Barbara Topolska, z klasy 1a z powodu choroby nie wzięła udziału.

Opiekun SU
Agata Walas


PRZEMARSZ "TRANSPLANTACJA. DRUGIE ŻYCIE"


W dniu 13 listopada 2014r., po tygodniowych przygotowaniach, Wolontariusze z klas 1a, 1ad, 1t, 1c, 2a, 2ao i 3a wzięli udział w przemarszu "TRANSPLANTACJA. DRUGIE ŻYCIE". Towarzyszyła nam, podobnie jak w zeszłym roku, policja i straż miejska. Ubrani w plakietki i podkoszulki promujące transplantacje ruszyliśmy niosąc cztery olbrzymie transparenty. Po drodze rozdawaliśmy oświadczenia woli, naklejki i biało - czerwone balony napotykanym mieszkańcom Krakowa i turystom. Spotkaliśmy się z dużą życzliwością i zainteresowaniem. Celem naszej akcji było propagowanie dawstwa narządów.

Opiekunowie SzKW
Anna Frączek- Bzowska
Agata Walas


SZKOLNY KONKURS MITOLOGICZNY


W dniu 13 listopada 2014 roku odbył się SZKOLNY KONKURS MITOLOGICZNY. Wzięło w nim udział 25 uczniów. Wśród zwycięzców trzy pierwsze miejsca zajęli: III- Elżbieta Hajduk, 1a; II- Patryk Balacha, 1t; I- Weronika Chuchmacz, 1a; Anna Stachura, 1a i Patrycja Tomal, 1t.

GRATULACJE!!!
Organizator
Małgorzata Molik


WYWIADÓWKI


W dniu 12 listopada 2014r., w godzinach wieczornych, odbyło się zebranie z naszymi Rodzicami.

SU


DEBATA Z KANDYDATAMI NA URZĄD PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA


Dnia 7 listopada 2014r., uczestniczyliśmy w DEBACIE Z KANDYDATAMI NA URZĄD PREZYDENTA MIASTA KRAKOWA. Reprezentowali nas Gabriela Czechowska, 1c; Kamila Dubiel, 2a; Karolina Farat, 2a; Paulina Gil, 2a i Rafał Uznański, 2ao. W trakcie debaty mogliśmy poznać kandydatów, ich program wyborczy oraz zadawać pytania. Temat debaty brzmiał "Krakłw dla młodzieży". Spotkanie odbyło się w Międzynarodowym Centrum Targowo - Kongresowym EXPO Krakłw, ul. Galicyjska 9. Organizatorem przedsięwzięcia była Młodzieżowa Rada Krakowa.
Opieku SU
Agata Walas


AKADEMIA Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI


W piątek, 7 listopada 2014r., o godzinie 12.00 na sali gimnastycznej, odbyła się uroczysta AKADEMIA Z OKAZJI zbliżającego się DNIA NIEPODLEGŁOŚCI. Przygotowała ją klasa 2c wraz z Wychowawcą, mgr Edytą Gorajczyk. W akademii wzięły udział klasy pierwsze i trzecie. Przez cały dzień oddając hołd poległym i ciesząc się z wolności nosiliśmy biało - czerwone opaski na ramieniu lub wstążki na sercu.

SU


WIELKI KONKURS PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ


W czwartek, 6 listopada 2014r., na lekcji 5, na sali gimnastycznej, odbył się WIELKI KONKURS PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ. Prezentować się mogli soliści i zespoły; dozwolona była twłrczość własna i zapożyczona; akompaniament młgł być acapella, na żywo lub odtwarzany z nośnika. Zwycięzcy dzień płźniej odbierali dyplomy z rąk Pani Dyrektor i wystąpili przed społecznością szkolną.

Organizatorzy
Aneta Polit
Marzena Jantos- Gacek
SU


PASOWANIE UCZNIÓW KLAS I - DZIEŃ KEN


We wtorek, 14 października 2014r., odbędzie się uroczyste PASOWANIE UCZNIÓW KLAS I. Zapraszamy na godzinę 11.00 na salę gimnastyczną. Obowiązuje strój galowy. Przed pasowaniem około godziny 10.00 Wychowawcy klas pierwszych spotykają się z Uczniami w swoich salach na małe co nieco. Pasowanie jest połączone z dniem KEN. Po uroczystościach SU zaprasza Grono na mały poczęstunek.

Organizatorzy - klasa 3a i 3ad z Wychowawcami oraz SU


SAMORZĄDOWY BIEG NA ORIENTACJĘ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH


W sobotę, 11 października 2014r., wzięliśmy udział w SAMORZĄDOWYM BIEGU NA ORIENTACJĘ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH. Naszą szkołę reprezentowali- Daniel Olszówka (4o), Robert Karski (2c), Dawid Słaby (1a), Emilia Kaczmarska (2c), Klaudia Błaż (1a), Angelika Kasprzyk (1ad), Joanna Starnowska (1ad) oraz Ewelina Nowak (1a). Impreza odbywała się na terenie WKS Wawel w godzinach przedpołudniowych i połączona była z wieloma ciekawymi atrakcjami. Klaudii Błaż (1a), Angelice Kasprzyk (1ad) oraz Joannie Starnowskiej (1ad) udało się wywalczyć II miejsce. Gratulujemy!!!

Opiekun SU, Agata Walas


PROZAWODOWA WYCIECZKA DO BÓBRKI KOŁO KROSNA ORAZ SANOKA


W piątek, 10 października 2014r., uczniowie klasy 1t oraz 2ad, uczestniczyli w PROZAWODOWEJ WYCIECZCE DO BÓBRKI KOŁO KROSNA ORAZ SANOKA. W Bóbrce mieliśmy okazję zwiedzić muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza oraz pospacerować po okolicy. Natomiast w Sanoku odwiedziliśmy Muzeum Historyczne, a w nim wystawy poświęcone sztuce cerkiewnej oraz galerię prac i gabinet Zdzisława Beksińskiego. Wycieczka odbyła się przy współpracy z krakowskim oddziałem INiG. Naszym pilotem z ramienia INiG była p. Magdalena Skórska- Sawina.

