Aktualności

Dla uczniów i rodziców

Wykaz zawartych umów najmu, dzierżawy, użyczenia dotyczących udostępnienia powierzchni i pomieszczeń.
Rozkład dzwonków
Plan lekcji dla uczniów w roku szkolnym 2017/2018 aktualny od 15.01.2018
Plan lekcji dla nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018 aktualny od 15.01.2018
Terminarz, czyli co nas czeka w tym roku szkolnym
Dyżury nauczycieli dla uczniów i rodziców w roku szkolnym 2017/18
Ramowe Plany Nauczania - obejrzyj, jeśli chcesz wiedzieć, czego się będziesz uczył (-a)
Podręczniki dla klas pierwszych przyjętych w r. szk. 2017/2018
Podręczniki dla klas drugich w r. szk. 2017/2018
Podręczniki dla klas trzecich w r. szk. 2017/2018
Podręczniki dla klas czwartych w r. szk. 2017/2018
Zwolnienie z realizajci zajęć z wychowania fizycznego
Zwolnienie ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego
Raport z ewaluacji zewnętrznej - technikum
Raport z ewaluacji zewnętrznej - liceum
Sprawdź jakie stypendium możesz otrzymać!!!
POMOC SPECJALISTYCZNA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

Zajęcia dodatkowe dla uczniów w roku szkolnym 2017/2018

O WSPÓŁPRACY Z INSTYTUTEM PRACY SOCJALNEJ UP

W ramach współpracy z Instytutem Pracy Socjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w lutym Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował dwie prelekcje. Pierwsza z nich odbyła się w klasie 2t i była poświęcona "Prawom i wolnościom w Konstytucji RP". Prowadził ją p. Wojciech Glac, z zawodu prawnik. Młodzieży szczególnie spodobał się jego prosty i zrozumiały język, choć mówił o rzeczach zawiłych dla przeciętnego Polaka. Z kolei drugie zajęcia poprowadziła p. Ewelina Zdebska w klasie 2d nt. "Kto chce zapalać innych, sam musi płonąć" (Ludwik Hirszfeld)- wolontariat jako wartość dla współczesnej młodzieży. Owocem dwugodzinnych warsztatów jest m. in. praca uczniów, którą można zobaczyć przy szkolnym sklepiku. Kolejna seria wykładów, warsztatów i zajęć odbędzie się po przerwie feryjnej.
Opiekunowie SzKW

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WARSZTATY BIBLIJNE

We wtorek, 6 lutego 2018r., zgłoszeni wcześniej uczniowie z klasy 3at, 2t, 1a i 1k brali udział w warsztatach biblijnych. Tym razem wykład odbył na ul. Loretańskiej 11 w auli OO. Kapucynów ze względu na dużą liczbę uczestników. Organizatorem warsztatów było, jak co roku, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Zajęcia prowadził biblista i wykładowca UP JPII w Krakowie- ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Natomiast temat tegorocznego spotkania poświęcony był Księdze Psalmów ze Starego Testamentu. Uczniowie mogli zapoznać się z najistotniejszymi zagadnieniami dotyczącymi tej księgi w perspektywie zbliżającego się Konkursu Biblijnego. Ponadto prowadzący nauczył młodzież krótkiego psalmu pielgrzymkowego w języku hebrajskim. Uczestnicy mieli też okazję zobaczyć jak wygląda egzegeza tekstu biblijnego.
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

XVI „Styczniowych spotkaniach gimnazjalistów”

W czwartek, 18 stycznia 2018 roku, nasza szkoła brała udział w XVI „Styczniowych spotkaniach gimnazjalistów” w budynku Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji przy ul. Ułanów 9 w Krakowie. Targi były doskonałą okazją do promocji szkoły i osiągnięć naszych uczniów. Młodzież z klasy 3at, tj. Jakub Furmanik, Katarzyna Kicińska, Izabella Kremer, Gabriela Król, Krzysztof Plewa, Piotr Uberman i Julia Zadrozińska, pod opieką pani Justyny Zuziak przedstawiała proste pokazy chemiczne, które przyciągnęły rzesze zainteresowanych osób. Uczennice z XXVI LO, tj. Izabella Mularczyk i Julia Pieczykolan z klasy 1c oraz Olga Łach i Anna Kowalska z klasy 2d, opowiadały gimnazjalistom, nauczycielom i doradcom zawodowym o klasie biologiczno-chemicznej i pedagogicznej, natomiast uczniowie 3at przedstawiali ofertę kształcenia w technikum analitycznym. W auli, gdzie zgromadziła się większa publiczność, odbył się spektakularny pokaz doświadczeń chemicznych „Magia chemii”, który przygotowali nasi uczniowie pod opieką pani Justyny Zuziak.
Opiekunowie
p. Justyna Buchta
p. Olga Gil-Sobota
p. Justyna Zuziak

WYSPIAŃSKI- wystawa w Muzeum Narodowym

W dniu 18 stycznia br. klasa 3c była na wystawie twórczości Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym Krakowa. Naszym opiekunem była pani Agata Walas. Podczas zwiedzania mogliśmy podziwiać pracę artysty, tworzoną głównie za pomocą pasteli oraz ołówka (np. "kartki ze szkicownika"). Szczególną cechą charakterystyczną dla Wyspiańskiego były projekty witraży m.in. do krakowskich kościołów, na które mogliśmy patrzeć z przystosowanych do tego specjalnych antresoli. Wystawa była też doskonałą powtórką twórczości artysty przed czekającą nas maturą. Inicjatorem wyjścia była nasza polonistka, pani Małgorzata Niedźwiecka- Samborek. W pracach Wyspiańskiego mogliśmy zauważyć duży wpływ kultury wiejskiej oraz codzienności człowieka (szczególnie w tych poświęconych portretom dzieci czy autoportretom). Na koniec zwiedzania wpisaliśmy się do księgi gości, wyrażając tym samym swój zachwyt co do tej malowniczej wystawy.
Dominik Krokosz, klasa 3c

Tekst alternatywny

26. Finał WOŚP

W niedzielę, 14 stycznia 2018 roku, nasi wolontariusze brali udział w kweście Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem był to już 26. Finał WOŚP-u. Przygotowania do tej akcji trwały ponad 3 miesiące. W końcu kilka dni przed finałem- w środę, 10 stycznia br.- uczniowie mogli odebrać ze sztabu (który mieścił się w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie, na ul. Aleja Kijowska 14) potrzebne materiały do kwestowania i określić rejon zbiórki. W sumie udało nam się zebrać prawie 12 000 zł i 4 euro. W zbiórce brali udział uczniowie z klasy 1a i 1c; 2a, 2c i 2d; 3d i 3an oraz 4a (łącznie 20 osób). Dziękujemy za ich dobre serce i poświęcony czas.
Opiekunowie SzKW