Opiekunowie
vicedyrektor Krystyna Kowalska
Beata Skomra
Agata Walas


"BAL PIÓRNIKA"


W czwartek, 9 października 2014r., w godzinach wieczornych, odbył się w naszej Szkole "BAL PIÓRNIKA", czyli moc integracyjnych konkurencji zatytułowanych "Milion w minutę" oraz loteria połączona z dyskoteką. Organizatorami byli nauczyciele wychowania fizycznego. Głównym celem imprezy była integracja naszych najmłodszych kolegów i koleżanek.

Joanna Kucner, 2ao


Galeria zdjęć

AKCJA "PODARUJ CZYSTOŚĆ"


Zapraszamy wszystkich uczniów i Pracowników naszej Szkoły do włączenia się, w ramach Tygodnia Miłosierdzia (5- 11 X), do akcji "PODARUJ CZYSTOŚĆ". Zbieramy mydła, kremy, proszki, płyny, pasty i szczoteczki do zębów dla podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta działającego przy parafii Bożego Ciała w Krakowie. Wszystkim ofiarodawcom z góry dziękujemy w imieniu obdarowanych.

Opiekunowie i Wolontariusze SzKW


KWESTA dla FUNDACJI "DZIEŁA NOWEGO TYSIĄCLECIA"


Między 5 a 22 październikiem 2014r., chętni wolontariusze z klas drugich i trzecich, biorą udział w kwestowaniu na rzecz Fundacji "DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA". Zebrane przez nich środki zostaną przekazane Fundacji, a ta z kolei- przeznaczy je na stypendia edukacyjne dla ubogiej młodzieży. Wolontariusze kwestują na ulicach Krakowa i w miejscach zamieszkania. W sumie w akcji bierze udział 12 osób.

Opiekunowie i Wolontariusze SzKW


SPOTKANIE Z HARCERZAMI Z BIAŁEGO SZCZEPU


2 X 2014r., czyli w czwartek, w godzinach porannych, na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z harcerzami z Białego Szczepu. Nasi najmłodsi koledzy i koleżanki mieli okazję dowiedzieć się na czym polega bycie harcerzem, gdzie organizujemy spotkania i co należy zrobić, aby do nas dołączyć...

SU


ZGŁOSZENIA DO 23. FINAŁU WOŚP - u


Ogłaszamy nabór do 23. Finału WOŚP - na zgłoszenia (do p. Pedagog) czekamy do końca października 2014r.

Opiekunowie SzKW


"ZAKRĘCENI DLA PATRYKA Z WAKSMUNDA"


Szkolny Klub Wolontariusza i Szkolne Koło PCK zaprasza do włączenia się w akcję "ZAKRĘCENI DLA PATRYKA Z WAKSMUNDA". W ramach akcji zbieramy od września 2014r. do stycznia 2015r. plastikowe zakrętki, które pomogą choremu na dziecięce porażenie mózgowe czterokończynowe Patrykowi w jego codziennej rehabilitacji. Przyniesione nakrętki wrzucamy do pudła przy portierni.

Dziękujemy
Opiekunowie i Wolontariusze SzKW oraz SzPCKProjekt "RAZEM - MOŻEMY WIELE"


Od września 2014r. ruszyliśmy w ramach VIII edycji małopolskiego projektu "Mieć wyobraźnię miłosierdzia" z własnym projektem "RAZEM - MOŻEMY WIELE". Zapraszamy rodziców, pracowników i uczniów naszej Szkoły do włączenia się w organizowane przez nas w ciągu roku szkolnego akcje.

Opiekunowie i Wolontariusze SzKWSpotkanie Stypendystów zakwalifikowanych do programu „Mistrzowie Chemii”


31 sierpnia o godzinie 10.00 w Zespole Szkół Chemicznych odbędzie się spotkanie Stypendystów zakwalifikowanych do programu „Mistrzowie Chemii” w roku szkolnym 2014 – 2015 wraz z Rodzicami. Serdecznie zapraszamy.UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015


 • Godzina 9.00 Msza św. w kościele OO. Kapucynów, ul. Loretańska 11
 • Około godziny 10.00- uczniowie klas pierwszych - spotykają się w szkole na sali gimnastycznej z Dyrekcją i Gronem, a następnie z Wychowawcami w salach;
 • Uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych około godziny 10.00 spotykają się ze swoimi Wychowawcami w wyznaczonych klasach.
Samorząd UczniowskiDzień Otwarty Klastra LifeScience

Zapraszamy na Dzień Otwarty Klastra LifeScience Kraków, który odbędzie się 30 maja 2014 r. w Parku LifeScience przy ul. Bobrzyńskiego 14 - to najlepsza okazja poznania nowej oferty Klastra, spotkania Partnerów i odnowienia kontaktów. To również możliwość przedstawienia swojej instytucji i jej działań, w szczególności umożliwia przedstawienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programów regionalnych, krajowych, a także europejskich.

W programie:

 1. Nowa oferta dla Partnerów Klastra;
 2. Projekty Klastra - jak skorzystać z rezultatów i wspólnych działań;
 3. Działania i Projekty Partnerów Klastra;
 4. O Czym Warto Wiedzieć

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie
http://lifescience.pl/aktualnosci/dzien-otwarty-klastra-lifescience-krakow-30-maja-2014DZIEŃ MATKI

W dniu, ostatniej w tym roku szkolnym, wywiadówki zapraszamy serdecznie naszych Rodziców, szczególnie Mamy, Dyrekcję, Grono Pedagogiczne i Pracowników Szkoły na skromny montaż słowno- muzyczny zatytułowany "Dziękuję Mamo; Dziękuję Tato", który odbędzie się z okazji Dnia Matki, 28 maja 2014 roku na sali gimnastycznej o godzinie 17.00

Samorząd UczniowskiTURNIEJ SPORTOWY SU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH KRAKOWA

Miło nam poinformować, iż w rozegranym w sobotę, 24 maja 2014 roku, Turnieju Sportowym SU Szkół Ponadgimnazjalnych Krakowa 9- osobowa reprezentacja naszej Szkoły zdobyła:

 • I miejsce w indywidualnym turnieju tenisa stołowego,
 • III miejsce w turnieju siatkarskim drużyn mieszanych damsko- męskich,
 • IV miejsce w sztafetowym biegu przełajowym.

W całości Turnieju zdobyliśmy II miejsce. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu, szczególnie zawodnikom. Więcej informacji o Turnieju można przeczytać na stronie internetowej naszej Szkoły, naszym blogu samorządowym lub w naszej szkolnej gablocie.

Samorząd UczniowskiDEBATA MŁODZIEŻY NT. ZIO 2022 W KRAKOWIE

W dniu 19 maja 2014 roku, tj. poniedziałek, wzięliśmy udział w debacie poświęconej organizacji ZIO 2022 w Krakowie w Urzędzie Miasta, na Placu Wszystkich Świętych 3/4. Reprezentowali nas Aleksandra Dziula, 2a (która przedstawiła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów klas I i II naszej Szkoły) oraz Klaudia Profic, 2a; Dawid Czechowicz, 1a i Rafał Uznański, 1ao.

OPIEKUN SU
mgr Agata WalasPAMIĘTAMY 44. 70 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

W dniu 14 maja 2014 roku wraz z Opiekunem SU, mgr Agatą Walas, wzięłyśmy udział w konferencji pt. "Pamiętamy 44. 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego" organizowanej przez MCDN i IPN, Oddział w Krakowie. W ramach spotkania mogłyśmy wysłuchać odczytu na temat: „Agresja sowiecka 1944-1945” wygłoszonego przez pana dr Macieja Korkuć, z IPN w Krakowie oraz „Rok 1944 – działania rocznicowe IPN” prowadzonego przez pana Dariusza Gorajczyka, również z IPN w Krakowie. Na koniec odbyła się prezentacja filmu pt. „»Burza« w okręgu Kraków”, w reżyserii D. Walusiak. Udział w konferencji był bezpłatny. Wychodząc otrzymaliśmy egzemplarze nowego wydania Teki Edukacyjnej IPN „Zbrodnia katyńska”.

Agnieszka Fryźlewicz, 1a
Agata Miśta, 1aWOLONTARYJNA AKCJA "MYDŁO- CUKIER"

W dniach 9- 13 maja 2014 roku zorganizowaliśmy akcję charytatywną w ramach której zbieraliśmy kostki mydła i cukier dla podopiecznych z Przytuliska prowadzonego przez Braci Albertynów na terenie parafii Bożego Ciała w Krakowie. W ciągu zaledwie 3 dni udało nam się zebrać 30 kostek mydła, 20 kilogramów cukru oraz- dodatkowo- 7 tubek kremów do rąk. W kolejnych dniach przekazaliśmy dary do Przytuliska. W imieniu obdarowanych dziękujemy zarówno uczniom, jak i Pracownikom naszej Szkoły za włączenie się w to dzieło.

Wolontariusze i Opiekunowie
Szkolnego Klubu WolontariuszaKurs metodyczny w Londynie

W dniach od 23 marca do 5 kwietnia Panie Małgorzata Pęcek-Czuba i Beata Cygankiewicz-Buś uczestniczyły w kursie językowo-metodycznym w Londynie w ramach projektu „Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów indywidualnych” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Kurs obejmował 50 godzin, w czasie których nauczycielki mogły nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tradycyjnych metod i technik nauczania języka angielskiego ale także poznać nowe trendy i zdobyć nowe kompetencje. Szkolenie przeprowadzone było w różnorodnych formach: wykład, warsztat, praca w grupach, obserwacja zajęć, wycieczki naukowe. Kontakt z ludźmi z całej Europy, spojrzenie na Polskę z innej perspektywy wzbogaciło o nowe doświadczenia. Niezwykle ważny okazał się, z racji lokalizacji szkoły, aspekt kulturowy. Szkoła Regent School mieści się w samym centrum wielkiej metropolii. Możliwość zobaczenia tak wielu ciekawych miejsc (muzeów, galerii sztuki, teatrów, kościołów, katedr, kompleksów pałacowych) sprawiła, że pobyt w Londynie to nie tylko suche zdobywanie wiedzy ale także żywy kontakt z kulturą . Warto wspomnieć niektóre z nich, na przykład wizytę w Brytyjskim Parlamencie, gdzie nauczyciele mogli obserwować sesję i debatę (między innymi na temat przyszłych emerytur w Wielkiej Brytanii). Niezapomniane wrażenie pozostawił też teatr Szekspira (The Globe Theatre) gdzie wystawiane były premiery jego utworów; fascynującym miejscem okazała się też Katedra Świętego Pawła i to nie tylko ze względu na słynną Galerię Szeptów, ale na możliwość uczestnictwa w nabożeństwie ekumenicznym. Na koniec warto wymienić popularne Greenwich, gdzie mieści się Królewskie Obserwatorium Astronomiczne, na ścianach którego oznaczono przebieg południka zerowego. Podróże kształcą i zdecydowanie poszerzają horyzonty!

Galeria zdjęć

DNI OTWARTE

4 i 5 kwietnia 2014 w naszej szkole zorganizowano dni otwarte.

Galeria zdjęć

AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

We wtorek, 29 kwietnia 2014 roku, na lekcji 6, odbędzie się Akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystości biorą udział wszystkie klasy pierwsze. Obowiązuje strój galowy. Mile widziane są w tym dniu biało- czerwone wstazeczki przypięte do ubrania.

Organizatorzy
p. Aneta Polit
p. Agata WalasZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO MATURZYSTÓW

W piątek, 25 kwietnia 2014 roku, oficjalnie pożegnamy naszych kolegów i koleżanki z klas maturalnych. Część oficjalna uroczystości rozpocznie się na sali gimnastycznej o godzinie 12.00 i poprowadzi ją Samorząd Uczniowski. Następnie głos oddamy klasie 2b, która wraz z wychowawcą mgr Małgorzatą Niedźwiecką- Samborek oraz Kółkiem Teatralnym, przygotowała część artystyczną Już dziś tegorocznym maturzystom życzymy dobrych i owocnych przygotowań do czekającego ich egzaminu dojrzałości.

Samorząd UczniowskiDZIEŃ KOBIET!!!

W dniu Wywiadówek serdecznie zapraszamy naszych Rodziców, szczególnie Mamy, Dyrekcję, Grono Pedagogiczne i Pracowników Szkoły na montaż słowno- muzyczny zatytułowany "Dla Najlepszych Kobiet Świata", który odbędzie się z okazji Dnia Kobiet z niewielkim opóźnieniem 19 marca 2014 roku na sali gimnastycznej o godzinie 17.00.
W trakcie wystąpią m. in. laureaci i uczestnicy Konkursu Walentynkowego.