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

XI edycja akcji RODACY- BOHATEROM

W dniach 9- 15 stycznia 2018 roku nasza szkoła włączyła się w XI edycję ogólnopolskiej akcji RODACY- BOHATEROM. Zbieraliśmy żywność długoterminową (m. in. cukier, konserwy mięsne i rybne, ryż, mąkę, makaron, kaszę, ryż, herbatę, kawę, kakao, słodycze, olej, warzywa i owoce w puszce, czekolady), kartki świąteczne z życzeniami oraz chemię gospodarstwa domowego. Przyniesione dary można było zostawić na portierni, w pokoju nauczycielskim lub oddawać do rąk Organizatorów akcji w szkole. To, co udało nam się uzbierać przeznaczyliśmy dla polskich kombatantów– byłych żołnierzy AK i ich rodzin oraz polskich środowisk mieszkających na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Rumunii i w Mołdawii. W poniedziałek, 15 stycznia br., produkty zostały przewiezione na ul. Kopernika 26- do sztabu krakowskich koordynatorów, czyli studentów Akademii IGNATIANUM. Dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły za zaangażowanie i włączenie się w akcję. Szczególnie dziękujemy pani Jadwidze Dąbrowskiej (nauczycielowi matematyki), która pomogła nam w transporcie. W sumie udało nam się napisać 78 kartek z życzeniami świątecznymi oraz zebrać 30 sztuk środków chemii gospodarczej, a także 125 sztuk produktów żywnościowych.
Organizatorzy
p. Grażyna Skałka
p. Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

ZAKRĘCENI DLA UNICORN

W piątek, 12 stycznia 2018 roku, po czterech miesiącach nauki- a zarazem zbiórki plastikowych nakrętek dla podopiecznych Stowarzyszenia UNICORN dostarczyliśmy na ul. Zielony Dół 4 ponad 50 kilogramów tego tworzywa. W transporcie pomogła nam pani Justyna Zuziak (nauczyciel chemii i przedmiotów zawodowych). Wolontariuszy reprezentował Kuba Dębowski z klasy 3at. Dziękujemy wszystkim Uczniom i Pracownikom szkoły za zaangażowanie i włączenie się w tą akcję. Stowarzyszenie UNICORN na co dzień pomaga osobom chorym na raka i ich rodzinom. Jednocześnie przypominamy, że zbiórka trwa nadal. Przyniesione nakrętki można wrzucać do pudła przy portierni.
Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WOLONTARIAT W FUNDACJI UNIWERSYTET DZIECI- PRELEKCJA

We wtorek, 9 stycznia 2018 roku, już po raz drugi, gościliśmy w naszej szkole panią Monikę Trzeciak- koordynatorkę Fundacji UNIWERSYTET DZIECI; a zarazem naszą absolwentkę. Pani Monika w ciągu 4 godzin lekcyjnych spotkała się z uczniami z klasy 1c, 2a, 2c, 2d, 2t, 3a i 4a. W trakcie trwających 20 minut prelekcji opowiadała o możliwościach wolontariatu. Tym razem towarzyszyły jej Iza Kremer i Weronika Malinowska, uczennice klasy 3at i (od listopada 2017r.) wolontariuszki Fundacji UNIWERSYTET DZIECI. Podczas spotkań dziewczyny dzieliły się swoim dotychczasowym doświaczeniem wolontaryjnym nabytym w tym Stowarzyszeniu i zachęcały kolegów i koleżanki do włączenia się w stały wolontariat. Po listopadowej prelekcji 17 naszych uczniów zdecydowało się na wolontariat przy UNIWERSYTECIE DZIECI (niektórzy na zdjęciu). Trzymamy za nich kciuki i mamy nadzieję, że druga edycja prelekcji też przyniesie owoce.
Opiekunowie SzKW

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Konkurs na kartkę świąteczną

W grudniu 2017 roku odbył się „Konkurs na kartkę świąteczną”. Uczniowie przygotowali kartki z życzeniami w języku niemieckim. Dodatkowe utrudnienie polegało na tym, że kartka nie mogła być w formie prostokąta i kwadratu. Młodzież wykazała się ogromną kreatywnością. Przygotowane prace miały formę bombek, gwiazd, choinek, szopek. Kartki zdobią sale lekcje i przypominają nam o zwyczajach bożonarodzeniowych i kultywowaniu tradycji składania życzeń.
1 miejsce - Wochniak Marlena – klasa 2d
Zięba Angelika – klasa 1k
2 miejsce – Strach Patrycja- klasa 1a
Niziurska Natalia - klasa 4a
3 miejsce - Doniec Anna – klasa 3an
Matuszewska Paulina - klasa 4a Dziękujemy wszystkim za ogromne zainteresowanie i udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom i składamy najlepsze życzenia noworoczne:
Ganz liebe Neujahrsgrüßen und einen guten Start in das Neue Jahr!

Tekst alternatywny

Konkurs Kolęd i Pastorałek

W czwartek, 21 grudnia 2017 roku, na lekcji 6 i 7, w sali gimnastycznej odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Do konkursu mogły się zgłaszać klasy, grupy, jak i pojedynczy soliści. Zaprezentować należało co najmniej dwie kolędy lub pastorałki (jedną w języku polskim, drugą w języku obcym), które były poddawane ocenie przez jury. W dniu Konkursu przygotowano wystrój sali gimnastycznej i miejsce dla komisji oraz kolegów i koleżanek, którzy przyszli kibicować i rywalizować. Dzień przed Konkursem została też posłana Kurenda przypominająca najważniejsze informacje dotyczące przygotowania do występów.
Czytaj więcej

Elementy punktowane:
 1. Znajomość tekstu 12 pkt.
 2. Znajomość oraz wykonanie melodii 12 pkt.
 3. Zachowanie i wrażenia estetyczne (strój) 6 pkt.
W jury było 8 osób:
 • mgr Barbara Machnik
 • mgr Olga Gill-Sobota
 • mgr Anna Ryglowska-Gonek
 • mgr Agata Walas
 • Dominik Krokosz, 3c
 • Amelia Hardyn, 3c
 • Kornelia Morawska, 3c
 • Klara Wesołowska, 3c
Wygrani:
w kategorii klasy:
 • I miejsce- klasa III d (223 pkt)
 • II miejsce (ex aequo)- klasa III at i klasa II d (212 pkt)
 • III miejsce- klasa I a (196 pkt)
dyplom za udział- klasa 1k
• w kategorii grupy:
I miejsce- klasa 2b
dyplom za udział- klasa 3an
• w kategorii soliści:
I miejsce- Marcin Stramek, 2b
wyróżnienie- Gabrysia Witczak, 3an W piątek, 22 grudnia 2017 roku, po Przedstawieniu Wigilijnym przygotowanym przez klasę 2c wraz z Wychowawcą, mgr Magdaleną Syrek z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wygrani mogli jeszcze raz zaprezentować swoje utwory przed Społecznością Szkolną i zaproszonymi gośćmi, a także odebrać z rąk Pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej pamiątkowe dyplomy.
Organizator Konkursu
p. Grażyna Skałka