Samorząd UczniowskiKONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

Informujemy, iż 18 marca 2014 roku odbędzie się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Chistiana". Zakres merytoryczny XVIII edycji w tym roku obejmuje: Ewangelię wg św. Marka oraz 1 i 2 Księgę Królewską. Wszelkie informacje dotyczące Konkursu są na bieżąco dostępne na oficjalnej stronie www.okwb.pl
Katecheci
ks. Jarosław Nowak
mgr Agata WalasAKCJA "TRANSPLANTACJA - DRUGIE ŻYCIE"

Szkolne Koło PCK, Szkolny Klub Wolontariusza i Samorząd Uczniowski w ramach akcji "TRANSPLANTACJA- DRUGIE ŻYCIE" zapraszają 4 marca 2014 roku, tj. wtorek, do akcji honorowego krwiodawstwa. Udział mogą wziąć wszyscy pracownicy i pełnoletni uczniowie. Krew będziemy oddawać na sali gimnastycznej w godzinach między 9.00 a 12.00 Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.
Opiekunowie
mgr Martyna Sarapata
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata WalasDIEŃ ORIENTACJI ZAWODOWEJ

W dniu 21 lutego 2014 roku nasza Szkoła po raz pierwszy brała udział w DNIU ORIENTACJI ZAWODOWEJ organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 i Gimnazjum nr 15, mieszczących się przy al. Kijowskiej 3. Nasze stanowisko promocji Szkoły umieszczone zostało na I piętrze w sali 22. Reprezentowali nas zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Daria Worytko i Justyna Miraczewska, z klasy 3b, opowiadały zainteresowanym Gimnazjalistom o naszym liceum, szczególnie profilu humanistycznym. Z kolei uczniowie klas technikowych: Marta Domino i Michał Kisielewski, z klasy 4a oraz Arkadiusz Majewski, Kinga Siewiorek i Anna Tekieli, z klasy 2ad- przeprowadzali przykładowe doświadczenia chemiczne, jakie wykonują podczas pracy w szkolnym laboratorium, dla zainteresowanych profilem technicznym uczniów przybyłych z Gimnazjów.
Opiekunowie
mgr Ewelina Jabłońska
mgr Agata WalasWALENTYNKI

W dniach 18- 20 lutego obchodziliśmy SZKOLNE WALENTYNKI 2014. Nasi kochani nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali dla nas Turniej Walentynkowy na sali gimnastycznej. Natomiast SU przygotował i przeprowadził Pocztę Walentynkową, a także Konkurs Piosenki i Poezji Miłosnej, również w wersji instrumentalnej. W ramach lekcji można było także podzielić się swoją refleksją na temat "Dlaczego warto kochać?". Już wkrótce na naszym blogu i naszej stronie pojawi się sprawozdanie z tej karnawałowej imprezy.
Sekretarz SU
Dawid Czechowicz, 1aSOTKANIE Z JANINĄ OCHOJSKĄ - OKOŃSKĄ

Przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariusza- z klasy 3c, 3o i 1a- mieli okazję uczestniczyć 18 lutego 2014 roku W SPOTKANIU Z POLSKĄ DZIAŁACZKĄ HUMANITARNĄ I ZARAZEM ZAŁOŻYCIELKĄ PAH- U, P. JANINĄ OCHOJSKĄ- OKOŃSKĄ, w Auli Wydziału Nauk Stosowanych Społecznej Akademii Nauk, która się mieści przy ul. Smoleńsk 14. Temat spotkania brzmiał "WOLONTARIAT SZKOŁĄ ŻYCIA". Pani Janina opowiadała o swoich działaniach i o trudnej pracy wolontariusza. Pokazywała również zdjęcia z prowadzonych akcji humanitarnych. Na stronie Społecznej Akademii Nauk można obejrzeć zdjęcia z tego spotkania z udziałem naszych wolontariuszy.
Opiekunowie
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata WalasZAKRĘĆ SIĘ I POMAGAJ Z UŚMIECHEM

Szkolny Klub Wolontariusza i Szkolne Koło PCK zaprasza do akcji "ZAKRĘĆ SIĘ I POMAGAJ Z UŚMIECHEM". W ramach wolontaryjnej akcji będziemy zbierać plastikowe nakrętki. Akcja trwa do końca marca 2014 roku. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w pomoc w leczeniu chorej Oliwki.
Opiekunowie
mgr Martyna Sarapata
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata WalasTRANSPLANTACJA- DRUGIE ŻYCIE

Pod koniec stycznia uczestniczyliśmy już po raz drugi jako wolontariat, a trzeci w Szkole, w inauguracji projektu "TRANSPLANTACJA- DRUGIE ŻYCIE". Tym razem spotkanie miało miejsce w I LO, ul Plac na Groblach 9. Koordynatorami akcji zostały uczennice z klasy 2b (Barbara Pęczek) oraz 2ad (Gabriela Milanowska). Projekt będzie realizowany od lutego do maja 2014 roku.
Opiekunowie
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata WalasFINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W połowie stycznia 2014 roku po raz pierwszy braliśmy udział w FINALE WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. Kwestowaliśmy przeważnie w okolicach Rynku Głównego mimo zimnej i deszczowej pogody. Udział wzięli wolontariusze z klas pierwszych, drugich i trzecich (1a, 1c, 1b, 2b, 2c, 3b, i 3e). W sumie 28 osób.
Opiekunowie
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata WalasNasi szachiści

25 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbędą się Mistrzostwa Województwa Małopolskiego Szkół w Szachach. Milo nam poinformować, że podczas Krakowskiej Olimpiady Młodzieży w Szachach, która odbyła się 24 stycznia w auli Zespołu Szkół Energetycznych nr 1, awans do rywalizacji w etapie wojewódzkim uzyskała uczennica naszej szkoły: Paulina Pietrzyk (2a) .Konkursy tłumaczeniowe - Katedra UNESCO

Dnia 17 grudnia 2013 uczniowie naszej szkoły ( klasa1b, 1ao ) uczestniczyli w warsztatach językowych organizowanych przez Katedrę UNESCO Uniwersytetu Jagiellońskiego w Auditorium Maximum. Zajęcia te były podsumowaniem cyklu seminariów językowych w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tłumacza 2013. Uczniowie z kilku szkół brali udział konkursach, quizach i zabawach tłumaczeniowych w różnych językach. Uczniowie nasi dzielnie walczyli w kilku konkurencjach wykazując się wiedzą językową, inteligencją, pomysłowością i znajomością kultury anglojęzycznej. Wola walki i dobry humor pozwoliły rozwiązywać trudne choć stymulujące zadania w fantastycznej atmosferze. Bogatsi w doświadczenie już jesteśmy gotowi do udziału w kolejnych edycjach warsztatów.
Czytaj więcej
Nauczyciele języka angielskiegoTłumaczenia symultaniczne w laboratorium Katedry UNESCO 

Dnia 16 grudnia 2013 uczniowie naszej szkoły z klasy 3a uczestniczyli w pokazie tłumaczenia symultanicznego zorganizowanego przez Katedrę UNESCO Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalnie dla nas studenci Katedry UNESCO zaprezentowali tłumaczenie symultanicznie polskich tekstów na kilka języków obcych. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca profesjonalnych tłumaczy konferencyjnych w dźwiękoszczelnych kabinach.
Nauczyciele języka angielskiegoEuroscola 2013

Przejęci powagą sytuacji, z ciężkim bagażem i uśmiechem na twarzy zebraliśmy się pod szkołą 30 listopada 2013 o 22, aby wyruszyć jako reprezentacja Polski do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdyż mieliśmy okazję uczestniczyć w Euroscola 2013. Ideą tego wydarzenia jest spotkanie młodzieży z państw Unii Europejskiej, aby wymienić się poglądami oraz przedstawić swoje zdanie w bieżących sprawach.

Czytaj więcej

Mimo długiej podróży byliśmy bardzo zadowoleni. Kameralny hotel z nastrojowymi pokojami sprawił, że poczuliśmy się swobodnie. Po sprawnym zakwaterowaniu zwiedziliśmy urokliwy Strasburg. Trafiliśmy idealnie, ponieważ okazało się, że akurat w tym okresie miasto to posiada jedną z piękniejszych iluminacji świetlnych i ozdób na świecie! Byliśmy więc w Bożonarodzeniowej stolicy Europy. Zwiedziliśmy najpiękniejszą z katedr Strasburga, liczne alejki, mosty oraz poznaliśmy historię miasta, która przybliżyła nam Pani przewodnik.
Przyszła pora kolacji i zaczęliśmy zdawać sobie sprawę, że już jutro czeka nas tak ważny dzień. Uczestnicy wydawali się być zmęczeni i podekscytowani, wszyscy wiedzieliśmy, że jutro musimy dać z siebie wszystko.
Drugi grudnia 2013 roku z pewnością zapamiętamy na długo. Rano nastawiliśmy budziki wcześniej, aby mieć czas na przygotowanie się. Eleganckie garnitury, białe, odprasowane koszule sprawiły, że wyglądaliśmy profesjonalnie. Sprawnie zjedliśmy śniadanie i tramwajem wyruszyliśmy do Parlamentu. Gmach budynku wywarł na nas ogromne wrażenie. Po wejściu do środka zobaczyliśmy wielu ludzi różnych narodowości, którzy w większym lub mniejszym stopniu posługiwali się angielskim. Przeszliśmy bramki, kontrolę i przywitała nas Pani Dorota - Polka! Fakt, że była ona z naszego kraju bardzo nas ucieszył. Po przejściu do pierwszego, ogólnego pomieszczenia dostaliśmy plan dnia oraz identyfikatory. Przeszliśmy do głównej sali, gdzie nawiązaliśmy już pierwsze znajomości. Inni wydawali się równie podekscytowani, jak my. Krótki wstęp, a po nim prezentacja szkół. Mocno trzymaliśmy kciuki za naszą reprezentację, w dalszym ciągu jesteśmy dumni, że prezentacja przebiegła tak sprawnie i z klasą. Z zaciekawieniem przysłuchiwaliśmy się innym prelekcjom, aż w końcu nadszedł czas na zadawanie pytań przez uczniów w sprawie Europy. Poruszona została sprawa Syrii, dostaw gazu z Rosji oraz wiele innych, trudnych tematów. Młodzież z innych szkół pokazała nam, że polityka stanowi istotną część ich życia. Wiele z osób, które były w parlamencie aktywnie uczestniczy w klubach dyskusyjnych, chcą sprawić, aby żyło się lepiej.
Zdecydowanie, ta część programu trwała najdłużej. Trochę głodni udaliśmy się na obiad. Francuska kuchnia nieustannie nas zachwycała. Przyszedł czas na Eurogame, czyli grę, która polegała na dobraniu się w czteroosobowe grupy, w których każda z osób miała być innej narodowości. Nieśmiało, ale jednak zaczęliśmy poznawać się w tłumie. Akcent niektórych ludzi powodował, że porozumienie się było wyzwaniem. Na szczęście, szybko się odnaleźliśmy, stworzyliśmy grupy. Nie wiedzieliśmy nawet, kiedy zleciał czas przeznaczony na grę! Uzupełniliśmy karty, oddaliśmy do weryfikacji.
Grupy odpowiednio oznaczone symbolami zabrano do osobnych sal obradowych. Naszym zadaniem było wybranie lidera i podsumowanie tematów, które mieliśmy przygotować jeszcze w Polsce. Chorwaci okazali się być bardzo mili, jak i kilka innych narodowości. Niestety, co smutne, ze strony Niemców i Brytyjczyków usłyszeliśmy zarzuty, że Polacy kradną im pracę i są nieuczciwi. Na szczęście, nasza koleżanka przedstawiła im prawdę, która okazała się być im obca.
Ostatnią częścią było przedstawienie wniosków całości. Wybrany przewodniczący, oraz rzecznik objaśnili tematy. Był i czas, kiedy mogliśmy zadawać pytania, brać udział w sondzie. Pomysły na rozwiązanie problemów w Europie okazywały się być trafne. Przy podsumowaniu Eurogame spotkało nas zaskoczenie, ponieważ grupa z nasza koleżanką stanęła do walki o pierwsze miejsce. Biliśmy gromkie brawa, ponieważ zwyciężyli i wyjechali z parlamentu z uroczymi bluzami i medalami. Zmęczeni po całym dniu udaliśmy się na obiadokolację. Powrót do hotelu, szybka zmiana ubrań i ostatni wieczór, aby zachwycić się Strasburgiem jeszcze raz.
Opuszczaliśmy Strasburg rano, smutni, że tak szybko minął ten czas. Na szczęście wiedzieliśmy, że na naszej trasie mamy wyznaczony jeszcze jeden punkt – Praga. Kolejne kilka godzin w autokarze sprawiło, że spokojnie mogliśmy odespać. Emocje nareszcie opadły, czekały nas tylko przyjemności. Dotarliśmy do hotelu, znów zakwaterowanie, obiadokolacja. Rewelacyjny widok z dziesiątego piętra oczarował każdego. Z samego rana znów walizki do autokaru, podręczne plecaki w dłoń i pora na zwiedzanie Pragi. Długi, kilkugodzinny spacer nie był nam straszny, ponieważ mieliśmy czas, aby wstąpić do kawiarni, wypić coś ciepłego, lub kupić coś do jedzenia. Aparaty w dłoń, wygodne buty i czas znów zleciał bardzo szybko. Kiedy po obiedzie wyruszyliśmy po pamiątki, było już ciemno. Droga do Polski już nie była tak męcząca, ponieważ dystans do przejechania był znacznie krótszy. Kilka godzin upłynęło jak parę minut. Dla tych co spali, pobudka, czas wysiadać! Czerwone mury przy Krupniczej każdy poznał w mig, więc wysiedliśmy, wzięliśmy walizki i pojechaliśmy do swoich domów.
Euroscola to niezapomniane doświadczenie. Ten pełen emocji wyjazd zapamiętamy na długo, ale jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony opiekunów jak i znajomych. Kadra cierpliwie odpowiadała na męczące nas pytania. Cały wyjazd pokazał nam, że powinniśmy wierzyć w swoje możliwości i nieustannie rozwijać się, bo właśnie tym możemy dużo osiągnąć.