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

W dniu 18 grudnia 2017 roku w sali gimnastycznej pani dr I. Czerwińska-Rosa przedstawiła prelekcję w ramach uczestnictwa naszej szkoły w akcji edukacyjnej - „Twoja krew moje życie”, która jest jednym z elementów Programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki w latach 2015- 2020”. W wykładzie wzięli udział uczniowie klas trzecich i czwartych oraz klasa 1a. Prelekcja i akcja ma na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę oddawania krwi, która może uratować ludzkie życie.
Organizator
Martyna Sarapata /opiekun koła PCK/

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

NAKLEJKI DLA DZIECI W ZAMBII

W dniach 14- 21 grudnia 2017 roku zorganizowaliśmy akcję NAKLEJKI DLA ZAMBII. W trakcie całego przedświątecznego tygodnia zbieraliśmy naklejki o różnej treści i różnym formacie. Po Świętach zostały one przekazane przez polską misjonarkę/wolontariuszkę dzieciom w Zambii. Koordynatorem akcji była Basia Kumala z klasy 3c. Za przyniesione naklejki szczególnie dziękujemy p. Grażynie Skałce i p. Monice Łukaszek oraz Julii Jaromin, z klasy 1a.
Wolontariusze i Opiekunowie SzKW

Akcja „MYDŁO-CUKIER”

W dniach 13- 27 listopada 2017 roku Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował wśród Uczniów i Pracowników akcję MYDŁO-CUKIER. Polegała ona na zbiórce w szkole, a następnie przekazaniu artykułów dla krakowskich instytucji pomocowych, m. in. Dzieła Pomocy św. o. Pio oraz Przytuliska św. Brata Alberta. Na co dzień pomagają one ludziom najuboższym, potrzebującym i bezdomnym. W środę, 13 grudnia, p. Urszula Pałka (nauczyciel j. angielskiego) pomogła nam w transporcie zebranych artykułów. Wolontariuszy reprezentowali- Adrian Kazimirek i Patryk Gajewski, z klasy 3a. Akcja była odpowiedzią na ogłoszony przez papieża Franciszka- I Światowy Dzień Ubogich. W sumie udało nam się zebrać 30 kilogramów cukru oraz 75 sztuk mydła. Za przyniesione dary szczególnie dziękujemy Paniom pracującym w Księgowości i Sekretariacie; a także Uczniom z klasy 2c, 3c, 3a, 3ad, 3at, 4a i 4ad.
Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WIZYTA W KONSULACIE USA

Dnia 5.12.2017 r. grupa uczniów klasy I c odwiedziła konsulat USA na ul. Stolarskiej. Tematyką spotkania z panią konsul d.s. mediów było święto dziękczynienia – Thanksgiving. Oprócz rozmowy na temat świąt uczniowie mogli zadawać pytania na temat pracy konsula, obserwacji tego co dzieje się w Polsce oczami osoby z zagranicy jak również pytania na temat młodzieży amerykańskiej. Zostali również zaproszeni do subskrybowania miesięcznika wydawanego przez konsulat ZOOM in on America w wersji elektronicznej. Pani Bożena Piłat udzieliła informacji na czym polega praca w dziale dydaktycznym konsulatu, a na koniec uczniowie mogli zaprezentować kilka kolęd anglojęzycznych i złożyć świąteczne życzenia.
Oto zdjęcia grupy uczniów z panią Konsul.
U.Pałka

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WYKŁAD NA UP

W dniu 30 listopada 2017r. część klasy 1n wzięła udział w bardzo interesującym wykładzie w języku angielskim o Tadeuszu Kościuszce. Wykład odbył się w audytorium Uniwersytetu Pedagogicznego. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o ciekawych i nieznanych do tej pory faktach związanych z życiem oraz dokonaniami Tadeusza Kościuszki.
Wykład prowadzony przez prof. Tomasza Sikorę spotkał się z dużym entuzjazmem uczniów a także miał odniesienie na lekcji języka angielskiego w naszej szkole.

Tekst alternatywny

WARSZTATY Z PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

29.11.2017 klasa 1c Lo była na warsztatach z przedsiębiorczości. Warsztaty odbyły się w Województwiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej. Uczniowie brali udział w grze wirtualnej, która zapewniła ciekawe doświadczenia i interakcję z innymi przedsiębiorcami. Bylo duzo emocji Mamy kilka zdjęć
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Małgorzata Ratajczak - Kostuch

XXVIII edycja OLIMPIADY TEOLOGII KATOLICKIEJ

W środę, 29 listopada 2017 roku, na lekcji 5, odbył się szkolny etap Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku pod hasłem „Pokój i nadzieja w nauczaniu papieża Benedykta XVI i Franciszka”. Do pierwszego etapu zgłosiło się 21 uczniów (4a, 4ad, 3c, 2c, 3an, 1a). Wśród Maturzystów najlepsze były Klaudia Błaż i Monika Kowalik, z klasy 4a. Do etapu diecezjalnego/regionalnego przeszedł uczeń klasy 3an- Karol Radziszowski zdobywając 25/41 pkt. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom Olimpiady, a Karolowi już dziś życzymy światła Ducha Świętego w przygotowaniach do II etapu.
Katecheci ZSCH

I Światowy Dzień Ubogiego

W ramach obchodów Dnia Ubogiego, który został ustanowiony przez Ojca Świętego Franciszka (19 listopada br.)- uczniowie naszej szkoły 13 listopada pod opieką o. Rafała Walucha OFM udali się na prelekcję do krakowskiej organizacji pomocy ludziom bezdomnym pt. Dzieło Pomocy św. o. Pio, znajdującej się na ulicy Smoleńsk 4.
Czytaj więcej