Galeria zdjęćSesja finałowa programu ESOS

15 listopada 2013roku w Zespole Szkół Chemicznych w ramach zadania ESOS odbyła się sesja finalna, która była podsumowaniem zadania. Celem zadania było:

 • kształcenie i wychowanie w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego zgodnie z hasłem „KTO MYŚLI I CZUJE TEN SEGREGUJE”,
 • prowadzenie działań informacyjnych na temat segregacji śmieci,
 • kształtowanie proekologicznych postaw wśród społeczności szkolnych,
 • wdrażanie poznanych zagadnień i umiejętności w życiu codziennym w najbliższym otoczeniu
Czytaj więcej
W zadaniu brało udział 10 szkół dzielnicy I Stare Miasto:
 • Gimnazjum nr 2,
 • Gimnazjum nr 4,
 • VI Liceum Ogólnokształcące,
 • X Liceum Ogólnokształcące,
 • XX Liceum Ogólnokształcące,
 • Zespół Szkół Zawodowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa,
 • Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1,
 • Zespół Szkół Mechanicznych nr 4,
 • Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego,
 • Zespół Szkół Chemicznych

W trakcie zadania w szkołach w ramach wewnątrzszkolnych działań przeprowadzono mnóstwo akcji związanych z segregacją odpadów. Szkoły opisały swoje działania w formie prezentacji. najlepsze szkoły przedstawiały swoje prezentacje podczas sesji finalnej. W tym dniu odbył się test wiedzy o odpadach .Każdą szkołę reprezentowało dwóch uczniów. Punkty z testu wliczały się w globalną punktację szkoły ( na którą także miał wpływ opis działań, ilość zebranej makulatury).Punktacja globalna szkół:

 • I miejsce - Zespół Szkół Chemicznych
 • II miejsce - Zespół Szkól Ekonomicznych nr 1
 • III miejsce - X Liceum Ogólnokształcące
 • IV miejsce - Gimnazjum nr 2
W ramach zadania ESOS ogłoszony został konkurs indywidualny na reklamę segregacji w formie filmu lub komiksu. Na sesji finalnej ogłoszono wyniki.
Nagrodzone komiksy:
Paulina Proszek –Zespół Szkól Chemicznych
Konrad Mróz – Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1
Nagrodzone filmy:
Kamil Dżugan – XX Liceum Ogólnokształcące
Aleksandra Wróblewska, Gabriela Wójtowicz, Patrycja Pudek – X Liceum Ogólnokształcące

W trakcie sesji finalnej wręczono nagrody, dyplomy dla wszystkich „liderów” z 10 szkół oraz dla nauczycieli –opiekunów grup. Wręczono pamiątkowe książki dla każdej ze szkół. Program sesji uświetniły: „teatrzyk” uczniów klasy 3o ZSCh, pokaz mody „wtórnej” uczennic ZSCh oraz śpiew małego chóru, który z sukcesem uczył wszystkich obecnych piosenki o segregacji.
Wszystkim bardzo dziękujemy. Nagrodzonym gratulujemy.
Koordynator zadania- Zespól Szkół ChemicznychPrzekład tekstów kulinarnych – Katedra Unesco

Dnia 25 listopada 2013 uczniowie naszej szkoły z klasy 1a uczestniczyli w warsztatach językowych z przekładu kulinarnego zorganizowanych przez Katedrę UNESCO Uniwersytetu Jagiellońskiego w Auditorium Maximum. Zajęcia te prowadziła mgr Anna Mrzygłodzka w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tłumacza 2013. Uczniowie zostali wprowadzeni w problemy kulturowe, leksykalne i wszelkie inne pułapki, w jakie może wpaść tłumacz tekstów związanych z gotowaniem. Uczestnicy uczyli się przeliczać miary i wagi, analizowali typowe błędy w tłumaczeniach menu i zmierzyli się z najbardziej wymyślnymi nazwami potraw.
Nauczyciele języka angielskiegoCHARYTATYWNY KIERMASZ JESIENNY!!!

Nowo ukonstytuowany Samorząd Uczniowski informuje, iż w środę 13 listopada 2013 roku odbędzie się Charytatywny Kiermasz Jesienny. Za symboliczną cenę będzie można nabyć przygotowane przez nas ciasta, ciastka i ciasteczka wraz z ciepłym lub zimnym napojem. Zebrane w ten sposób fundusze podczas Kiermaszu zostaną przeznaczone na podopiecznych jednej z krakowskich fundacji charytatywnych.Zapraszamy wszystkich, którym dobro drugiego człowieka leży na sercu, do właczenia się w przygotowywaną przez nas SUPER- AKCJĘ.
Samorząd Uczniowski!

Wybory do samorządu uczniowskiego

5 listopada 2013 roku odbędą się wybory do samorządu uczniwoskiego. W poniedziałek (28.10.2013) rozpoczyna się kamapania wyborcza.Konkurs Jak badać czystość wód gruntowych?

W październiku 2013 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie „Czysta woda zdrowia doda” który zorganizowano w ramach projektu „Modernizacji kształcenia zawodowego w Małopolsce”.Gospodarzem konkursu była dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie Elżbieta Ramatowska.
Wyniki konkursu

 • I miejsce Sandra Małagowska i Barbara Kaszyńska - Technikum Chemicznego i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie

 • II miejsce Sonia Gębuś i Anna Muzyk - Technikum Chemicznego i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie

 • III miejsce Edyta Bieruń i Marta Domino - Technikum Chemicznego i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie.

Tutaj możesz zobaczyć relacje z konkursu.


Marsz proekologiczny

16 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyć będą w marszu proekologicznym. Marsz organizwany jest w ramach projektu ESOS. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.List Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Pani Anny Okońskiej -Walkowicz w sprawie wakacji 2013Jedziemy do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu!!!!

Jesteśmy w grupie siedmiu szkól w Polsce które w roku szkolnym 2013/14 pojadą do Parlamentu Europejskiego. Wysoko wygraliśmy konkurs Euroscola www.euroscola.pl/wyniki. Nagrodą w konkursie Euroscola jest dofinansowanie wyjazdu na spotkanie z innymi uczniami państw europejskich w Strasburgu.Pomnik Ofiar Obozów Koncentracyjnych

W dniu 11 kwietnia 2013 Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół Chemicznych został zaproszony na uroczystość patriotyczną ku czci Ofiar II wojny światowej, która odbyła się na Cmentarzu Rakowickim. Zaproszeni zostali byli więźniowie niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, konsulowie USA, Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, uczniowie szkół krakowskich, przedstawiciele samorządu lokalnego oraz inni goście. Po pięknych przemówieniach i modlitwie nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej.

Galeria zdjęć z uroczystościKonkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim - 2013

Dnia 5 marca 2013 roku uczniowie naszej szkoły Bartłomiej Mrowca i Iwona Guguła z klasy medialnej naszego liceum odebrali z rąk rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof.Nowaka indeksy na wybrane przez siebie kierunki studiów. Bartek będąc w ścisłym finale – 3 miejsce- wybrał Psychologię a Iwonka dietetykę na Akademii Medycznej . Oboje są finalistami Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim.
Galeria zdjęć z rozdania indeksówUWAGA!!! AKCJA KRWIODAWSTWA
w Zespole Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie
(sala gimnastyczna) 7 luty 2013 rok (czwartek)

Tradycją naszej Szkoły jest pomaganie potrzebującym osobom. W związku z tym, że krew ratuje życie, zapraszamy Was do uczestnictwa w akcji dzielenia się tym cennym darem z drugim człowiekiem.
Akcje przeprowadzone w poprzednich latach Co roku Szkolne Koło PCK organizuje akcję krwiodawstwa na terenie naszej Szkoły. Koordynatorkami tych działań są panie - mgr Martyna Sarapata i mgr Ewelina Jabłońska.
29 listopada 2011 roku oraz 13 marca 2012 roku na sali gimnastycznej naszej Szkoły została przeprowadzona akcja oddawania krwi w ramach IX Edycji Turnieju „Młoda krew ratuje życie”. Uczniowie chętnie wzięli udział w tych działaniach. W pierwszym terminie krew oddało 20 osób. Zebrano 9450 ml. Natomiast w marcu zarejestrowanych zostało 49 uczniów, z których 34 oddało krew. Każdy z uczniów oddał 450 ml, co łącznie dało 15300 ml. Zorganizowanie całej akcji na terenie naszej Szkoły było możliwe dzięki uprzejmości Małopolskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Oddziału Terenowego 08-02 przy ulicy Wielickiej 265 w Krakowie.

Konkurs fotograficzny „Jesienny Kraków”

21 grudnia 2012 roku odbyło się wręczenie nagród w konkursie fotograficznym „Jesienny Kraków”. Laureatami konkursu zostali: Antoni Ryniak z klasy 1a – I miejsce, Nikola Adamczyk z klasy 1c – II miejsce. Nagrody (statyw fotograficzny i dyplomy) wręczyła Pani Dtrektor Elżbieta Ramatowska.

II edycja konkursu dla młodzieży „HANDEL LUDűMI MOIMI OCZAMI”

18 października 2011 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło II edycję ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - „HANDEL LUDűMI MOIMI OCZAMI. Obejmował on wcześniej niepublikowane krótkie formy literackie poświęcone problematyce szeroko rozumianego zjawiska handlu ludźmi. Konkurs został rozstrzygnięty 23 maja 2012 roku. Wpłynęło 278 zgłoszeń z całego kraju. Pierwsze wyróżnienie otrzymał Mateusz Filipek – uczeń naszej Szkoły (obecnie klasa 3c). Podczas gali, która odbyła się w październiku 2012 roku, otrzymał dyplom i czytnik książek.Sesje ekologiczne

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim - 2012

Dnia 29 marca 2012 roku uczniowie naszej szkoły Tomasz Pagacz z technikum chemicznego i Szymon Niezabitowski z liceum odebrali z rąk rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego indeksy na wybrane przez siebie kierunki studiów. Tomasz wybrał Bezpieczeństwo Narodowe a Szymon Geografię i Biologię. Obaj są finalistami Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim.
Galeria zdjęć z rozdania indeksów


Koło Miłośników Krakowa

We wrześniu 2011 roku w naszej szkole zostało założone Koło Miłośników Krakowa. Uczniowie pod opieką pani M. Molik zwiedzają najbardziej tajemnicze miejsca w Krakowie.
Więcej na temat działalności koła.