Wykład poprowadziła dla nas Pani Sylwia Nosek, która na co dzień jest pracownikiem ośrodka Dzieła Pomocy św. o. Pio. Zrozumieliśmy, że ubogi to nasz brat i siostra, którzy potrzebują pomocy. Wyzbyliśmy się typowych stereotypów, m.in. że bezdomny to alkoholik, menel, żul itp. To człowiek, który w wielu przypadkach nie jest winny takiej sytuacji, w jakiej się znalazł. Dotarło do nas, że bezdomność i ubóstwo może dotknąć każdego z nas, ponieważ ani wykształcenie, ani status społeczny nie dają nam gwarancji. Różny splot wydarzeń, często trudnych sytuacji zmusiło wielu osób do mieszkania na ulicy lub życia w skrajnym ubóstwie. Dowiedzieliśmy się- a przede wszystkim zobaczyliśmy na własne oczy- czym na co dzień zajmuje się ośrodek. Dzieło Pomocy św. o. Pio sprawuje kompleksową opiekę nad osobami bezdomnymi. Począwszy od umożliwienia wykąpania się, wyprania i otrzymania czystych ubrań; po otrzymanie jedzenia, skorzystania z pomocy medycznej, prawnej, socjalnej i duchowej. Ośrodek stara się, aby każdy człowiek, który przychodzi i prosi o pomoc, tę pomoc otrzymał. Jednym z zadań, jakie ośrodek sobie wyznacza jest pomoc w znalezieniu mieszkania, pracy oraz mobilizowanie ludzi do aktywności. Po wykładzie zostaliśmy oprowadzeni po najważniejszych miejscach, m.in. pralni, łaźni, gabinecie lekarskim i socjalnym. Zobaczyliśmy też portiernię, w której rozpoczyna się pierwszy kontakt z osobą ubogą oraz garderobę, czyli punkt wydawania odzieży i stołówkę . Nasza kilku godzinna wizyta sprawiła, że zdobyliśmy nowe doświadczenie. Na przyszłość będziemy wiedzieli, że nie możemy uciekać przed ludźmi, którzy są biedni, ale każdy z nas jest wezwany i może pomóc. Wystarczy trochę dobrej woli. Część z nas dostała propozycję współpracy, np. jako wolontariusz. Natomiast cała nasza szkoła zorganizowana zbiórkę mydła i cukru, które następnie przekazano najbardziej potrzebującym.

Uczniowie klasy 3a i 2 k, uczestnicy prelekcji.

Tekst alternatywny

KONKURS "ZABYTKI WIELKIEJ BRYTANII"

W listopadzie 2017r. w naszej szkole odbył się konkurs pt. „Zabytki Wielkiej Brytanii” Forma oraz technika wykonania prac przez uczniów była dowolna. Uczniowie chętnie wzięli udział w tym konkursie a różnorodność, włożony trud oraz dokładność wykonania prac została nagrodzona przez jury w następujący sposób:

 1. I miejsce: Julia Jamrozik kl.2k i Mateusz Mach kl.2b
 2. II miejsce: Angelika Zięba kl.1k
 3. III miejsce: Anna Doniec kl.3an
 • Wyróżnienie: Klaudia Miklas kl.1k, Karolina Homel kl.2b, Emma Bartosik kl.2a,
 • Wiktoria Żurowska kl.1n, Aleksandra Białek kl.2k.
Dziękuję uczniom za zaangażowanie w konkursie oraz piękne plastyczne odzwierciedlenie rzeczywistych obiektów – zabytków Wielkiej Brytanii.
Monika Łukaszek

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

26. Finał WOŚP

Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w kweście Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem to już 26. Finał WOŚP- przypada on w niedzielę, 14 stycznia 2018 roku. Na chwilę obecną nasi wolontariusze przeszli już przez zapisy (11-24 października) oraz formularz zgłoszeniowy (12-17 listopada). Aktualnie trwa weryfikacja nadesłanych danych osobowych, ewentualna ich korekta i wybór miejsca do kwestowania.
W tym roku Koordynatorem całej akcji jest sam Przewodniczący Szkoły- Bartłomiej Lis, z klasy 3at.
Opiekun SzKW

Z WIZYTĄ W SEMINARIUM KRAKOWSKIM

W dniach 27 listopada- 1 grudnia 2017 roku gościliśmy w naszej szkole już po raz czwarty Alumnów z Seminarium Krakowskiego. Ich tygodniowy pobyt w Chemiku związany był z odbyciem 20 godzin praktyki pedagogiczno-katechetycznej. W ramach katechezy Klerycy poruszali takie tematy jak „Wielkie religie świata”, „Starożytne chrześcijaństwo” czy „Problem kary śmierci”. Czytaj więcej

Ciekawym doświadczeniem dla Uczniów, szczególnie z klasy 1a, 1n i 2c- była wizyta na ul. Podzamcze 8. Tam od 5 lat przygotowują się do kapłaństwa kl. Michał i kl. Paweł. Młodzież miała okazję zobaczyć seminaryjną kaplicę (w trakcie wojny zajętą przez nazistów), pokój gościnny zwany Rozmównicą; Refektarz, czyli jadalnię oraz aulę, na której Klerycy wystawiają przygotowywane przez siebie przedstawienia, koncerty i sympozja. W trakcie prelekcji Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda codzienność Alumnów; poznali historię powstania budynku seminaryjnego i jego wojenne losy; a także mieli okazję zobaczyć różne rodzaje relikwii, m. in. św. JPII W tym roku po raz pierwszy w Chemiku odbywali swoją praktykę katechetyczną także Klerycy Salezjanie. W trakcie dwóch tygodni w październiku młodzież mogła porozmawiać z nimi nt. różnych dróg powołania; poznać historię św. Jana Bosco i Salezjanów; a także Młodzieżowych Wspólnot Salezjańskich. Alumnów szczególnie miło powitali Uczniowie, którzy przez czas gimnazjum lub szkoły podstawowej byli z nimi związani. Opiekun- Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Prelekcja z Fundacji UNIWERSYTET DZIECI

We wtorek, 14 listopada 2017 roku, w Chemiku gościliśmy p. Monikę Trzeciak- koordynatorkę Fundacji UNIWERSYTET DZIECI, a zarazem Absolwentkę naszej szkoły. W ramach prelekcji p. Monika pokazywała i opowiadała o możliwościach pracy w wolontariacie w Stowarzyszeniu. W trakcie spotkania uczniowie z klasy 4ad, 3ad, 3at, 1a, 3c i 2b mieli okazję przypomnieć lub zapoznać się z propozycją zadań dla siebie jako ucznia bądź przyszłego studenta. Owocem tych prelekcji jest 14 nowych WOLONTARIUSZY, którzy na stałe i regularnie (przez najbliższy rok) pomagają w zadaniach prowadzonych przez Fundację UNIWERSYTET DZIECI.
Opiekun SzKW- Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Wielki Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej
Akademia z okazji Dnia Niepodległości

W dniu 9 listopada 2017 roku, na lekcji 5 i 6, w Sali Gimnastycznej, odbył się Wielki Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznych z okazji zbliżającej się rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości; i aby uczcić pamięć tych, którzy polegli w obronie jej suwerenności. Do Konkursu mogły się zgłaszać klasy, grupy, jak i pojedynczy soliści. W trakcie występu należało zaprezentować co najmniej trzy utwory patriotyczne (pieśni, piosenki, wiersze lub utwory instrumentalne), które były poddawane ocenie.
Czytaj więcej

Trzy dni przed Konkursem została też posłana Kurenda przypominająca najważniejsze informacje dotyczące przygotowania.
Elementy punktowane:
 • I. Znajomość tekstu 1-5 pkt.
 • II. Znajomość oraz wykonanie melodii 1-5 pkt.
 • III. Ogólne wrażenie po występie (strój) 1-4 pkt.
W jury było pięć osób:
 • mgr Anna Ryglowska-Gonek
 • mgr Julita Środa-Płatek
 • mgr Agata Walas
 • Daria Kaczmarczyk, 2d
 • Bartłomiej Lis, 3at
Jury przyznało następujące miejsca i dyplomy:
Kategoria- występ klasy:
 • Klasa I k Miejsce pierwsze
 • Klasa II a Miejsce drugie
 • Klasa I c Miejsce trzecie
Kategoria- występ indywidualny:
WYRÓŻNIENIA
 • Karolina Homel, klasa 2b
 • Marcin Stramek, klasa 2b
 • Izabela Piórkowska, Patrycja Stec; klasa 1c
Dyplomy za udział: Klasa 2c Weronika Łydka, klasa 1c Piotr Krupiński, Marcin Stramek; klasa 2b oraz Krzysztof Kowalczyk, klasa 3d
W piątek, 10 listopada 2017 roku, na l. 6, po uroczystej Akademii przygotowanej przez klasę 2k wraz z Wychowawcą, p. J. Sirą, z okazji Dnia Niepodległości, wygrani mogli zaprezentować swoje utwory przed Społecznością Szkolną i odebrać z rąk Pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej, przygotowane Dyplomy.

Organizator Konkursu- p. Aneta Polit

WIELKA KWESTA LISTOPADOWA

W środę, 1 listopada 2017 roku, czyli w Uroczystość Wszystkich Świętych, wolontariusze naszej szkoły wraz z Opiekunem włączyli się do kwesty organizowanej przez Hospicjum św. Łazarza na Cmentarzu BATOWICE (Prądnik Czerwony). Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udało nam się w ciągu 2,5 godziny zbierać datki na cele statutowe i opiekę hospicyjną Stowarzyszenia kojarzonego z żółtymi żonkilami. Z naszej szkoły kwestowali: Klaudia Wojtala, z klasy 2d; Gabrysia Handziak, z klasy 3c i Mateusz Talaczyński, z klasy 4ad. Opiekun SzKW
Agata Walas

Tekst alternatywny

AKCJA „UWOLNIJ KSIĄŻKĘ W CHEMIKU”

Na początku października na terenie naszej szkoły umieszczono pudła z informacją, że każdy uczeń i nauczyciel może uwolnić w tym miejscu swoją książkę. Oznacza to, że wszyscy członkowie szkolnej społeczności przynoszą niepotrzebne powieści, tomiki poezji, dramaty i zostawiają je w wyznaczonych pojemnikach. Mogą tego dnia zabrać ze sobą wydawnictwo, którego jeszcze nie znają. Przeczytane książki należy przynieść i zostawić w tym samym pudełku, by każdy, kto ma na to ochotę, mógł się z nimi zapoznać.
Jest to popularna i bardzo skuteczna forma promowania czytelnictwa. Akcja nadal trwa i każdy może się do niej przyłączyć. Zapraszamy!

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KONKURS „MATEMATYKA W TECHNICE DLA TECHNIKA”

W środę – 25 października 2017r. - odbył się w naszej szkole pierwszy etap Konkursu Matematycznego „Matematyka w technice dla technika”. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie we współpracy i pod patronatem Politechniki Lubelskiej. W Konkursie wzięło udział 11 osób. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie:

 • Kacper Wrona kl.4t
 • Sylwia Nowak kl.4a
 • Bożena Druzgała kl.3a
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

Zadania konkursowe I etap

AKCJA W JUBILACIE

W piątek, 20 października 2017r., wolontariusze naszej szkoły brali udział w kweście organizowanej przez Fundację PROMIEŃ NADZIEI. Akcja miała miejsce w sklepie Jubilat na al. Krasińskiego 1 w godzinach od 16.00 do 20.00 i polegała na pakowaniu zakupów dla klientów i zbieraniu funduszy na cele statutowe organizacji do zaplombowanych puszek. Opiekunem z ramienia Fundacji była p. Nina Kamińska, która zadbała także o przerwę i poczęstunek dla wolontariuszy. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 1a: Julia Jaromin, Patrycja Wylęgała i Aleksandra Tylek.
Opiekun SzKW
Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

BIEG NA ORIENTACJĘ

Zespół Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Chemicznych po raz trzeci z rzędu wygrał rywalizację w Samorządowej Imprezie na Orientację. Zawody odbyły się 17 października 2017 roku w Lasku Wolskim. Czterokilometrowa trasę, drużyna w składzie Tadeusz Francuz – 3at, Eryk Mazurkiewicz – 3at, Bartłomiej Lis – 3at, Filip Rutka – 2t, Patryk Caba – 2t i Kamil Fraczek – 2d, pokonali z ponad 20 minutową przewagą nad drugim zespołem. W rywalizacji wzięło udział 11 zespołów.

Tekst alternatywny

BAL PIÓRNIKA 2017

W dniu 18 października 2017 roku w godzinach od 17.00 do 20.00 odbył się w naszej szkole Bal Piórnika. Była to impreza zorganizowana dla uczniów klas pierwszych. Wspaniałą rozrywkę zapewnili gościom przedstawiciele klasy teatralnej (2b) – Natalia Pulchny oraz Piotr Krupiński, którzy zorganizowali różne zabawy i konkurencje. Młodzież, która przybyła na imprezę, była bardzo kreatywna, o czym świadczyły przebrania i pomalowane twarze. Uzdolnione jednostki mogły pokazać swoje talenty podczas występów tanecznych i wokalnych. Zgodnie z tradycją podczas balu wybrano najmilszego chłopaka i najmilszą dziewczynę wśród klas pierwszych. Młodzież sama wyznaczyła swoich reprezentantów, którzy walczyli o tytuł, wykonując trudne zadania, np. zjedzenie ciastka, które znajdowało się na czole, bez użycia rąk; narysowanie podobizny osoby stojącej naprzeciwko, z zawiązanymi oczami; odgadnięcie, jak nazywa się osoba, która znajduje się za kurtyną; podrzucanie balonów; zjedzenie cytryny bez skrzywienia się i inne.
Podczas przerwy w zabawie można było spożyć pyszne ciastko i wypić orzeźwiający napój.
/Mateusz Mach, Marcin Stramek – uczniowie z 2b/