Wyniki Kokursu ZAWODOWA MAŁOPOLSKA

Artykuł na temat konkursu

W związku z tym, że nasza szkoła jest uczestnikiem unijnego programu "Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce" uczniowie klas czwartych wzięli udział w konkursie organizowanym przez Wydział Edukacji Urzędu Wojewódzkiego.

Konkurs obejmował 4 kategorie: zdjęcie, plakat, kabaret oraz film.

W pierwszej kategorii drugie miejsce zajął Damian Jamróz (IVo) za zdjęcie "Pipetowanie" przedstawiające pipetującą Sylwię Czopek (IVa). W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała Anna Szaniawska (IVa) za zdjęcie "Ojej, wykipiało", przedstawiające Tomka Pagacza (IVa) przygotowującego tzw. "pastę słoniową".
Anna Szaniawska (IVa) otrzymala również nagrodę za zajęcie drugiego miejsca w kategorii plakat za kolaż zdjęć pt. "Nauka to zabawa".

Kolejne drugie miejsce, tym razem w kategorii kabaret, zajął zespół z klasy IVa reprezentowany przez Szymona Krawczyka, Tomasza Pagacza, Szymona Iskrzyckiego, Adama Wąchałę, i Krzysztofa Szostaka, który zaprezentował "Odkrycie Poloniusza".

W kategorii filmowej produkcja klasy IVa pt. "Nasz zawód, nasza pasja" nie zdobył żadnej lokaty.

Wszystkie prace konkursowe zostały przygotowane pod kierunkiem prof. Marzeny Jantos

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia z gali kształcenia zawodowegoKonkurs "Lider edukacji zawodowej"

Nasza szkoła brała udział w konkursie "Lider edukacji zawodowej" realizowanym w ramach projektu "Szkoła Zawodowa Szkołą Pozytywnego Wyboru" .

W konkursie tym uzyskaliśmy w obszarze zawodowym: chemiczny, ceramiczny i szklarski wyróżnienie.

Dyplom w związku z otrzymanym wyróżnieniem odbierała w Ministerstwie Edukacji Narodowej wicedyrektor szkoły ds. szkolnictwa zawodowego Krystyna Kowalska z rąk pani wiceminister Krystyny Szumilas (obecnej minister oświaty). Uroczystość wręczenia dyplomu odbyła się 14 września 2011 w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie.

Nasza szkoła znalazła się wśród nagrodzonych szkół z całej Polski, w tym dwóch innych szkół z Krakowa.

Nagrodą dla szkoły jest tablica interaktywna i rzutnik.
Uzyskany sprzęt będzie służył naszym uczniom w ramach rozwijania szkolnictwa zawodowego.KONKURS DLA SZKÓŁ HUMBERTOWSKICH

W Zespole Szkół Chemicznych w okresie wrzesień-listopad 2011 roku odbędzie się międzyszkolny konkurs wiedzy o chemii oraz życiu i dokonaniach naukowych Marii Skłodowskiej – Curie pod honorowym patronatem Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Elżbiety Lęcznarowicz zorganizowany z okazji Międzynarodowego Roku Chemii 2011 i Międzynarodowego Roku Marii Skłodowskiej- Curie.,br /> Konkurs jest skierowany do uczniów Szkół Humbertowskich i składa się z dwóch etapów:

 1. etap I – przeprowadzany w szkole macierzystej
 2. etap II – przeprowadzany w Zespole Szkól Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Krupniczej 44 w Krakowie.

Organizatorem konkursu jest Zespól Szkół Chemicznych w Krakowie, ul. Krupnicza 44.

Przewodniczącą Komisji Konkursowej, zwanej dalej Komisją jest mgr inż. Elżbieta Ramatowska, Dyrektor Zespołu Szkól Chemicznych w Krakowie.


Bliższe informacje w regulaminie konkursu. Zakres wiedzy, umiejętności wymaganych na I, II etapie konkursu.


Zapraszamy uczniów wszystkich Szkół Humbertowskich


Organizator

Do pobrania:Wyniki konkursu zbiórki makulatury - wrzesień 2011


Zebrano 8465 kg makulatury, co dało kwotę 2539,50 zł.

 • 1 miejsce – klasa 1c i 2a – 1390 kg
 • 2 miejsce – klasa 2e – 1341 kg
 • 3 miejsce – klasa 1o – 1285 kg
 • 4 miejsce – klasa 2d – 730 kg
 • 5 miejsce – klasa 3a – 551 kg
 • 6 miejsce – klasa 4a – 548 kg
 • 7 miejsce – klasa 1b – 254 kg
 • 8 miejsce – klasa 3c – 199 kg
 • 9 miejsce – klasa 1a – 141 kg
 • 10 miejsce – klasa 3b - 62,5 kg
 • 11 miejsce - klasa 3o - 45 kg
 • 12 miejsce – klasa 3e – 40 kg
 • 13 miejsce – klasa 1e – 38 kg
 • 14 miejsce – klasa 3d – 34 kg
 • 15 miejsce – klasa 2c – 29 kg
 • 16 miejsce – klasa 2o – 28 kg

Klasy 2b i 4o nie przyłączyły się do akcji.Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc w zbiórce makulatury.

Gratulujemy zwycięzcom!!!

Edyta Gorajczyk
Mariola Pabian12.02.2011 WYGRALIŚMY!!! tablicę multimedialną. Dziękujemy wszystkim za oddane głosy.

Warsztaty multimedialne dla klas humanistycznych na Lubogoszczy - listopad 2010
Wrzesień 2009 - ruszył 3-letni program WiP
wrzesień 2009 - zostaje uruchomiony program "Eko-chemik"
Kurs pierwszej pomocy dla uczniów i nauczycieli - 30.09.2009
Wizyta Szwedów w szkole - 4.09.2009
W roku 2009/2010 ruszyły projekty "EKO-CHEMIK" oraz WiP (Wiedza i Praktyka)
Konkurs Wiedzy o UJ - 2009
Obchody 750-lecia lokacji Krakowa (rok 2007)
Pracownie otrzymane z EFS