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

W dniu 13 października 2017 roku odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej i ślubowanie pierwszoklasistów. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13.00. Odśpiewaliśmy „Hymn Narodowy”, a następnie wysłuchaliśmy przemowy Pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej. Podziękowała ona wszystkim nauczycielom za ich ciężką pracę pedagogiczną i wręczyła nagrody tym, którzy wyróżnili się szczególnym wkładem w funkcjonowanie naszej szkoły.
Następnie odbyło się ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów. Przedstawiciele najmłodszych roczników przeszli również test, który miał zadecydować o tym, czy zostaną przyjęci do naszej społeczności. Odpowiadali na podchwytliwe pytania, wykonywali arcytrudne zadania, by w końcu uzyskać informację, że spełnili wszystkie warunki, aby uczyć się w szkole chemicznej. Najbardziej podobało nam się jednak końcowe przedstawienie, które przygotowała klasa 2t. Zatytułowano je ”Powstanie Nauczyciela” i dotyczyło ono metamorfozy surowego pedagoga w osobę, którą uczniowie lubią i szanują. Spektakl odwoływał się do motywów biblijnych, ale miał charakter komediowy i był przeplatany pokazami chemicznymi, które wywarły na nas duże wrażenie. Pod koniec akademii nauczyciele zostali zaproszeni na poczęstunek, a uczniowie klas pierwszych spotkali się z wychowawcami w wyznaczonych salach.
/Mateusz Mach, Marcin Stramek – uczniowie z 2b/

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

RÓŻANIEC DO GRANIC

Co roku 7 października czcimy w liturgii Matkę Bożą Różańcową. Święto to ustanowił papież św. Pius V na pamiątkę wielkiego zwycięstwa wojsk chrześcijańskich właśnie 7 października 1571 roku pod Lepanto (dzisiejsza Grecja) nad znacznie potężniejszą armią turecką, która zagrażała Europie. To zwycięstwo przypisano także szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej, do której gorąco się modlono na Różańcu w Rzymie i na świecie.
Czytaj więcej

7 października br. we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej w całej Polsce, a dokładnie na wszystkich granicach Polski odbyła się modlitwa różańcowa. Inicjatywa ta, którą nazwano RÓŻANIEC DO GRANIC otrzymała aprobatę i wsparcie Episkopatu Polski. Jej hasłem były słowa: „Ratuj Różańcem Polskę i świat”. Pomysłodawcą i głównym organizatorem była fundacja o hiszpańskiej nazwie Solo Dios Basta (Sam Bóg Wystarczy) z siedzibą w Warszawie, a w jej ramach dwaj młodzi mężczyźni Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się do tej akcji. Była to młodzież z klas 4a, 4ad, 3d, 3an, 1a i 1c- łącznie 8 uczniów naszej szkoły dołączyło się do akcji modlitewnej organizowanej przez par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie. W stulecie objawień Maryi w Fatimie pragnęliśmy odpowiedzieć na jej apel o modlitwę na różańcu.
O godz. 7:30 spod kościoła wyruszyły dwa autokary do Jabłonki - kościoła Przemienienia Pańskiego. Był to jeden z kościołów stacyjnych w archidiecezji krakowskiej, który przyjmował pielgrzymów. O godz. 10:30 rozpoczęła się pierwsza część. Modlitwa do Ducha Świętego oraz konferencja wprowadzająca. Po niej była Msza św. oraz Nabożeństwo Eucharystyczne. Następnie przerwa na posiłek i wyjazd bliżej granicy polsko- słowackiej (okolice przejścia Hyżne). W trakcie podróży do granicy, do naszej grupy dołączyli również przyjezdni i miejscowi. O godz. 14:00 rozpoczęliśmy modlitwę śpiewem i animacjami, aby w ten sposób zintegrować grupę. Wszyscy, bez względu na wiek, chętnie włączali się w śpiew i tańce. Następnie była litania do wszystkich błogosławionych i świętych Polaków. Po niej przeszliśmy do głównego punktu, czyli odmawialiśmy cztery części różańca świętego. Rozważania jak i modlitwę prowadziły różne grupy. Rozpoczęły dzieci; potem młodzież, studenci, dorośli, kobiety, mężczyźni, osoby konsekrowane, osoby chore, samotne oraz małżeństwa. Modlitwie towarzyszyły określone gesty jak np. wzniesione ręce, zwrócenie się do siebie, zwrócenie się do sąsiadów Polski, śpiew i animacje. Atmosfera modlitwy była pełna nie tylko skupienia, ale również podziwu otaczającego nas piękna krajobrazu, szczególnie widoku ośnieżonych gór. Pogoda była różna: trochę zimna, trochę słońca; ale każdy mógł liczyć na wsparcie drugiego. Wszystko skończyło się po 16:20. Pomimo, że niektórzy zmarzli, każdemu dopisywał humor i radosna atmosfera. Wydarzenie wpisało się w wiele serc. Dla wielu była to okazja do poznania nowych ludzi, ale też okazją do publicznego świadectwa swojej wiary. Nasza młodzież chętnie uczestniczyła w akcji, animując śpiew, prowadząc rozważania i różaniec. Do Krakowa powróciliśmy o 18:00, gdzie naszych uczniów czekała niespodzianka – kolacja w klasztorze Braci Mniejszych OO. Franciszkanów na Azorach w Krakowie. Młodzież miała możliwość zjeść posiłek w klasztornym refektarzu i poznać mieszkających tam zakonników.
Wydarzenie Różaniec do Granic miało też inny wymiar. Nie tylko chodziło o granice naszego kraju; ale także by dojść do granic samych siebie, swoich możliwości, swoich lęków, swoich pragnień. Tam, gdzie jest moja granica, granica mojego „ja”, tam dalej ja już nie mogę, tam może już tylko Bóg. Na granicach swoich możliwości odkrywamy, że wszystko jest od Boga. Pod tym względem granice to miejsce otwarcia na Boga i doświadczenie Jego mocy.
Opiekunowie:
p. Agata Walas
o. Rafał Waluch OFM

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Europejski Dzień Języków

W październiku świętowaliśmy w naszej szkole DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO. Jednym z głównych celów obchodów Europejskiego Dnia Języków jest ukazywanie korzyści płynących z uczenia się języków obcych, do których można zaliczyć: umożliwienie porozumiewania się z rodzimymi użytkownikami języków w ich własnej mowie, swobodna wymiana informacji, a także promowanie różnych form współpracy międzynarodowej oraz możliwość poznawania bogactwa językowego i kulturowego Europy.
W programie obchodów znalazły się: gry i zabawy językowe z muzyką niemiecką w tle. Uczniowie różnych klas rywalizowali ze sobą w takich konkurencjach, jak np. układanie na czas z poszczególnych liter jak najwięcej wyrazów, układanie słów niemieckich z zamkniętymi oczami, memory, ćwiczenia interaktywne – Quizizz oraz inne zabawy aktywizujące. Pełen atrakcji dzień minął bardzo szybko. Nie zapominajmy jednak, że języki obce są niezbędne, bo to właśnie od nich poniekąd zależy nasza przyszłość. Więc może warto jednak się ich uczyć?

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Program Państwowej Inspekcji Pracy

Nasza szkoła uczestniczy w programie "Kultura bezpieczeństwa " Jest to program, który ma promować bezpieczną pracę, jako standard w przyszłym życiu zawodowy. Kształtowaniu świadomości zagrożeń występujących w środowisku pracy i podnoszeniu poziomu wiedzy w zakresie rozwiązań prawnych.
Kordynatorem programu w naszej szkole jest p. Małgorzata Ratajczak - Kostuch

Tekst alternatywny

MUZEUM ARMII KRAJOWEJ

W dniu 27 września 2017 roku klasa 2b poszła do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Celem wycieczki było spotkanie z kombatantami w 78 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość rozpoczęła się hymnem „Armii Krajowej” zaśpiewanym przez „Stowarzyszenie Pasjonart”. Następnie miała miejsce krótka modlitwa poprowadzona przez Księdza Pająka w intencji wszystkich zmarłych i żywych żołnierzy. Głównym momentem części oficjalnej było wręczenie medali Pro Partia przez Pana Józefa Gawronia, który piastuje urząd Wojewody Małopolski. Odznaczenia otrzymali: -Janina Bronisława Jabłońska -Barbara Irena Pajor -Henryka Szebska -Józef Jagos . Pierwszy zabrał głos Dyrektor Muzeum Armii Krajowej. Opowiadał o smutnym fakcie iż to piękne święto, które obchodziliśmy powoli odchodzi w zapomnienie. Powinniśmy jako młode pokolenie brać przykład z bohaterów, którzy przed nami stanęli, ponieważ ich siła i miłość do ojczyzny pozwoliła nam się spotkać. Także szczególnie zaciekawiła mnie przemowa przewodniczącego Rady Muzeum dotyczącej walki czynnej Armii Krajowej. Ponadto przekonywał nas abyśmy wyciągali wnioski z porażek naszego narodu, a także uświadomił nas, że szanowanie bohaterów to nasza powinność. Następnie obejrzeliśmy pierwszy odcinek serialu „Kryptonim Muzeum” pod tytułem „Szachy generała Nila”. Film ten opowiadał o niezwykłej historii mężczyzny, który za sprawą swego genialnego umysłu z łatwością przewidywał ruchy wroga niczym w grze w szachy. Część oficjalną zakończył koncert pieśni patriotycznych zaśpiewanych przez „Stowarzyszenie Pasjonart”. Na zakończenie przygotowano dla uczestników mały poczęstunek. Myślę że wycieczka do muzeum była bardzo udana a także nakłoniła nas do wielu refleksji.
Agnieszka Czerwiec Kraków 27.09.17

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PRELEKCJA nt. ŁAMANIA WOLNOŚCI I PRZEŚLADOWAŃ

Na przełomie września i października uczniowie naszej szkoły (1c, 2d, 3ad, 3an, 3at, 4a i 4ad) mieli możliwość wzięcia udziału w prelekcji nt. łamania wolności religijnej i prześladowania chrześcijan. Uderzające są niewątpliwie statystyki, terminologia i zdjęcia dotyczące tematu. Ponadto mogliśmy obejrzeć wystawy, m. in. "Współczesne prześladowania chrześcijan" oraz rysunki dzieci z Syrii pt. "Pokój dla Syrii". W trakcie wizyty w Stowarzyszeniu POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE, które jest międzynarodową organizacją pomagającą od 70 lat prześladowanym chrześcijanom ze względu na wiarę w ponad 145 krajach świata, mogliśmy zapoznać się z działalnością organizacji i zadaniami wolontariuszy. Prelekcję poprowadził dla nas ks. Rafał Cyfka, dyrektor krakowskiego oddziału mieszczącego się przy ul Stradomskiej 6 (tam właśnie byliśmy). Natomiast po siedzibie Stowarzyszenia i wystawach oprowadzili nas wolontariusze- Aleksandra Mętel i Konrad Ciempka. Klasa 2d i 4ad w trakcie prelekcji mogła posłuchać świadectwa jednego z Polaków, który od kilku lat żyje w Kairze wraz z prześladowanymi na wysypisku śmieci. Pan Mariusz opowiadał nam o codziennych realiach życia tamtych ludzi i pokazał kilka zdjęć. Owocem tych prelekcji jest chęć zaproszenia prelegentów do naszej szkoły w najbliższym czasie, by pogłębić temat.
Opiekunowie
Agata Walas
o. Rafał Waluch OFM

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny


Wycieczka do Ekologicznej Spalarni Odpadów

W ramach projektu „Eko lekcje” uczennice Zespołu Szkół Chemicznych miały możliwość pojechać na wycieczkę do Ekologicznej Spalarni Odpadów. Dowiedziałyśmy się tam, że spalarnia śmieci nie jest tak szkodliwa dla środowiska jakby mogło się wydawać. Wiemy już co się dzieje z naszymi śmieciami po tym jak wyrzucimy je do kosza oraz jak wygląda cały proces utylizacji odpadów i neutralizacji zanieczyszczeń.
Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca – polecamy!

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Warsztaty Eko- Lekcje

Przez ostatnie trzy tygodnie września uczennice XXVI Liceum Ogólnokształcącego klasy 2c miały przyjemność uczestnictwa w warsztatach w ramach projektu Eko-Lekcje. Na zajęciach poznaliśmy sposoby oznaczania próbek środowiskowych. Mieliśmy możliwość zbadania ważnych parametrów próbek wody, gleby i powietrza. Mogłyśmy również udoskonalić techniki laboratoryjne oraz nauczyć się obsługiwać sprzęt laboratoryjny.
Dzięki tym zajęciom wiemy jak ważnym zagadnieniem jest ochrona środowiska i monitoring środowiska. Na pewno będziemy szerzyć tą wiedzę wśród rodzin i znajomych!

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

SAPERE AUSO - NAGRODA JAKOŚCI NAUCZANIA DLA ZESPOŁU SZKÓŁ CHEMICZNYCH W KRAKOWIE

Zespół Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie otrzymał w tym roku szkolnym Nagrodę Jakości Nauczania - Sapere Auso. Sapere Auso - Małopolska Fundacja Stypendialna została powołana przez Sejmik Województwa Małopolskiego w dniu 28 lipca 2003 r. jako główny, finansowo-organizacyjny instrument realizacji polityki regionalnej w zakresie poprawy szans edukacyjnych młodzieży oraz promocji młodzieży szczególnie uzdolnionej. Mottem Fundacji stały się słowa: "sapere auso", czyli temu, który odważył się być mądrym. Sentencja pochodzi z pierwszej księgi "Listów" Horacego i poucza, że w młodości warto trudzić się nad zdobyciem kwalifikacji moralnych, intelektualnych oraz rozwijaniem pozytywnych cech charakteru, ponieważ to one właśnie pozwalają człowiekowi uniknąć złego postępowania oraz pomagają w osiągnięciu szczęścia.
Fundacja przyznaje Nagrody Jakości Nauczania dla szkół wyższych, ponadgimnazjalnych, gimnazjów, instytucji kultury, klubów sportowych. Otrzymują je placówki, które mają szczególne osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze lub naukowe w pracy z młodzieżą szkolną lub akademicką. Nagrodę przyznaje Komisja Główna w skład, której wchodzi: Marszałek Województwa Małopolskiego, Przedstawiciel Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Miasta Krakowa, Przedstawiciel Polskiej Akademii Umiejętności, Małopolski Kurator Oświaty, Przedstawiciel Komisji Sejmiku Województwa Małopolskiego właściwej do spraw edukacji, Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, Prezes Zarządu Sapere Auso – Małopolskiej Fundacji Stypendialnej, Przedstawiciel Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

KRAKOWSKI SALON MATURZYSTY 2017

26 i 27 września uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w Krakowskim Salonie Maturzysty, który został zorganizowany na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Była to doskonała okazja, by uzyskać niezbędne informacje na temat oferty szkół wyższych zarówno polskich, jak i zagranicznych oraz zaopatrzyć się w nowy „Informator dla maturzystów 2018”. Uczniowie mieli możliwość konsultacji z doradcami kariery. Młodzież uczestniczyła w wykładach dotyczących zasad egzaminów maturalnych, które prowadzili eksperci z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Poinformowali oni maturzystów, jak dobrze zdać egzamin z takich przedmiotów, jak matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, język polski, historia i wiedza o społeczeństwie.
Uczestnictwo w tym wydarzeniu miało na celu uświadomienie uczniom ostatnich klas, że egzamin maturalny odbędzie się już w tym roku szkolnym i że warto przemyśleć swoje wybory, ponieważ będą one miały wpływ na ich przyszłe życie.

„EKO-LEKCJE”

Nasza szkoła włączyła się w realizację kolejnego projektu ekologicznego - „EKO-LEKCJE”. Projekt dotyczy działań z zakresu edukacji ekologicznej, a jego główne cele to: budowanie świadomości ekologicznej i wiedzy o jakości powietrza w mieście wśród uczniów liceów ogólnokształcących, techników oraz dzieci przedszkolnych, rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska i stanu powietrza, rozwijanie zachowań proekologicznych (w tym racjonalnego korzystania z wody), promowanie informacji i działań dotyczących ochrony powietrza w mieście.
W ramach projektu zorganizowane zostaną warsztaty ekologiczne dla uczniów liceów ogólnokształcących, techników oraz zajęcia edukacyjno-ekologiczne w formie gier i zabaw dla przedszkolaków, które odbędą się w Zespole Szkół Chemicznych. Więcej informacji o projekci

Od 17 do 30 września 2017 roku w naszej szkole odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu „EKO-LEKCJE” (Aktywna Edukacja Ekologiczna). Gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli liceów i techników, którzy interesują się ekologią i ochroną środowiska. Młodzież wzięła udział w zajęciach warsztatowych, podczas których prowadziła analizę wody, gleby i powietrza. Uczniowie badali jakość wody, czyli ustalali jej twardość, zawartość tlenu i pH. Podczas analizy powietrza oceniali ilość tlenków azotu, siarki i pyłów. Oznaczając jakość gleby, ustalali jej skład granulometryczny, kwasowość i właściwości sorpcyjne, zapoznając się równocześnie z tymi pojęciami. Podczas zajęć stosowano różne metody: jakościowe, wytrząsanie gleby na sitach, miareczkowanie, spektrofotometryczne czy potencjometryczne. Te ostatnie wymagały użycia specjalistycznego sprzętu.
Uczniowie, chociaż na co dzień zainteresowani innymi dziedzinami wiedzy i techniki, z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem pracowali nad oceną stanu środowiska Krakowa. Mamy nadzieję, że zajęcia poszerzyły ich wiedzę i umiejętności chemiczne i ekologiczne.

Tekst alternatywny

ROK SZKOLNY 2017/2018

W ZSCH uczniowie klas technikum mogą wziąć udział w projekcie: "Centrum Kompetencji Zawodowych w branży administracyjno-usługowej w Gminie Miejskiej Kraków". Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 10.2.1 "Kształcenie zawodowe uczniów - ZIT", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu przewiduje się następujące formy wsparcia:

 • kursy i szkolenia doskonalące umiejętności zawodowe branżowe i „interdyscyplinarne”
 • zajęcia wyrównawcze z przedmiotów zawodowych,
 • staże u pracodawców.

W naszej szkole realizowane będą:
 • Matematyka stosowana w naukach przyrodniczych
 • Zastosowanie nowoczesnej aparatury kontrolno-pomiarowej w naukach przyrodniczych
 • Chemia stosowana w naukach przyrodniczych
 • Język niemiecki zawodowy w branży chemicznej – zajęcia wyrównawcze
 • Zajęcia wyrównawcze – utrwalanie wiadomości i umiejętności do egzaminu zawodowej w branży chemicznej
 • Biologia, bioanalityka, biotechnologia w przemyśle chemicznym
O zakwalifikowaniu ucznia do projektu decyduje kolejność zgłoszenia się na daną formę wsparcia. Rekrutacja zaczyna się w październiku!
Zapraszamy wszystkich chętnych.

W załączniku:

Regulamin uczestnictwa w projekcie
Formularz zgłoszeniowy do uczestnictwa w projekcie
Deklaracja uczestnictwa uczestnictwa w projekcie
Oświadczenie uczestnika projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych

POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

4 września, w poniedziałek, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Do naszej społeczności dołączyły cztery klasy: 1c (liceum ogólnokształcące o profilu biologiczno-chemicznym) oraz 1a, 1k, 1n (technikum analityczne).
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00 - Mszą Świętą w Kościele oo. Kapucynów. O 10:15 uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych. Klasy pierwsze zostały przywitane w sali gimnastycznej przez Panią Dyrektor – mgr inż. Elżbietę Ramatowską oraz przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego – Weronikę Chuchmacz. Następnie młodzież w towarzystwie wychowawców zwiedzała szkołę, a później została poinformowana o prawach i obowiązkach ucznia Zespołu Szkół Chemicznych.

Tekst alternatywny
Archiwum aktualności 2016/2017
Archiwum aktualności 2015/2016
Archiwum aktualności 2014/2015
Archiwum aktualności 2013/2014
Starsze